REKLAMA

Leśna paproć – narecznica samcza „wyciąga” reumatyzm

Narecznica samczaDryopteris filix-mas  pospolita leśna paproć w medycynie ludowej od dawien dawna służyła do leczenia reumatyzmu i zapalenia żył.  Stosowano ją zewnętrznie, okładano bolące miejsca liśćmi, jednak częściej wypełniano nimi poduszki, materace. Narecznica była też jednym z ważniejszych ziół leczniczych północnoamerykańskich Indian.

narecznica, paproć, reumatyzm

 

Jedną z ciekawszych historii w jednej z książek przytoczył prof. Willi Dungl, wieloletni lekarz i fizjoterapeuta austriackich olimpijczyków i zawodników Formuły 1. Mianowicie spotkał człowieka, którego leśna paproć postawiła na nogi.

Chodziło o 49 letniego pracownika biurowego, który został posłany na wcześniejszą emeryturę z powodu dolegliwości reumatycznych. Żona początkowo próbowała mu pomagać, ale w końcu rozwiodła się ponieważ nie wytrzymywała jego ciągłego narzekania i jęczenia.
Zniechęcony do życia chory człowiek zrezygnował z mieszkania w mieście, wyprowadził się na wieś „aby umrzeć” jak teatralnie obwieścił przyjaciołom. W nowym otoczeniu również narzekał,  kogo spotkał opowiadał o swoich dolegliwościach. Pewna chłopka gdy to usłyszała poradziła mu „niech Pan napcha do siennika liści paproci i położy się na nim”. Człowiek ów uznał tę poradę za kpinę i się obraził. Jednak gdy miał już wszystkiego dosyć, przypomniał sobie o niej, udał się do lasu nazrywał liści paproci i zrobił z nich materac. Nastąpiło to, co uważał za absolutnie niemożliwe – paproć rzeczywiście pomogła – bóle złagodniały i w końcu zniknęły całkowicie.

Jakkolwiek nieprawdopodobnie brzmiałaby ta historia, jest ona prawdziwa. Przeciwko niektórym chorobom reumatycznym pomaga zwykła leśna paproć – narecznica samcza, którą można spotkać we wszystkich wilgotnych lasach mieszanych, a najczęściej bukowych.

Narecznica ma długą łodygę 0,5-1 m z centralnym żebrem ma liście o długości ponad 1 m. Liście ma mocne, u dołu łuskowato rdzawo upierzone.  Paproć utrzymuje się w ziemi przy pomocy ciemnobrunatnego kłącza.

paproć, narecznica

Dawniej narecznicę stosowano jako skuteczny środek przeciw tasiemcom, dziś oprócz środka przeciwreumatycznego sporadycznie stosuje się na wilgotne okłady przy ropiejących ranach. Sławna zielarka Maria Treben radzi również osobom sparaliżowanym po udarze mózgu kłaść na noc kończyny na poduszce wypełnionej suchymi, pozbawionymi łodyg liśćmi paproci. Może warto wypróbować, choćby wkładając liście paproci pod prześcieradło?
W przypadku żylaków  jednym ze skutecznych sposobów jest przykładanie roztartych, świeżych liści z kwaśnym mlekiem.

Poduszki, poduszeczki, materace wypełnione ziołami to stara sprawdzona od wieków metoda, która często przynosiła ulgę w wielu dolegliwościach.  O rodzajach ziół stosowanych w posłaniach TUTAJ 
Paproć warto hodować w domu, oczyszcza powietrze, niegdyś wierzono że działa ochronnie i neutralizuje złe energie.

Referencje:
Naturalne Metody Leczenia – Życie Bez Bólu, Wolfgang Exel, Willi Dungl

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: