REKLAMA .

Cynamon prawdziwy i cynamon kasja – jak rozpoznać różnice?

Cynamon prawdziwy Cinnamomum verum czyli cynamon cejloński  pozyskiwany jest  z drzewa cynamonowego rosnącego głównie na Sri Lance, w mniejszej liczbie  w Indiach, Brazylii, na Madagaskarze i Karaibach. Większość cynamonu sprzedawanego w Europie  pozyskuje się z cynamonowca chińskiego Cinnamomum cassia – zupełnie innego gatunku krzewu.

Jeśli mieszkasz w Europie najprawdopodobniej cynamon w Twojej szafce kuchennej wcale nie jest cynamonem, a bardzo podobną przyprawą znaną jako cynamon kasja. Obydwa gatunki różnią się właściwościami, bez trudu da się  również zauważyć różnice w wyglądzie, smaku i aromacie.

 

cynamon prawdziwy , cynamon cejloński, jak odróżnić cynamon prawdziwy

Cynamon prawdziwy cejloński i cynamon kasja – różnice 

Cynamon prawdziwy jest kilkakrotnie droższy od kasji i zwykle oznaczony na opakowaniu jako cynamon cejloński lub Cinnamomum verum. Ma on wyraźnie jaśniejszy, żółtobrązowy kolor podczas gdy cynamon kasja ciemny, rdzawo czerwony.
Cynamon cejloński jest słodszy, delikatniejszy w smaku  z goździkową nutką świeżości w porównaniu do ostrego, piekącego, cierpkiego smaku kasji. Ma również delikatniejszy aromat.
Laski cynamonu cejlońskiego składają się z kilku warstw zwijając się po obu końcach kory tworząc dwururkę na kształt cygara. Kora jest miękka, krucha, łatwo się łamie.
Laski cynamonu kasja są pojedyncze, gładkie, grube, twarde, ciężko się łamią i równie ciężko mielą.

Jednak najważniejszą różnicą są ich właściwości, zawartość aktywnych związków w tym kumaryny. Chociaż kumaryna jest naturalną substancją roślinną to w większych dawkach wykazuje działanie rakotwórcze i powoduje ciężkie uszkodzenia wątroby. Wykazano, że u osób wrażliwych ilość 25 g dziennie już wykazuje działanie toksycznie. Kumaryna rozrzedza również krew.
Zawartość kumaryny w cynamonie kasja waha się średnio od 3 do 8,8 g/kg. Cynamon cejloński zawiera śladowe ilości kumaryny, jest całkowicie bezpieczny, nie wpływa negatywnie ani na wątrobę ani inne organy. Wręcz przeciwnie jest korzystny dla wątroby, trzustki i całego układu pokarmowego, zawiera przeciwutleniacze działające ochronnie na serce i układ krwionośny, działa przeciwzapalnie, obniża poziom cukru we krwi, działa ochronnie na komórki mózgowe i posiada wiele właściwości leczniczych. Można go stosować w dużych ilościach np. przy kuracjach leczniczych.

Cynamon kasja ze względu na niską cenę powszechnie używany w przemyśle spożywczym, także w domach używamy powszechnie do wypieków i aromatyzowania potraw. Tak małe dawki nie są szkodliwe jednak nie nadaje się do stosowania jako lekarstwo. Wystarczy doświadczalnie się przekonać chociażby przy infekcji gardła. Cynamon prawdziwy wymieszany z miodem natychmiast złagodzi ból i drapanie w gardle, kasja – podrażni błony śluzowe.  Jeśli ktoś ma problemy z trzustką albo poziomem cukru we krwi powinien cynamon cejloński dodawać też do domowych wypieków. Ma on właściwości regulujące poziom cukru we krwi więc nie spowoduje nagłych skoków insuliny. Jednorazowa dawka 6 g obniża cukier  we krwi nawet o 25% w ciągu 2 godzin po posiłku.

Cynamon ma wiele zastosowań leczniczych. Ale stosując w kuracjach jako składnik mikstur  pamiętajmy by używać ten prawdziwy, cejloński.
Przepisy lecznicze i właściwości lecznicze cynamonu z miodem  TUTAJ, cynamon z goździkami TUTAJ , naturalna mikstura przeciwzapalna i przeciwbólowa TUTAJ 

Przeczytaj także...

REKLAMA .
loading...

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
RedakcjaAnna Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
Anna
Gość
Anna

Tylko , że cynamon Kasja, jest lepszy dla diabetyków , jak Twierdzi uznany uczony DR Greger

REKLAMA .
%d bloggers like this: