REKLAMA

Rośliny doniczkowe usuwające toksyny z powietrza najlepsze do domu

Rośliny doniczkowe nie tylko zdobią wnętrza mieszkań, ale są sprzymierzeńcami zdrowia. Przetwarzają dwutlenek węgla w tlen, oczyszczają i regulują wilgotność powietrza.
Zawierają lotne substancje, które potrafią likwidować drobnoustroje unoszące się w powietrzu.

I co nie tak dawno odkryto – niektóre rośliny doniczkowe  skutecznie odfiltrowują powietrze z  toksyn np. formaldehydów i likwidują smog elektromagnetyczny emitowany przez urządzenia elektryczne i elektroniczne. Rośliny doniczkowe wchłaniają toksyny przez aparaty szparkowe podczas cyklu oddechowego, niektóre gazy wsiąkają w ziemię i są absorbowane przez korzenie roślin. Ale nie wszystkie domowe rośliny  działają korzystnie, niektóre mimo że piękne, potrafią być niebezpieczne dla ludzi i zwierząt np. diffenbachia, bluszcz, filodendron czy oleander.Rośliny doniczkowe usuwające toksyny z powietrza najlepsze do domu

 

Rośliny doniczkowe które usuwają toksyny TOP lista

1. Sansewieria gwinejska czyli popularnie zwana wężownicą lub językami teściowej

Eksperci pracujących dla NASA przy okazji poszukiwania sposobów oczyszczania powietrza na stacjach kosmicznych odkryli, że sansewieria gwinejska jest najlepszym doniczkowym nocnym producentem tlenu, zmniejsza ilość alergenów w powietrzu, doskonale oczyszcza powietrze z toksyn wchłaniając je m.in formaldehydu, ksylenu, toluenu, benzenu i tlenku azotu, które uwalniają się z farb, lakierów, sklejek, sztucznych tkanin, drukarek, spalin oraz zmniejsza ilość alergenów w powietrzu Idealna dla alergików, mieszkań przy ruchliwych ulicach, biur i sypialni.
Łatwa w hodowli, nie wymaga dużo wody i toleruje szeroki zakres poziomów natężenia światła.

Sansewieria gwinejska języki teściowej

2. Palma Areca

Ma podobne właściwości oczyszczające jak sansewieria gwinejska, z tym że zamiast w nocy produkuje tlen w ciągu dnia. Wchłania trichloroeteny – toksyczne rozpuszczalniki tłuszczu.  Sprawdza się w pomieszczeniach dziennych i biurach.
Potrzebuje ciepła min. 18 stopni i dosyć obfitego podlewania. Palma powinna mieć zawsze wilgotne korzenie . Najlepiej rośnie w jasnych pomieszczeniach, ale nie wystawiać bezpośrednio na działanie promieni słonecznych.

Palma Areca oczyszcza powietrze z toksyn

3. Rafidofora złota znana jako Scindapsus

Jedna najłatwiejszych w uprawie, najmniej wymagających pnącz doniczkowych. Rafidofora oczyszcza powietrze z formaldehydu i innych lotnych związków organicznych.

 

Rafidofora złota Scindapsus roślina doniczkowa

To pierwsza trójka. Inne rośliny, które też oczyszczają powietrze z toksyn to:
Fikus, skrzydłokwiat,paproć nefrolepis, bluszcz, dracena,chryzantema, zielistka sternberga, palma bambusowa, aloes,

Wg NASA Air Clean Study 2 rośliny w doniczkach o średnicy około 15 centymetrów to minimum by oczyścić pomieszczenie 50 m 2. Gleba w doniczce i znajdujące się w niej mikroorganizmy również biorą udział w oczyszczaniu powietrza. Warto hodować rośliny doniczkowe nie tylko dla ozdoby.  Dzięki nim mamy w domu czyste powietrze, dobry mikroklimat, lepszą wilgotność i nie zapominajmy, że kolor zielony odstresowuje i poprawia nastrój.

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
marta.szwedor@gmail comEWIJacenty Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
Jacenty
Gość
Jacenty

Odebrali nam wolność pod pretekstem bezpieczeństwa – wolę ser wyrobiony w czyjejś kuchni bez sterylnych warunków niż chemiczna papkę udającą ser

marta.szwedor@gmail com
Gość
marta.szwedor@gmail com

W końcu bluszcz pożyteczny czy szkodliwy bo jest wymieniony w obu przypadkach?

EWI
Gość
EWI

to jak w końcu z tym bluszczem, bo podajecie sprzeczne informacje w jednym artykule..

REKLAMA

Okadzanie domu – zalety i korzyści dla człowieka...

Rytualne okadzanie dymem, palenie kadzideł z ziół i żywic sięga czasów prehistorycznych.  Wiele kult[...]

%d bloggers like this: