Przyprawy, Właściwości i zastosowanie, Zioła

Bożonarodzeniowe przyprawy i zioła wniosą ciepło

bożonarodzeniowe przyprawy i zioła

Bożonarodzeniowe przyprawy nadają potrawom, napojom i wypiekom pikantnego, korzennego aromatu i ciepła. Podkreślają świąteczną atmosferę. Niektóre można użyć do dekorowania.

bożonarodzeniowe przyprawy i zioła

Woń pachnącej choinki, pieczonych ciast, zapach pierników, cynamonu, goździków i przypraw używanych w okresie świątecznym przenosi nas w okres dzieciństwa. Radosnego wyczekiwania, poczucia bezpieczeństwa, ciepła domowego ogniska.

Bożonarodzeniowe przyprawy

Cynamon

Jest niewątpliwym królem bożonarodzeniowych przypraw,  jego zapach czuć w świątecznych wypiekach i dekoracjach. Cynamon prawdziwy  pochodzi z wiecznie zielonego, krzaczastego drzewa występującego na Sri Lance i wybrzeżach Indii. Z wysuszonej kory młodych pędów pozbawionych korka pozyskuje się przyprawę o słodko pikantnym smaku – cynamon cejloński.
Gorący, ściągający, stymulujący, o słodkim, ostrym, aromatycznym smaku idealny do zimowych wypieków, kompotów, kawy, nalewek. Rozgrzewa, stymuluje krążenie, rozprasza zastoje, osusza z zimnej wilgoci.  Laskami cynamonu warto udekorować stroiki świąteczne.

Goździki

Kojarzą się z zapachem świątecznych wypieków, kompotów, wina  i grzańca.  Ostry, gorzki, aromatyczny smak rozgrzewa przewód pokarmowy, klatkę piersiową, stymuluje i osusza.  Pomarańcze z wbitymi goździkami będą dekoracją świątecznego stołu.

Pomarańcze z wbitymi goździkami będą dekoracją świątecznego stołu

 

Anyż gwiaździsty

Ma chyba najbardziej „świąteczny” kształt w formie ośmioramiennej gwiazdy. Każde ramię zawiera brązowe nasionko wypełnione cennymi olejkami. Jego smak przypomina lukrecję i jest zdecydowanie ostry. Silnie rozgrzewa, porusza krew, usuwa stagnację, wspomaga trawienie.  Anyż jest bohaterem słodkich dań w kompozycji z warzywami oraz napitków, nalewek, często wykorzystywany jako element dekoracyjny.

Imbir
Tradycyjne bożonarodzeniowe pierniki i ciasteczka, dzięki imbirowi mają  niepowtarzalny smak i aromat. Rozgrzewają i poprawiają humor. Gorąca herbatka imbirowa rozgrzewa kości, rozprasza energetyczne i fizyczne zatory pobudzając krążenie i ruch. Szczególnie korzystnie działa przy nieżytach górnych dróg oddechowych, podrażnieniach i przekrwieniu zatok, nosa i gardła.

bożonarodzeniowe aromaty

Gałka muszkatołowa
Obok cynamonu i goździków obowiązkowy dodatek do świątecznego aromatycznego grzańca.  Gałka muszkatołowa to środkowa część pestki owocu muszkatołowca korzennego Myristica fragrans, od którego pochodzi nazwa głównego związku aromatycznego-  mirystycyny, w wysokich stężeniach wywołującego działanie halucynogenne. Ale bez obaw, ilości używane w kuchni minimalne.
Silnie rozgrzewa, stymuluje, odtruwa i relaksuje. Zmniejsza lęk,  ma działanie przeciwdepresyjne, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Stanowi  wspaniały dodatek do świątecznych napojów.  Nadaje wykwintnego aromatu  i lekkiej słodyczy

Kardamon
Rozjaśnia umysł, rozbudza świadomość.  Kardamon jest bardzo aromatyczny, ma silny zapach niemal jak perfumy. Dodany do kawy neutralizuje pobudzające działanie kofeiny, przyspiesza trawienie bez obciążania układu nerwowego.  Smak ostry aromatyczny, po strawieniu słodki.  Rozgrzewa, stymuluje, odświeża, odtruwa, rozluźnia mięśnie, rozjaśnia umysł, równoważy energie żywiołów.

Ziele angielskie
Łączy w sobie aromaty pieprzu, goździków, cynamonu i gałki muszkatołowej. Jego rozgrzewający smak pasuje do wypieków, win, ciast i świątecznych przysmaków. Silnie aromatyczne, pikantne, gorzkie – rozgrzewa, osusza, porusza krew,  rozprasza zimną stagnację.

Wanilia 
Nie jest gorącą przyprawą lecz rozgrzewa, podnosi na duchu. W sam raz do bożonarodzeniowych smakołyków, ciasteczek, gorącej czekolady. Lub świątecznego zabajone.

zabajone świąteczne i klasyczne

Bożonarodzeniowe zioła

Dawniej dbano, by w świątecznych potrawach znalazły się zioła, które podkreślą ich smak i poprawią trawienie.  Obowiązkowym dodatkiem do dań z kapusty, grzybów, mięsa był liść laurowy, majeranek, ziele angielskie, jagody jałowca. Dodawano rozmaryn, szałwię i lawendę.

Życzymy Państwo radosnych, zdrowych, spokojnych Świąt.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments