REKLAMA

Chleb Ezechiela – przepis na prawie biblijne, proteinowe pieczywo

Chleb Ezechiela jest jednym z najstarszych rodzajów chleba opisanym w Biblii, gdzie Bóg nakazuje prorokowi żywienie się wyłącznie tym chlebem i wodą podczas długiego postu

Weź sobie pszenicy i jęczmienia, bobu i soczewicy, prosa i orkiszu: włóż je do tego samego naczynia i przygotuj sobie z tego chleb. Będziesz go spożywał przez tyle dni, przez ile będziesz leżał na swym boku – przez trzysta dziewięćdziesiąt dni. Waga tego pokarmu, który będziesz spożywał, wyniesie dwadzieścia syklów na dzień. Raz na dobę będziesz go spożywał.
Biblia Tysiąclecia, księga Ezechiela 4:9,10

chleb ezechiela, chleb esseński

Chleb Ezechiela jest odżywczym pokarmem gdzie zachowane zostały wszystkie enzymy. W opisanej ilości ok 200 g dziennie  jest w stanie zapewnić dorosłemu człowiekowi składniki odżywcze i sytość przez cały dzień. Zapewnia komplet białek i składników odżywczych i co jest wyjątkiem wśród chlebów, zwłaszcza współczesnych – nie podnosi poziomu cukru we krwi, nie działa pro-zapalnie, nie niszczy jelit. Chleb Ezechiela proporcjonalnie składa się  z 2 części zbóż i 1 części roślin strączkowych co pozwala na maksymalną asymilację białka, aż o połowę więcej niż przy spożywaniu osobno takich samych ilości tych samych składników.

 

Ma nieco inny, ale całkiem przyjemny smak i długo zachowuje świeżość. Chleb można zrobić w wersji z kiełkujących nasion zbóż  jak tutaj lub na zakwasie z mąk 4 zbóż.  W oryginale miał być wypieczony jak „podpłomyk jęczmienny” czyli w formie płaskich placuszków a nie bochenków. Z przygotowanego ciasta można upiec podpłomyki na blasze, uformować nieduże bochenki wielkości bułek.

Chleb Ezechiela przepis

Składniki:
Mąka pełnoziarnista z pszenicy płaskurki albo samopszy, mąka jęczmienna, mąka jaglana (z prosa) i orkiszowa. Soczewica i bób, ewentualnie fasola i zakwas żytni.

Pierwszego dnia do połowy szklanki zakwasu dodać po 3 kopiaste łyżki z każdej mąki. Wymieszać, dolać tyle ciepłej wody by powstało ciasto o konsystencji naleśnikowego. Nakryć lnianą ściereczką i odstawić na 12 godzin. Namoczyć bób i soczewicę na 12 godzin, po wyjęciu z wody odsączyć i zmielić w maszynce do mięsa.
Po 12 godzinach do zaczynu mącznego dodać ponownie po 3 kopiate łyżki każdej mąki i zmielone rośliny strączkowe. Dodać płaską łyżkę soli i wymieszać. Odstawić na 2 godziny, ponownie dodać po 3 kopiaste łyżki i wyrabiać ciasto dodając tyle mąki pszennej by powstało ciasto chlebowe i zaczęło ostawać od miski.
Uformować małe bochenki i odstawić do wyrośnięcia w temperaturze pokojowej na około 5 godzin. Piec około 20 minut w temperaturze 220°C aż uzyska złoty kolor. Po wyjęciu można przykryć wilgotną ściereczką by zachować miękkość skórki.

chleb ezechiela
.

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
kurkuma skuteczniejsza niż leki

Kurkuma bardziej skuteczna niż niektóre leki syntetyczn...

Kurkuma [Curcuma longa] jest ziołem tradycyjnie stosowanym w medycynie wschodniej od tysięcy lat. Aj[...]

%d bloggers like this: