Gurmar [Gymnema sylvestre] jest rośliną stosowaną w ajurwedzie od tysięcy lat w leczeniu wielu schorzeń i dolegliwości. Najbardziej znaną ze skuteczności walki z cukrzycą. Ajurweda uważa gumar, za główne zioło regulujące regulujące poziom cukry i insuliny.
Hinduska nazwa rośliny Gymnema oznacza dosłownie pogromca cukru. Żucie liści gurmar na 2-3 godziny tłumi zdolność odczuwania słodkiego i gorzkiego smaku. Obecnie zioło stosowane jest w leczeniu wielu poważnych schorzeń, w tym otyłości, chorobach serca, zapaleniu stawów.
Gurmar Gymnema sylvestre
Gurmar to wieloletnie zdrewniane pnącze rosnące w rejonach tropikalnych i subtropikalnych. Występuje w południowych Indiach, Chinach, Malezji, na Sri Lance na półwyspie Arabskim i niektórych częściach Afryki. Wygląda bardzo ozdobnie. Wytwarza trzy metrowe łodygi płożące się po ziemi i oplatające otaczającą roślinność.
Górna powierzchnia owalnych, wydłużonych liści jest pokryta miękkimi włoskami. Kwitnie cały rok wytwarzając małe, żółte kwiatostany. Rośnie zwykle na gruntach po wylesieniu, lasach wtórnych, suchych sawannach, powszechnie na terenach wiejskich, przydomowych.
W tradycyjnym zielarstwie
Liście gurmar są powszechnie używane w lokalnych kuchniach, duszone z warzywami, dodawane do zup, potrawek. W ajurwedzie stosowany jako gorzko-cierpki, chłodzący tonik wspomagający trawienie, metabolizm cukru, przeciwzapalny, chroniący wątrobę, regenerujący trzustkę. Obniża pitta, reguluje vata i kapha dosha.
Główne zastosowania liści i korzeni w medycynie ajurwedyjskiej przeważnie w mieszankach z innymi ziołami jako:
- Naturalny środek na cukrzycę, stany przedcukrzycowe, skoki cukru we krwi, hipoglikemię
- Zaburzenia odżywiania, nadmierny apetyt, nadwaga, otyłość
- Dolegliwości żołądkowe, trawienne, niestrawność, zaparcia,
- Infekcje bakteryjne dróg moczowych, przewodu pokarmowego, zębów, przyzębia, choroby trzustki, wątroby, serca, obrzęki, zatrzymywanie wody
- Anemia, alergie, artretyzm, zapalenie stawów, osteoporoza, astma, nadpobudliwość
- W medycynie ludowej parzy się herbatki przy gorączce, kaszlu, malarii
- Papki z ze zmiażdżonych liści z olejem rycynowym stosuje zewnętrznie jako antidotum na ukąszenia węży, do okładów na stany zapalne skóry, hemoroidy, przy obrzękach gruczołów i przekrwieniu węzłów chłonnych
- Rozgniecione i ugotowane korzenie dodaje się do potraw i stosuje jako środek na padaczkę.
Co mówi nauka?
Liście Gymnema sylvestre zawierają goryczki, żywice, antrachinony, saponiny, alkaloidy, glikozydy, chlorofil, flawonoidy, liczne przeciwutleniacze i kwasy organiczne w tym winowy, mrówkowy, masłowy.
Działanie: przeciwzapalne, chłodzące, odtruwające, oczyszczające, przeczyszczające, ściągające, moczopędne, tonizujące, przeciwcukrzycowe, hipoglikemiczne przeciwzakaźne, immunomodulujące, przeciwnowotworowe. [1].
Główne substancje czynne to unikalne kwasy gymnemowe A-D i gymnemasaponiny znajdujące się we wszystkich częściach rośliny. [2]. To one regulują poziom cukru we krwi i hamują apetyt na słodycze. Ponadto
- Wpływają na receptory aktywowane przez proliferatory peroksysomów gamma (PPARγ). Pełnią one rolę czynników transkrypcyjnych, które regulują ekspresję licznych genów związanych z metabolizmem węglowodanów, tłuszczów i białek oraz z proliferacją różnych komórek i przebiegiem stanów zapalnych. Występują w brunatnej tkance tłuszczowej, w mniejszym stopniu w nerkach, sercu i wątrobie. Odgrywają rolę w metabolizmie lipidów i ich wewnątrzkomórkowych przemianach. [3]
- Stymulują wydzielanie insuliny przez trzustkę, spowalniają uwalnianie cukru do krwi
- Zmniejszają wychwyt glukozy z jelita cienkiego
- Poprawiają syntezę glikogenu
- Hamują przekształcanie cukrów i kalorii w tłuszcz, wspomagając odchudzanie i chroniąc przed nadwagą, otyłością,
Badania wykazały, że Gymnema sylvestre działa skuteczne u pacjentów z cukrzycą typu II, regulując poziom glukozy we krwi na czczo i po posiłków, redukując zmęczenie i poprawiając profil lipidowy. [4]. W połączeniu z innymi ziołami poprawia wydzielanie insuliny [5], wpływa na regenerację komórek trzustkowych. Działając inteligentnie zdrowych osób, gdy nie potrzeba nie oddziałuje na poziom glukozy i insuliny. Roślina ma pozytywny wpływ na układ trawienny, spowalnia procesy starzenia, niszczy wolne rodniki, wspomaga oczyszczanie organizmu.
Zastosowania
W sprzedaży dostępny jest sproszkowany gurmar lub w ekstraktach, często dodawany jest do suplementów odchudzających. Sugerowane dawki to 200–400 miligramów kwasu gymnemowego dziennie. Ziele jest uznawane za bezpieczny, odradza się kobietom w ciąży i karmiących piersią.
Przy stosowaniu regularnym przez długi okres, ponad 20 miesięcy, mogą wystąpić działania niepożądane – nadmierne pocenie, osłabienie, drżenie mięśni, hipoglikemia. Może wchodzić w reakcje z lekami przeciwcukrzycowymi glipizyd i pochodne. Przy cukrzycy typu I i II należy skonsultować się z lekarzem.
Naturalne formuły ajurwedyjskie zawierają gurmar wraz z innymi wspomagającymi ziołami, typu Shilajit Asphaltum punjabianum, Jambu, które wspierają serce, nerki, chronią przed powikłaniami cukrzycowymi układ nerwowy i oczy. Działają lekko wyciszająco, wzmacniają trzustkę i wątrobę.
W naszym sklepiku do nabycia TUTAJ certyfikowany ajurwedyjski preparat Debix Sandu, o skutecznym działaniu. Nie odnotowano żadnych skutków ubocznych.