Dna moczanowa jest bolesną formą zapalenia stawów. Charakteryzuje się obrzękiem i bólem, często nasilającym się w nocy. Typowym pierwszym objawem jest stan zapalny dużego palca stopy czyli podagra.
Powstaje na skutek nagromadzenia kwasu moczowego we krwi. Gdy osiągnie określony poziom, krystalizuje się, Ostre kryształki wbijają się w tkanki miękkie stawów, ścięgien i mięśni. Dna moczanowa może przyczynić się do powstawania kamieni nerkowych. Z czasem może uszkadzać stawy, ścięgna i inne tkanki.
Dna moczanowa przyczyny
W istocie dna moczanowa to problem z nerkami. Kiedy nerki dobrze pracują, w odpowiednim czasie odfiltrowują kwas moczowy, nie dopuszczając do problematycznego poziomu, w którym tworzą się kryształki.
Niektórzy mówią o diecie „odkwaszającej” w leczeniu dny moczanowej. Większość tych twierdzeń to nonsens, zwłaszcza gdy proponuje się wykluczenie dobrego białka i tłuszczów. Problem nie leży w dostarczaniu z żywnością puryn, bo organizm sam je produkuje w toku wewnętrznych przemian, a w osłabionej funkcji nerek i zaburzeniu procesów metabolicznych.
Bardzo ważne jest utrzymanie harmonijnego ruchu płynów. Odpowiednio dobrane zioła przywrócą równowagę, potrzeba też trochę więcej się ruszać. Świeża, naturalna żywność, bogata w składniki mineralne, plus odżywianie zgodnie z własną konstytucją i porami roku.
Równowaga organizmu zależy również od stanu emocjonalnego. Negatywne emocje lęk, złość, żal nie tylko odbierają energię życiową. Zwiększają poziom hormonów stresu, zmieniają strukturę biochemiczną krwi, powodują napięcia tkanek, zaburzają pracę głównych organów. Stany lękowe najbardziej osłabiają nerki i nadnercza, więc warto nad nimi popracować.
Dna moczanowa zioła
Najważniejszym celem jest wsparcie funkcji nerek. Pomoc tu przynoszą zioła moczopędne, odkażające, rozpraszające stagnację w energetycznych kanałach nerek. Również trzeba dostarczyć w zrównoważonych proporcjach składników mineralnych ,by poprawić pracę narządu.
Podagrycznik
Jak nazwa wskazuje stosowano ziele w leczeniu podagry. Łyżeczkę świeżych liści lub suszu parzy się kwadrans w szklance wrzątku. Po przecedzeniu pije się 2/3 szklanki 3, 4 razy dziennie między posiłkami. Działa moczopędnie, przeciwzapalnie i lekko uspokajająco. Stosuje się przy dnie moczanowej, stanach zapalnych układu moczowego i kamicy.
Nawłoć
Jednym z najlepszych ziół jest ciepła, sucha nawłoć o smaku smaku gorzkim, cierpkim, aromatycznym. Tonizuje pęcherz, układ moczowy, odżywia nerki, regeneruje i przywraca im równowagę. Dzięki aromatycznym olejkom eterycznym działa moczopędnie, rozprasza stagnację, stymuluje nerki do pracy. Również działa odkażająco, więc jest pomaga w infekcjach dróg moczowych.
Pokrzywa
Odżywcza, bogata w sole mineralne pokrzywa działa moczopędnie. Jej słony smak kieruje energię w dół nerek, rozpuszcza złogi, pomaga neutralizować kwas moczowy. Warto dodawać listki do potraw, albo z silniej działających nasion, tzw. orzeszków pokrzywy zrobić przyprawy lub nalewkę. Przepisy Tutaj
Seler
Łodygi selera są moczopędne, ale najlepsze są nasiona. Surowe łodyżki można jeść w sałatkach, zblendowane w koktajlach. Ale lepsza jest herbatka z nasion, można połączyć z nasionami pietruszki i selera, przy okazji oczyści wątrobę, krew, wzmocni nerki i odtruje organizm. 3 łyżki stołowe mieszanki wsypać do litrowego słoika, zalać wrzątkiem. Zaparzać pół godziny i przecedzić. Pije się ½ szklanki naparu 6 razy dziennie.
Wiśnie
Wywar z ogonków wiśni stosuje się dla usuwania nadmiaru płynów, likwidowania obrzęków i bólów dny moczanowej. Przepis TU
Jedzenie owoców wiśni zmniejsza ryzyko ataku dny o 35%, picie świeżego soku o 45%. Wystarczy dawka 30 świeżych wiśni, większe ilości nie dają dodatkowych korzyści. Również herbatka z liści wiśni działa moczopędnie i odkażająco.
Inne zioła na dnę moczanową: mącznica, jałowiec, tysiącznik, kurdybanek, złocień maruna, karbieniec, wszewłoga górska, głowienka, rukiew wodna, wrotycz.
Ziołowe przepisy na dnę moczanową
Herbatka wspomagająca nerki
- Do słoika wsypać po 4 części liści pokrzywy, mniszka lekarskiego i nawłoci
- Dwie części liścia prawoślazu
- Po jednej części mącznicy lekarskiej i krwawnika
Składniki starannie wymieszać, przechowywać w szczelnie zamkniętym słoiku. 2-4 łyżki mieszanki zalać litrem wrzątku i zaparzać pod przykryciem 20 minut. Wypija się rozłożone na kilka porcji jednego dnia.
Herbatka działa silnie moczopędnie, antyseptycznie, oczyszczająco, stymuluje nerki do większej aktywności filtrowania kwasu moczowego z krwiobiegu. Gdy organizm wykazuje objawy dużej wilgoci, trzeba pominąć liść prawoślazu. Przy bardzo suchej konstytucji zmniejszyć ilość pokrzywy o połowę i podwoić prawoślaz.
Nalewka na dnę moczanową
Najłatwiej połączyć przygotowane osobno nalewki z jagód jałowca, mącznicy i nasion selera w stosunku 2:1:1. Można zrobić jedną. 2 części jagód jałowca rozbić w moździerzu. Wsypać do słoika, dodać po 1 części rozdrobnionych liści mącznicy i nasion selera. Odmierzyć wysokość i zalać gorącą wódką w ilości 4 krotnie większej niż zioła. Odstawić w ciemne, chłodnie miejsce. Po dwóch tygodniach przefiltrować.
Stosuje się 2 krople nalewki rozcieńczone w szklance wody 3-5 razy dziennie. Raz dziennie dobrze jest wypić z sokiem wiśniowym. Działa silnie moczopędnie, antyseptycznie, oczyszczająco i wzmacniająco na drogi moczowe. Trzeba pamiętać by dużo się nawadniać, zwłaszcza przy suchej konstytucji.
Skuteczna maść na dnę moczanową
Pół szklanki jagód jałowca rozbić w moździerzu, wrzucić do miseczki. Dołożyć pół szklanki posiekanych liści pokrzywy i 200 g niesolonego masła z mleka owczego. Wymieszać i ucierać na jednolitą masę. Maść wciera się w bolące miejsca.
Pomocne są okłady z liści żywokostu. Przy gorących stanach rozwałkować świeże liście wałkiem do ciasta i okładać bolące miejsca. Gdy zajęte obszary nie wykazują gorąca, liście zaparzyć wrzątkiem i przykładać ciepłe.
Kąpiele na dnę moczanową
Kąpiel w wywarze paproci narecznicy samczej usuwa bóle dny moczanowej i wszelkiego rodzaju przykurcze. Kilogram kłączy zalać 3 litrami wrzątku. Wieczorem moczy się stopy lub dłonie 20-3o minut co drugi dzień przez dwa tygodnie. Do kąpieli całego ciała robi się wywar 2 kg korzeni.
Pomocne również są kąpiele w wywarze z igieł sosnowych z miętą albo z liści żywokostu. Pół kilograma świeżych liści żywokostu zalać 5 litrami zimnej wody. Odstawić na noc. Następnego dnia podgrzewać, doprowadzić do wrzenia i po przecedzeniu wlać do kąpieli.