Artykuły, Ciekawostki, Jak kupować, Jesteś tym co jesz, Nauka, Warto wiedzieć

Cukier legalny narkotyk – gorzka prawda o cukrowych pułapkach

cukier czy słodziki

Cukier krzepi …przedwojenny znany slogan stworzony przez Melchiora Wańkowicza na dziesięciolecia stał się hasłem reklamowym. Prasa, radio, plakaty zachęcały do spożywania cukru.

Z punktu widzenia marketingowego – hasło okazało się  majstersztykiem, bo Polacy wzięli je sobie głęboko serca.

cukier-krzepi

Z opublikowanego raportu prof. Grażyny Cichosz z Wydziału Nauk o Żywieniu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego wynika, że przeciętny Polak zjada 70 kg cukru rocznie, czyli 10 razy więcej niż kilkadziesiąt lat temu.
Zresztą ten trend występuje niemal na całym świecie, głównie w krajach uprzemysłowionych.

spozycie-cukru-wzrost

Nadmierne spożycie cukru jak dowiedziono, nie tylko powoduje otyłość, głównie brzuszną czy próchnicę ale rujnuje metabolizm.
Okrada organizm z witamin, poważnie zaburza funkcje wątroby (11), przyspiesza starzenie, obniża odporność, przyczynia się do chorób cywilizacyjnych w tym cukrzycy (5), depresji (1), chorób serca i krążenia (2, 3,)  choroby alzheimera (4), nowotworów, grzybicy ogólnoustrojowej (6).
Nie od dziś wiadomo, że cukier jest pożywką dla nowotworów(7), czy grzybów powodując kandydozę ogólnoustrojową (8).

Bezpieczna dzienna dawka cukru dla człowieka dorosłego to 5 łyżeczek dla kobiet i 9 dla mężczyzn pracujących fizycznie. By uciec przed cukrem, nie wystarczy przestać jeść słodycze czy słodzić herbatę.

Cukrowe pułapki

80% żywności na sklepowych półkach zawiera cukier.
Cukier jest dodawany do większości produktów przetworzonych.
Znaleźć go można nawet tam gdzie nikt się nie spodziewa  w wędlinach, pieczywie, przyprawach, serach, płatkach śniadaniowych, sosach, musztardach, ketchupach, marynatach, konserwach, mleku i jego przetworach, kaszkach dla niemowląt, napojach, żywności dietetycznej a nawet  w produktach z informacją na etykiecie „bez dodatku cukru” gdzie jest przemycany pod nazwą syrop glukozowo-fruktozowy, –  jego gorszy zamiennik – mieszankę glukozy i fruktozy.

cukier-w-coca-coli
Puszka coli to równowartość niemal 10 łyżeczek cukru ! Czyli ponad 100% dziennej zalecanej dawki. W normalnych warunkach powinno to wywołać odruch wymiotny, ale zawarty w coca-coli kwas fosforowy zakwasza ją i stąd wrażenie orzeźwienia.

Podobnie z innymi produktami – butelka 0,33 – 100% „naturalnego soku pomarańczowego” zawiera 4-5 łyżeczek cukru, mus owocowy 125ml – 4 łyżeczki, musli – 4-5 łyżeczek, kubek beztłuszczowego sosu – 8-9 łyżeczek, sos pomidorowy do makaronu 4 łyżeczki.

Łatwo można obliczyć ile de facto  cukru dziennie spożywamy,  nawet  jeśli omijamy cukiernicę szerokim łukiem, czytając skład na opakowaniach – łyżeczka do herbaty zawiera około 5g cukru.

zawartosc-cukru-w-zywnosci

Cukier to narkotyk 

Cukier powoduje uzależnienie tak silne jak kokaina. (9),
Obie substancje łączy nie tylko barwa, podobnie oddziałują na mózg powodując podwyższenie poziomu hormonów odpowiedzialnych za dobry nastrój i pobudzenie.
Organizm  z czasem przyzwyczaja się jednak do początkowych niskich dawek i kolejne takie uczucie daje tylko dawka większa. Wtedy zaczyna się uzależnienie. Naturalne jedzenie przestaje smakować, mózg domaga się nowych dawek cukru, polepszaczy, żywności przetworzonej, śmieciowej. Po jej odstawieniu reaguje tak samo jak po odstawieniu narkotyku.

Branże spożywcze i media nadal promują przetworzone jedzenie z ogromną zawartością cukru, co jest środkiem do zwiększenia zysków sprzedażowy, podczas gdy miliony niedoinformowanych ludzi spożywa rocznie co najmniej 70 kg cukru w formie ukrytej, dodanego przez producentów żywności.

Zatrważająca ilość cukru w produktach dla niemowląt

Niemowlę nie zna jeszcze smaków, nieposłodzone jedzenie nie jest dla niego mdłe.
Po co więc przyzwyczajać i uzależniać malucha?
Chyba tylko po to, by jak podrośnie stał się stałym i wiernym konsumentem żywności przetworzonej, słodyczy i przekąsek produkowanych przez te same koncerny, które zachęcają rodziców do kupowania ich kaszek „idealnych do prawidłowego rozwoju”.

kaszka-dla-dzieci-cukier

Cukier  jest niestety składnikiem prawie wszystkich popularnych kaszek dla dzieci.
W większości  z nich cukier jest na drugiej pozycji w składzie, co oznacza, że jest go naprawdę dużo.
Np.  w 100 g kaszki ryżowej „jabłko, gruszka” znajduje się 19 gr cukru a tylko  – 1% jabłka, 0,7% gruszki.
Czy to już wystarczy, aby nazwać kaszkę „Jabłko, gruszka”?
Czy da się poczuć smak tych owoców, jeśli jest ich aż tak mało?
Owszem. Da się. Dzięki występującemu zaraz po nich aromatowi.
Oczywiście producent nie podał jaki to konkretnie aromat, zatem możemy się domyślać, że syntetyczny.
ekokorniszon.pl

Dziecko zanim osiągnie wiek przedszkolny już jest uzależnione od cukru.

Nieświadomi rodzice na co dzień zalewają małe organizmy cukrem.
Serwują dziecku na dzień dobry „zdrowe” soczki, musy, desery mleczne, płatki śniadaniowe, smarowidła do pieczywa typu nutella, której skład  bije chyba rekordy wśród śmieciowego jedzenia.
Do tego dochodzą w ciągu dnia przekąski, słodycze – cukier spożywany w potrawach i pod postacią fruktozy w owocach.
W sposób ciągły, regularny, zamęczają nieświadomie trzustkę małego organizmu i rujnują metabolizm.
Żadna z mam nie podała by  dziecku do wypicia kubka herbaty osłodzonego kilkoma łyżkami cukru – jednak nieświadomie to czyni codziennie wierząc, że podaje zdrowe produkty.

Cukier to jedna z przyczyn tego, że młode pokolenie jest coraz słabsze biologicznie i narażone na choroby.

Wyjście z cukrowej pułapki

Może być trudne.
Niektórzy naukowcy opierając się na doświadczeniach, które przeprowadzili na szczurach dowodzą, że cukier uzależnia czasem bardziej niż kokaina.

Profesor Bartlett twierdzi:
Podobnie jak w przypadku substancji odurzających, odstawienie cukru może prowadzić do obniżenia poziomu dopaminy i powodować symptomy głodu narkotykowego. (10)

Odstawiając cukier trzeba przygotować się na dyskomfort w postaci głodu „cukru” czyli nieodpartej chęci zjedzenia żywności zawierającej cukier, rozdrażnienia, zmniejszenia koncentracji, problemów ze snem, pamięcią, zmian nastroju, zmęczenia a nawet zawrotów głowy i lekkie stanów depresyjnych.

Jak przez to przejść?

Nie jest możliwe przestawienie się z dnia na dzień, zarówno dzieciom jak i dorosłym jest potrzebny czas  na rozstanie się z cukrowym nałogiem. Może to potrwać nawet 6 tygodni lub dłużej. Ale warto to zrobić bo korzyści są ogromne.

Przewodnik cukrowy detoks dla dorosłych TUTAJ
Jak odzwyczaić dziecko od śmieciowej żywności w tym cukru TUTAJ

5 1 vote
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mamusia Kubusia
Mamusia Kubusia
5 lat temu

Przewlekle zmeczenie to przede wszystkim kawa

Ola
Ola
5 lat temu

Tyje sie od weglowodanow .Wystarczy je mocno ograniczyc i spozywac bardzo niewielkie ilosci tych bezpieczniejszych (nie wywolujacych naglego skoku glukozy) np ziemniakow
Od tluszczy zwierzecych nigdy sie nie tyło i nie tyje .To kłamstwo
Od tłuszczy zwierzecych nie ma tez miazdzycy .