REKLAMA

Ziarnopłon wiosenny – przydatne ziółko z łąk, ogrodów i podwórek

Ziarnopłon wiosenny [Ficaria verna L] inaczej jaskier wiosenny, pszonak, pszonka jest rośliną wieloletnią z rodziny jaskrowatych. Zanim większość roślin obudzi się z zimowego snu ziarnopłon wypuszcza zielone mięsiste pędy i wesoło żółci się  w sadach, ogrodach, parkach, polach i wilgotnych zagajnikach. Ma bardzo krótki okres wegetacji. Liście rozwijają się jak tylko stopnieją śniegi, kwitnie od marca do maja. W czerwcu roślina traci liście.

Drobne kwiatuszki składają się od 8-12 płatków. Rano przy słonecznej pogodzie się otwierają rano, zamykają o zachodzie słońca lub przed deszczem. Zamknięte są prawie niewidoczne spod liści  Surowcem zielarskim jest ziele Herba Ficariae, najcenniejsze jest świeże ziele wraz z pierwszymi kwiatami.

Ziarnopłon ma długą historię jako dzika jadalna i lecznicza. Młode listki dodawano do sałatek, zasmażano, jadano jak szpinak suszone przechowywano na jako racje głodowe. Leczono nimi szkorbut, dostarczają dużo witaminy C. Na przednówku doceniano małe bulwy tworzące się w podziemnych częściach rośliny. Traktowano je jako smaczne warzywo, przyrządzano na wiele sposobów. Naparami i maściami z ziarnopłonu leczono wrzody i hemoroidy. Leczono nią dnę moczanową z powiększonymi węzłami chłonnymi.

ziarnopłon włosy

Ziarnopłon właściwości lecznicze

Niektóre źródła wskazują na trujące właściwości rośliny, które jak pisze dr Henryk Różański są nieprawdziwe.[1]

    Ziele wykazuje właściwości

  • Przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze
  • Nawet w niskich stężeniach wykazuje właściwości przeciwutleniające [2]
  • Moczopędne, odtruwające, oczyszczające krew, przeciwreumatyczne,
  • skutecznie leczące hemoroidy i łysienie
Ziarnopłon przepisy

Napar z ziarnopłonu
2 łyżki świeżego rozdrobnionego ziela zalać szklanką wrzątku, zaparzać pół godziny. Pić 2 x dziennie po 100 ml
Działa moczopędnie, zmniejsza obrzęki, redukuje bóle reumatyczne i artretyczne. Odtruwa wątrobę, odkaża drogi moczowe. Zewnętrznie stosować do okładów na stany zapalne skóry, wrzody, wypryski i bolące stawy. Do lewatyw i nasiadówek przy hemoroidach, płukanek do włosów wypadających, łamliwych.

ziarnopłon właściwości

Wywar z suszu
3 łyżeczki suszu zalać szklanką wody, doprowadzić do wrzenia, przecedzić. Pić po łykami przez cały dzień. Odwar którą popija się łyczkami przez cały dzień, pomaga przy trądziku, niezdrowej cerze.

Sok – napój
2-3 łyżki wiosennych listków z łodygami zmiksować z wodą lub mlekiem. Uzupełni witaminę C, stosować przy szkorbucie.

Zastosowania kulinarne
Pierwsze młode listki są doskonałym surowcem do wiosennej sałatki. Posiekać młode listki i pędy zblanszować albo skropić sokiem z cytryny, można dodać młodą pokrzywę, bluszczyk kurdybanek, rzeżuchę, rzodkiewkę, polać jogurtem. Dobrze smakują posiekane na chlebie z masłem lub smalcem. Można dodawać d zup, barszczów lub dusić z czosnkiem jak szpinak.

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: