Jak stymulować produkcję kolagenu? Wewnętrzne przyczyny utraty

Kolagen to główne białko tkanki łącznej, odpowiedzialne za gęstość i elastyczność skóry. Z wiekiem jego produkcja spada, czego efektem są zmarszczki, utrata nawilżenia, wiotczenie i matowienie.
Kolagen jest zbudowany z aminokwasów, głównie glicyny i proliny. Charakteryzuje się dużą sprężystością, elastycznością, rozciągliwością i wytrzymałością na urazy mechaniczne. Jako główne białko tkanki łącznej, odpowiada za gęstość, jędrność skóry – utrzymanie jej napięcia, wiązanie wody, utrzymanie nawilżenia i procesy regeneracji. Stanowi ochronę narządów wewnętrznych, jak żołądek, nerki, wątroba, „trzymając” je we właściwym położeniu.
Utrata kolagenu
Wraz z wiekiem produkcja kolagenu maleje, ale metryka to nie jedyny czynnik. Niedosypianie i stres to główne czynniki, które gwałtownie przyspieszają procesy starzenia. Po ich wyeliminowaniu powracają do wartości wyjściowych. [1].
Stopniowa degeneracja komórek na skutek stresu, nadmiaru wolnych rodników oznacza coraz mniejszą produkcję kolagenu i elastyny oraz niszczenie struktur już istniejących. Stale utrzymujący się wysoki poziom kortyzolu rozkłada kolagen, można powiedzieć „wyjada”.
Efekty to: utrata jędrności skóry, wiotczenie, powstawanie zmarszczek, zaburzenia narządów ruchu, sztywnienie stawów, bóle kręgosłupa, nadmierne wypadaniem włosów. Słabną tętnice, naczynia krwionośne, serce, układ oddechowy, pokarmowy, zmniejsza się odporność i obniża ogólny poziom energii.
Oznaki utraty kolagenu najwcześniej pojawiają się na twarzy i szyi. W medycynie wschodniej skóra odzwierciedla równowagę wewnętrzną. Według TCM wyczerpywanie kolagenu jest związane głównie z brakiem balansu Yin-Yang, niedoborem energii witalnej Qi i krwi.
Przedwczesne starzenie skóry i organów wewnętrznych
Wraz z wiekiem lub/i stresującym trybem życia osłabiają się funkcje organów, co znajduje odzwierciedlenie na twarzy.
- Skóra sucha, brak nawilżenia jest związane z niedoborem Yin płuc. Inne objawy: suchość jamy ustnej, gardła, nosa, oczu. Generalnie, kiedy brakuje Yin pojawia się niedobór płynów ustrojowych i/krwi i suchość w tkankach.
- Cienie, worki pod oczami oznacza niedobór nerek. Objawy towarzyszące: częste oddawania moczu nocą, bóle w dolnej części pleców bez przyczyny, wyczerpanie fizyczne, brak energii.
- Matowa lub żółtawa cera powiązana się z niedoborem Qi śledziony. Do tego wzdęcia po posiłkach, gazy, miękkie, nieregularne stolce, zmęczenie. Szara, ziemista osłabione serce.
- Plamy pigmentacyjne powstają na skutek zastoju wątroby i niedoboru Yin nerek.
- Wiotka skóra, liczne drobne zmarszczki to niedobór Yin płuc i Qi śledziony. Objawom towarzyszą problemy z trawieniem i suchość tkanek.
- Nadwrażliwość na zanieczyszczenia/środowisko to głównie niedobór Qi płuc. Może być konstytucyjna, wrodzona (astma dziecięca, chore zatoki, egzema) lub nabyta. Skóra, która chroni przez zewnętrznymi patogenami jest ściśle powiązana z płucami. Niedobór Qi płuc skutkuje osłabieniem bariery skórnej i nadwrażliwością na zanieczyszczenia środowiska, kurz, pyłki itd.
Jak stymulować produkcję kolagenu?
Uzupełnianie kolagenu przez dietę, suplementy lub zewnętrznie na twarz może zredukować drobne zmarszczki. Jednak kluczowe jest zadbanie o narządy, które potrzebują wsparcia, odżywienia, nawilżenia i energetycznego zbalansowania.
Organizm wytwarza kolagen z pokarmów bogatych w białko, aminokwasy, wykorzystuje przy tym witaminę C, cynk i miedź. Najwięcej łatwo przyswajalnych składników budulcowych znajduje się bulionie ze szpikiem kostnym, galarecie rybnej, wieprzowej lub z kurzych łapek, podrobach, salcesonie, pasztetowej, wiejskich jajkach. Przepis na kolagen domowej roboty TUTAJ.
Owoce jagodowe, borówki, poziomki, maliny, agrest, porzeczki, jeżyny, dereń, dzika róża, rokitnik są bogate w przeciwutleniacze, redukują stres oksydacyjny i chronią strukturalną integralność kolagenu. Przy niedoborze śledziony, płuc i nerek należy unikać pokarmów wychładzających, mrożonych, surowych (poza owocami) i pić ciepłą wodę.
Pomocne zabiegi
Tapping głowy, twarzy i dekoltu
Technika opukiwania jest formą akupresury, która wywołuje określone wibracje. Uwalnia nagromadzoną energię, uspakaja układ nerwowy, wycisza automatyczną reakcję na stres, przywraca równowagę emocjonalną, równoważy pracę hormonów. Ale również stymuluje produkcję kolagenu! Ponadto poprawia krążenie, dotlenienie i odżywienie komórek, pomaga odprowadzać limfę.
Używając dwóch palców opukujemy głowę, czoło, twarz i dekolt uwzględniając punkty energetyczne:
- Czubek głowy, „trzecie oko”, okolice szczęki pod uszami, zagłębienie w kąciku nosa
- Miejsca na zewnętrznych kącikach brwi, oczu, pod oczami, nosem, środek podbródka, centrum obojczyka.
- Punkty akupresurowe stymulujące produkcję kolagenu 🔽
Bardzo pomocne są masaże, zabiegi akupunkturowe i technika „skrobania gua sha.
Zioła stymulujące produkcję kolagenu
Ważnym elementem łączącym wiele ziół stymulujących produkcję kolagenu jest ich działanie energetyczne i chemiczne. Rośliny wzmacniające tkankę kostną są bogate w minerały, wapń, krzemionkę. Niektóre mają działanie ściągające, nawilżające, zawierają coś w rodzaju „kleju”, niezbędnego spoiwa, o działaniu silnie łagodzącym. Po zmetabolizowaniu stają się doskonałym pokarmem dla kości, tkanki łącznej skóry.
Poprawiające napięcie i elastyczność skóry: gotu kola, kozieradka, łopian, hibiskus, dziki ślaz, skrzyp polny, moringa, nagietek, prawoślaz, pokrzywa. Rośliny bogate w substancje łagodzące i śluzy są doskonałe dla tkanki łącznej i skóry. Zawierające dużo witaminy C wspierają receptory i absorbcję kolagenu.
Przepis na odmładzającą miksturę, i mocne stawy Tutaj.