REKLAMA

Dżdżownice kontra rak – odkrycie naukowców z UMCS w Lublinie

Dżdżownice są najstarszą grupą bezkręgowców na ziemi, użyźniają i napowietrzają glebę, mają zdolność do trawienia drobnoustrojów, w tym patogennych. Korzysta z nich również medycyna. Leczenie przy pomocy dżdżownic praktykowano w wielu kulturach i zakątkach świata.

Dżdżownice ceniono w starożytnej medycynie azjatyckiej, a szczególnie chińskiej, gdzie ekstrakt z dżdżownic wykorzystywano do leczenia ponad 80 chorób. W książce pochodzącej z 1593 roku „Ben Cao Gang Mu”, uważanej za kompendium chińskiej, tradycyjnej wiedzy medycznej, zilustrowanych jest kilkadziesiąt chorób, na które działają komponenty dżdżownic.

Są to miedzy innymi: chroniczne zapalenie oskrzeli, astma, wrzody przewodu pokarmowego, zaburzenia psychiczne, półpasiec, pokrzywka, oparzenia, zapalenie pęcherza moczowego i nowotwory. Obecnie w Chinach stosuje się ekstrakt z dżdżownic przy leczeniu astmy, nadciśnienia, wrzodów, padaczki, schorzeń naczyń krwionośnych oraz do zwalczania gorączki.

Dżdżownice kontra rak - odkrycie naukowców z UMCS w Lublinie

W Laosie i Birmie dżdżownice od dawna były stosowane w leczeniu ospy wietrznej. Kuracja polegała na kąpieli pacjenta w wodzie zawierającej płyn z jamy ciała dżdżownic. Dżdżownice też spalano, proszkowano i spożywano po zmieszaniu z wodą kokosową. Takie leczenie przyspieszało powrót do zdrowia, a nawet powodowało obniżenie śmiertelności w niektórych chorobach ze 100% do 25%. Wywar z dżdżownic znalazł również zastosowanie jako środek przyspieszający powrót sił witalnych u kobiet po porodzie.

W Iranie dżdżownice są uważane za wszechstronny i cudowny lek, gdzie są pieczone i spożywane z chlebem, w celu zmniejszenia wielkości kamieni moczowych i ich wydalenia. Ponadto są stosowane w leczeniu żółtaczki, a w postaci sproszkowanej w połączeniu z olejem różanym są używane na porost włosów. W Indiach tradycyjna medycyna wykorzystuje dżdżownice w postaci wywaru przy gorączce oraz do leczenia bólu żołądka, bólu karku, zaburzeń trawiennych i nerwowych.

Obecnie nowoczesny przemysł farmaceutyczny odchodzi od naturalnych substancji bioaktywnych, jednak mogą okazać się one skuteczne tam, gdzie zawodzi nowoczesna medycyna.

Dżdżownice żywią się głównie grzybami i bakteriami, które pobierają wraz z masą organiczną. Z glebą dostają się do ich przewodu pokarmowego mikroorganizmy zarówno saprofityczne, jak i patogenne. Przed tymi drugimi musiały wytworzyć system obronny pozwalający przetrwać im w środowisku glebowym, które do najczystszych nie należy.
Jednym z wielu mechanizmów obronnych przed zakażeniem jest wytwarzanie substancji antybiotycznych: przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybowych przez bakterie symbiotyczne w jelicie. Związki te, jak się okazało mają również aktywność przeciwnowotworową.

Dżdżownice  w leczeniu raka płuc

Polscy naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie wpadli na pomysł, że płyn trawienny dżdżownic może być wykorzystany w leczeniu raka płuc. Po latach testów laboratoryjnych okazało się, że odpowiednio przygotowany uszkadza komórki raka płuc w 80-85% nie naruszając zdrowych.

Preparat opracowany przez naukowców z UMCS i Uniwersytetu Medycznego został właśnie opatentowany.

Earthworm fluid destroys lung cancer cells in lab

Zaobserwowaliśmy, że bezpośrednio po pobraniu ten płyn prawie w 100 % niszczył wszystkie komórki, zarówno nowotworowe, jak i prawidłowe. Z kolei po ugotowaniu nie wykazywał takiej aktywności. Wobec tego zaczęliśmy sprawdzać jego cytotoksyczność w różnych temperaturach. I znaleźliśmy takie warunki inkubacji, w których wysoka aktywność cytotoksyczna na komórki raka płuca została zachowana, a jednocześnie nie stwierdzano niszczenia komórek prawidłowych – opowiada dr hab. Marta Fiołka z Zakładu Immunobiologii Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS.

Wyniki testów są obiecujące – przyznaje prof. Jolanta Rzymowska z Katedry i Zakładu Biologii z Genetyką Uniwersytetu Medycznego. – Skuteczne działanie sięga 80 proc. To optymistyczny rezultat, który pozwala na rozpoczęcie badań na zwierzętach laboratoryjnych. Ale przed nami jeszcze bardzo długa i żmudna droga. Przede wszystkim ze względu na kwestie związane z finansowaniem badań.

Badania dotyczące płynu z dżdżownic zmierzają nie tylko w kierunku walki z nowotworem płuc, ale innymi rodzajami chorób.

Źródła
biotechnologia.pl
UMSC

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: