Paproć leśna – narecznica samcza „wyciąga” reumatyzm

Paproć leśna narecznica samcza [Dryopteris filix-mas]  od dawien dawna medycyna ludowa czasów stosowała w leczeniu reumatyzmu i zapalania żył.

Rośliny głównie używano zewnętrznie.  Bolące miejsca okładano liśćmi, jednak częściej wypełniano nimi poduszki i materace.  Narecznica była i jest jednym z ważniejszych ziół leczniczych północnoamerykańskich Indian.

Paproć narecznica samcza

Rośnie we wszystkich wilgotnych lasach mieszanych, najczęściej bukowych.

narecznica samcza, paproć, reumatyzm

Zachwyca miękkimi, zielonymi ażurowymi liśćmi. Wyrastając z  ciemnobrązowego rozetowego kłącza liście osiągają długość ponad 1 m.

Jaśniejsze wierzchem, od dołu łuskowato upierzone. Blaszki liściowe na końcach posiadają charakterystyczne rozwidlenia. Na dolnej stronie liści w pobliżu środkowego nerwu znajdują się skupienia zarodników, każde z nich pokryte nerkowatą zawijką.

paproć, narecznica

Ta zwykła leśna paproć pomaga w niektórych chorobach reumatycznych.  Jedną z ciekawszych historii przytacza prof. Willi Dungl, wieloletni lekarz i fizjoterapeuta austriackich olimpijczyków i zawodników Formuły 1. Na swojej drodze spotkał człowieka, którego narecznica samcza postawiła na nogi.

Chodziło o 49 letniego pracownika biurowego posłanego na wcześniejszą emeryturę z powodu dolegliwości reumatycznych.  Żona początkowo próbowała mu pomagać, ale w końcu rozwiodła się gdyż nie wytrzymywała jego ciągłego narzekania i jęczenia.
Zniechęcony do życia chory człowiek zrezygnował z mieszkania w mieście, wyprowadził się na wieś „aby umrzeć” jak teatralnie obwieścił przyjaciołom. W nowym otoczeniu również narzekał,  kogo spotkał opowiadał o swoich dolegliwościach.

Pewna chłopka gdy to usłyszała poradziła mu „niech Pan napcha do siennika liści paproci i położy się na nim”. Człowiek ów uznał poradę za kpinę i się obraził. Jednak gdy miał już wszystkiego dosyć, przypomniał sobie o niej. Udał się do lasu nazrywał liści paproci i zrobił z nich materac. Nastąpiło to, co uważał za absolutnie niemożliwe – paproć rzeczywiście pomogła – bóle złagodniały i w końcu zniknęły całkowicie.

Jakkolwiek nieprawdopodobnie brzmiałaby ta historia, jest  prawdziwa twierdzi Dungl.

Narecznica właściwości

Dawniej narecznicę stosowano jako skuteczny środek przeciw tasiemcom i robakom. Dziś oprócz środka przeciwreumatycznego  stosuje się na wilgotne okłady przy ropiejących ranach i wrzodach.  Afrykańscy szamani stosują wywar z liści przy reumatoidalnym zapaleniu stawów. Wyciąg alkoholowy ma potwierdzone silne działanie przeciwzapalne przeciw RZS  [1] 

Paproć leśna - narecznica samcza "wyciąga" reumatyzm

Sławna zielarka Maria Treben radziła osobom sparaliżowanym po udarze mózgu kłaść na noc kończyny na poduszce wypełnionej suchymi, pozbawionymi łodyg liśćmi paproci. Przy żylakach jednym ze skutecznych sposobów jest przykładanie roztartych, świeżych liści z kwaśnym mlekiem.

Z narecznicy można zrobić nalewkę do nacierania obolałych stawów w proporcji 1 część suchych liści na 5 części alkoholu. Albo włożyć liście pod prześcieradło.

Poduszki, materace wypełnione ziołami to sprawdzona od wieków metoda, która często przynosiła ulgę w wielu dolegliwościach.  O rodzajach ziół stosowanych w posłaniach Tutaj
Paproć warto uprawiać w domu, oczyszcza powietrze, niegdyś wierzono że działa ochronnie i neutralizuje złe energie.

Referencje:
Naturalne Metody Leczenia – Życie Bez Bólu, Wolfgang Exel, Willi Dungl

5 1 vote
Article Rating

Może Ci się również spodoba

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
%d bloggers like this: