Z 50 miast UE o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu 36 leży w Polsce

Według tegorocznego raportu aż 36 z 50 miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w Unii Europejskiej leży w Polsce. W czołówce polskich miast są Opoczno, Rybnik, Pszczyna, Kraków. Przy przygotowaniu raportu brano pod uwagę pył zawieszony PM 2,5. Są to najbardziej szkodliwe cząstki o średnicy 2,5 mikrometra, prawie 30 razy mniejsze niż średnica ludzkiego włosa.

powietrzu

Z powodu zanieczyszczenia powietrza zapadamy na choroby układu oddechowego, jesteśmy bardziej podatni na infekcje, alergie, choroby układu krążenia i nowotwory. Najbardziej szkodliwy w powietrzu jest pył o bardzo małych cząsteczkach, który dociera do pęcherzyków płucnych i najmniejszych oskrzelików. Powoduje podrażnienia błon śluzowych, stany zapalne i sprzyja alergizacji, czyli powstawaniu uczuleń na występujące alergeny roślinne i zwierzęce w otoczeniu.

Najmniejsze drobinki pyłu PM 2,5 są w stanie przenikać przez ściany pęcherzyków płucnych skąd trafiają do naczyń płucnych a później w raz z krwią do całego układu krążenia. W wyniku czego mogą powodować lub nasilać zmiany miażdżycowe, nadciśnienie, zaburzenia w przepływie krwi do mózgu. Krótko mówiąc zatruwają cały organizm powodując poważne choroby.

Jakość jakość powietrza jakim oddychamy dotyka również sfery psychiki. Analiza środowiskowa ponad 500 tysięcy nastolatków w Szwecji i ich kondycji psychicznej nie pozostawia złudzeń.
Badania wykazały, że nawet niewielki wzrost zanieczyszczenia powietrza wiązał się ze wzrostem występowania problemów psychicznych. Zła jakość powietrza negatywnie wpływa na rozwój dzieci i młodzieży, sprzyja występowaniu stresu, depresji, agresji i innych zaburzeń psychicznych. Z kolei małe dzieci słabiej się rozwijają, osiągają gorsze umiejętności motoryczne, poznawcze i językowe w pierwszych latach po urodzeniu.
U dorosłych długotrwała ekspozycja na zanieczyszczenia w powietrzu zwiększa stres, powoduje depresje i inne zaburzenia psychiczne, a nawet myśli samobójcze.

zanieczyszczenia w powietrzu smog

W ubiegłym roku The Lancet alarmował –  zanieczyszczenia środowiskowe zabijają co najmniej 9 mln osób rocznie. Z czego najwięcej zanieczyszczenia w powietrzu, zarówno smog jak i wewnątrz budynków.  Nie zdajemy sobie sprawy, ale zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach w domach, biurach i innych budynkach kilkakrotnie przewyższają te na zewnątrz i to nawet w obszarach przemysłowych.  Jest to kolejny powód  w mieszkaniach,  a szczególnie w pomieszczeniach gdzie śpimy zaprzestać używania agresywnych środków czyszczących, syntetycznych tworzyw sztucznych, sztucznych odświeżaczy powietrza i często wietrzyć.  Z pomocą mogą przyjść rośliny doniczkowe, które przynajmniej częściowo zneutralizują toksyny. Lista roślin, które odfiltrowują powietrze z  toksyn  i smogu elektromagnetycznego TUTAJ 

Referencje
1. Reddit raport 
2. The Guardian szwedzkie badania
3. PLOS One Długotrwałe narażenie na zanieczyszczenia powietrza i stan zdrowia psychicznego

0 0 vote
Article Rating

Może Ci się również spodoba

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
%d bloggers like this: