Czyściec leśny [Stachys sylvatica L.] jak nazwa wskazuje jest ziołem oczyszczającym, odtruwającym. W tradycyjnym zielarstwie stosowano do leczenia ran, bolących stawów, chorób wątroby, czyszczenia zatrutej krwi i ochrony przed zarazą. Wierzono, że chroni przed urokami, złymi mocami i czarami.
Czyściec leśny
Roślinę spotkamy w lasach. Najczęściej na skrajach lasów mieszanych i liściastych, wilgotnych zaroślach, gliniastych polach i łąkach. Czyściec jest łatwy do rozpoznania.
Z wyglądu przypomina niektóre gatunki pokrzywy. Wyrasta od 40 cm do najwyżej 1 m. Ma charakterystyczną owłosioną rzadko spotykaną kanciastą, można powiedzieć że „kwadratową” łodygę z podłużnymi, sercowatymi miękko owłosionymi liśćmi. Kwiaty dwuwarstwowe wargowe o blado liliowej barwie.
Po rozdarciu rozdarciu w palcach czyściec wydziela charakterystyczny zapach niepodobny innych roślin, niektórzy uważają że nieprzyjemny. Kwitnie od czerwca do końca września.
Surowcem zielarskim jest kwitnące ziele czyśćca. Po zebraniu należy je ususzyć w przewiewnym, zacienionym miejscu. Czyściec jest wrażliwy na światło i wysokie temperatury. Przechowuje się w szczelnych, szklanych słoikach.
Czyściec leśny właściwości lecznicze
Czyściec leśny ma gorzki smak, element żywiołu ziemi. Osusza, ochładza.
Bogaty, unikalny skład fito-składników i substancji czynnych daje mu wszechstronne działanie:
- Czyściec oczyszcza krew, limfę, odtruwa cały organizm
- Tonizuje organizm i zmniejsza stany zapalne
- Ma działanie przeciwbólowe, rozkurczowe, przeciwreumatyczne
- Niszczy bakterie, wirusy, grzyby chorobotwórcze
- Redukuje wydzielanie adrenaliny, uspokaja
- Pobudza regenerację tkanki łącznej, nabłonka, przyspiesza gojenie ran
- Wzmacnia i chroni miąższ wątroby,
- Działa moczopędnie, przeciwzapalnie, tonizująco, hemostatyczne, przeciwrakowo
Czyściec leśny pozyskiwany ze stanowisk naturalnych jest skuteczniejszy niż mocno przereklamowany czystek. Zioła z plantacji w porównaniu do dziko rosnących mają nikłe działanie. Na naturalnych stanowiskach jest bioróżnorodność, zioła rosną na niewyjałowionych glebach w towarzystwie innych roślin. Nie są nawożone, nie tracą właściwości podczas przemysłowego suszenia, transportu, przechowywania.
Lecznicze zastosowania
Czyściec stosuje się w leczeniu:
- Zakażeń bakteryjnych, wirusowych, grzybiczych,
- Przewlekłych stanów zapalnych
- Niestrawności,, dolegliwościach całego odcinka przewodu pokarmowego
- Chorobach reumatycznych, skórnych,
- Schorzeniach autoimmunologicznych,
- Chorobach dróg żółciowych i wątroby, marskość, niewydolność.
- Infekcjach, nieżytach dróg oddechowych, podrażnieniach tkanek
- Dolegliwościach kobiecych,
- Nadciśnieniu, cukrzycy
- Wspomagająco w leczeniu nowotworów
Czyściec leśny przepisy
Herbatka z czyśćca
1 czubatą łyżkę stołową rozdrobnionego ziela zalać wrzątku. Odstawić na 20-30 minut pod przykryciem i przecedzić.
Herbatka oczyszcza, odtruwa i wzmacnia organizm. Działa ochronnie i regenerująco na miąższ wątroby. Skuteczna w zaburzeniach trawiennych, skurczach żołądka i jelit, zastoju żółci, nadciśnieniu, cukrzycy, dolegliwościach wątroby. Można stosować w otyłości, napięciu nerwowym, bezsenności.
Pije się 3-4 razy dziennie pół szklanki między posiłkami. Przy ostrych infekcjach z gorączką napar dosładza się sokiem malinowym lub z czarnego bzu. Zewnętrznie naparem przemywa się skórę przy trądziku, wypryskach, podrażnianiach, ranach, zaczerwienieniach. Stosuje do nasiadówek w zapaleniu dróg rodnych i hemoroidach. Płucze jamą ustną w chorobach przyzębiach, infekcjach.
Ocet czyśćcowy
Ocet ze świeżego ziela:
3 łyżki rozdrobnionego ziela czyśćca zalać w słoiku 2 szklankami octu jabłkowego. Odstawić w ciemne miejsce na 2-3 tygodnie, codziennie wstrząsać. Przecedzić starannie odciskając zioła, przelać do butelki z ciemnego szkła.
Ocet z suszu:
4 łyżki suszu zalać w słoiku 2 szklankami octu jabłkowego podgrzanego wcześniej do 40°, dalej postępować jak wyżej.
Stosuje się doustnie: 1 łyżkę na 1/2 szklanki wody w grzybicy przewodu pokarmowego, problemach trawiennych. Zewnętrznie do płukania jamy ustnej, włosów przy łupieżu, łysieniu, kąpieli przy grzybicach skórnych, przemywania narządów płciowych.
Macerat wg przepisu dr H. Różańskiego
1 część świeżego rozdrobnionego surowca zalać 1 częścią zimnej wody, najlepiej zdrojowej. Przykryć, pozostawić na 6-8 godzin i przecedzić. Macerat można zamrozić w woreczkach na lód na okres zimowy. Doustnie stosuje się 30-60 ml 1-2 razy dziennie jako środek ogólnie wzmacniający, odtruwający, wspomagający czynności układu pokarmowego. Zewnętrznie na skórę przy wypryskach, stanach zapalnych, owrzodzeniach, ranach (okłady, przemywanie). W formie lodu do okładów na stłuczenia, opuchnięcia, oparzenia.
Czyściec można wykorzystać kulinarnie. Dawniej liście i ziele wykorzystywano do przyprawiania pieczonego mięsa by potrawy były lekkostrawne. Z kłącza czyśćca można zrobić smaczne frytki. Umyte, osuszone pokrojone na małe kawałki smażyć na rozgrzanym oleju na złocisty kolor.
polecam filmik p.Kazany o czyścu na Youtube