Choroba Alzheimera jest schorzeniem neurodegeneracyjnym, które stopniowo odbiera człowiekowi umiejętność jasnego myślenia, wykonywania codziennych czynności. W ostatecznej fazie choroby otępienie jest tak nasilone, że chory niekiedy nie wie kim jest. Dotychczasowe metody leczenia farmakologicznego nie przynoszą żadnych rezultatów. Ale ostatnio okresie nauka dokonała pewnych przełomów.
Choroba Alzheimera
Charakteryzuje się zmianami degeneracyjnymi mózgu. W dużym skrócie w mózgu chorego tworzą się 2 rodzaje białek: beta-amyloid i tau. Złogi białek tau odkładają się wewnątrz neuronów, natomiast białek beta-amyloid w przestrzeniach pomiędzy neuronami tworząc amyloidowe blaszki starcze. Początkowo złogi te zaburzają prawidłową pracę neuronów potem prowadzą do ich obumierania, a w efekcie do zaburzeń natury intelektualnej.
Intensywne bada kliniczne prowadzone niemal całkowicie potwierdziły, że choroba Alzheimera jest następstwem gromadzenia się w komórkach mózgowych nadmiernych ilości aluminium. Udowodniono również niezbicie, że gdy w organizmie jest pod dostatkiem krzemu, w komórkach mózgowych nie dochodzi do odkładania się złogów aluminium. Doświadczenia pokazują, że globalnie niemal 90% ludności ma niedobór tego pierwiastka. W Polsce sytuacja jest jeszcze gorsza. U zdrowego człowieka wartość krzemu w różnych strukturach organizmu powinna wynosić 4,7%. Kiedy zmniejsza się dochodzi do degeneracji organów i tkanek w tym serca i mózgu. To dzięki krzemowi komórki mogą się komunikować między sobą.
Inne czynniki
W uszkodzeniach neurodegeneracyjnych, w tym chorobie Alzheimera to stres oksydacyjny i wolne rodnik. Nadmiar toksyn środowiskowych oraz nieprawidłowości przekazywania sygnałów przez insulinę. Udowodniono (1), że u chorych na Alzheimera jeden z enzymów zwany MIF jest uszkadzany przez glikację. A więc nadmiar cukru i wysoko przetworzonych produktów w diecie może być przyczyną coraz większej zapadalności na tę chorobę.
Niedawno opublikowane badania wykazały, że dieta śródziemnomorska (2) oparta w głównej mierze o świeże, nieprzetworzone produkty chroni nie tylko przed chorobami serca, nowotworami ale zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera.
Pierwszy niezbędny krok w leczeniu choroby Alzheimera to wykluczenie z diety żywności przetworzonej, ograniczenie cukru i uzupełnienie niedoboru krzemu. W badaniu klinicznym udowodniono, że specjalny program terapeutyczny i kompleksowe zmiany w diecie (3) do tego stopnia poprawiły stan zdrowia pacjentów z początkowym stadium Alzheimer , że mogli oni wrócić do pracy.
Jak leczyć chorobę Alzheimera
Po latach poszukiwań skutecznych naturalnych leków, które mogłyby zostać wykorzystane w leczeniu i zapobieganiu chorobie Alzheimera wyodrębniono co najmniej kilka takich środków są to:
-
-
- Żywność zasobna w antyoksydanty
Aronia, czarne porzeczki, żurawina, jeżyny, jagody, bazylia, rozmaryn, melisa lekarska, miłorząb japoński, lawenda. Mają one działanie neuroprotekcyjne, a więc broniące komórki nerwowe- neurony przed uszkodzeniami. - Resweratrol
zawarty w ciemnych winogronach chroni neurony przed szkodliwym wpływem beta-amyloidu - Konopie indyjskie
Testy przeprowadzone w Instytucie Salka (4), wykazały że niektóre związki występujące w medycznej marihuanie mogą usuwać szkodliwe białka beta-amyloidu z komórek mózgowych, oraz znacząco zmniejszyć zachodzące tam procesy zapalne - Rozmaryn
Odkryto, że szczególnie dobre efekty terapeutyczne wykazuje rozmaryn (5) zarówno przyjmowany doustnie, jak i w postaci olejku eterycznego do aromaterapii (6) - Inne
Dobre efekty terapeutyczne przynoszą olejki lawendowy, kadzidło (7) , boswellia serrata, olejki cytrusowe, olej kokosowy (8) dostarcza zastępcze paliwo dla mózgu w firmie ketonów zamiast glukozy. Wiele osób zauważa znaczną poprawę pamięci po włączeniu go do diety.
- Żywność zasobna w antyoksydanty
Herbatka na Alzheimera
5 świeżych gałązek rozmarynu włożyć do dzbanka, dodać pokrojony w plasterki niewielki kawałek imbiru. Zalać 3 szklankami wrzątku. Zaparzać pod przykryciem 5 minut. Można dosłodzić nieco miodem. Popijać łykami w ciągu dnia codziennie, aż do uzyskania poprawy.
Dodatkowo 2 x dziennie nakładać 2 krople olejku kadzidłowego na podniebienie, oraz raz dziennie wetrzeć nieco olejku rozmarynowego w czubek głowy.
Herbatka z pokrzywy oczyszczająca ze szkodliwych metabolitów i toksyn
2 łyżki drobno posiekanych listków pokrzywy lub 1 łyżkę suszu zalać wrzątkiem, zaparzać 15 minut pod przykryciem. Po odcedzeniu dodać nieco świeżego soku z cytryny. Popijać 2 x dziennie co drugi dzień naprzemiennie z herbatką ze skrzypu polnego. Pokrzywa jest dobrym źródłem krzemu, soli mineralnych, witamin, ma zdolność odnawiania tkanek.
Dieta u osoby chorej na Alzheimera powinna uwzględniać świeże produkty o wysokiej zawartości antyoksydantów, żywność bogatą w witaminy A, C, E, krzem, cynk, kwasy omega 3.
Należy być bardzo ostrożnym przy zażywaniu leków obniżających metabolizm mózgu (9), w tym antybiotyków (10).
Zażywać dużo ruchu na świeżym powietrzu korzystając ze słońca – witamina D -