Herbatka z suszonych skórek jabłek jest jednym z zapomnianych, naturalnych sposobów na wyciszenie układu nerwowego.
Bywają momenty w życiu, kiedy czujemy się psychicznie zmęczeni, zestresowani, ogarnięci niepokojem, pojawia się bezsenność. Z pomocą przychodzą zioła i techniki relaksacyjne. Dawnym, niegdyś popularnym remedium relaksującym była herbatka z suszonych skórek jabłek. Stosowały ją na babcie i wcześniejsze pokolenia.
Herbatka przynosi ukojenie skołatanym nerwom, poprawia sen, wzmacnia organizm. Pomaga przy przeziębieniu, kaszlu i anginie.
Skórki z jabłek
Obierając jabłka ze skórki usuwamy większość witaminy E, K, kwasu foliowego i kwercetyny. W skórkach i tuż pod, skoncentrowana jest większość witaminy A, C, potasu, żelaza i fosforu. Skórki jabłek zawierają związki o działaniu przeciwnowotworowym i kwas ursolowy, który pomaga spalać tłuszcz.
- Kwercetyna jest silnym przeciwutleniaczem. Chronić komórki mózgowe przed uszkodzeniami, poprawia pamięć i koncentrację.
- Skórki z jabłek znakomicie regulują poziomu cukru we krwi, pomagają regulować trawienie i zredukować wagę
- Są dobre dla wzroku, zmniejszają ryzyko jaskry, zapobiegają próchnicy zębów
- Wyciszają współczulny układ nerwowy
- Redukują stany zapalne, zapobiegają zakrzepom krwi
Herbatka ze skórek jabłek
Do naszego wywaru nadają się dowolne jabłka – słodkie, kwaśne, dzikie – nie ma znaczenia. Ważne, aby nie były pryskane. Obrane skórki drobno kroimy, suszymy w przewiewnym miejscu lub piekarniku. Aby nie marnować jabłek z miąższu można zrobić szarlotkę, kompot. Ususzone skórki należy przechowywać w papierowych, przewiewnych torebkach.
Wieczorem zalewamy 2 łyżki suszonych obierek 250-300 ml wody. Gotujemy na małym ogniu 5 minut. Można dodać goździka, szczyptę cynamonu. Gorący napój pije się przed snem. Kuracja trwa 2 tygodnie, pomaga się zrelaksować i odzyskać równowagę. Osoby pogrążone w smutku mogą dodać gałązkę rozmarynu.
Bardzo zestresowane odrobinę lawendy, która ułatwi zasypianie, zrelaksuje, pomoże wejść w stan aktywności przywspółczulnego układu nerwowego uruchamiając tryb „odpoczynek i trawienie”. Jej gorzki smak stymuluje funkcje trawienne.
Ususzone skórki jabłek warto dodawać do herbat, kompotów, napojów. Dodadzą aromatu i naturalnej słodyczy, a kuchnię napełni cudowny, kojący aromat. Jeśli właśnie wstawiasz do pieca szarlotkę, pamiętaj by zachować skórki!