Ciekawostki, Leki z sadu i ogrodu

Jak wyhodować cytrynę we własnym domu z sadzonki

Jak wyhodować cytrynę w domu?

Uprawa drzewka cytrynowego w doniczce nie jest trudna. Wystarczy odpowiednie miejsce i systematyczna pielęgnacja, a będziemy się cieszyć  własnymi wolnymi od zanieczyszczeń chemicznych cytrynami i bez obawy zjadać skórkę, która zawiera 10-krotnie więcej witamin niż sam miąższ, jest głównym źródłem rutyny chroniącej witaminę C przed utlenianiem i zawiera limonoidy – związki fitochemiczne i silnych właściwościach antyoksydacyjnych i przeciwnowotworowych.

jak wyhodowac cytryne w domu

Najłatwiej jest kupić już owocujące drzewko w sklepie ogrodniczym, ponieważ nie musimy czekać na owoce, a ceny są dosyć przystępne. Zakupione drzewko trzeba przesadzić w glinianą  doniczkę z dużą ilością otworów od spodu. Dno wyłożyć kamieniami aby poprawić cyrkulację  powietrza,  napełnić  ziemią próchniczną lekko kwaśną 5-6,5 pH.

Roślinie koniecznie trzeba zapewnić jej jak najwięcej światła. Najlepiej postawić ją na parapecie na południowym lub zachodnim oknie, ale nie w kuchni jeśli w pomieszczeniu jest kuchenka gazowa. W lecie można przenieść na balkon lub do ogrodu. Cytrynę należy regularnie podlewać, ale nie przelewać. Ziemia powinna być wilgotna ale nie mokra.  W okresie wegetacji od kwietnia do października dobrze jest nawozić płynnym nawozem.  Od listopada do marca rośliny wchodzą w stan spoczynku,  należy je przestawić w chłodniejsze miejsce i nie nawadniać zbyt często.

Jak wyhodować cytrynę z sadzonki

Równie dobrze można wyhodować cytrynę z sadzonki. Albo z zaszczepki z owocującego drzewka albo nawet z pestki, jednak w tym ostatnim przypadku na owoce trzeba czekać wiele lat.

Do tego celu potrzebne będą:

  • Sadzonki – zaszczepki
    Można poprosić o sadzonkę kogoś kto ma już owocującą cytrynę lub przywieźć z wakacji z krajów gdzie rosną cytryny. Sadzonka przed zasadzeniem może stać kilka tygodni w wodzie. Dosyć długo także wytrzymuje bez wody więc bez problemu zniesie podróż samolotem.  Wystarczy zaszczepka długości 3-5 cm, ale czym większa tym lepiej.
  • Żyzna ziemia. Najlepsza jest ziemia przeznaczona do roślin cytrusowych ewentualnie zawierająca torf, wermikulit, perlit. Należy pamiętać o nawożeniu
  • Doniczka o wysokości i szerokości co najmniej 15 cm
  • Dobrze nasłonecznione miejsce w domu

jak wyhodować cytrynę sadzonki cytryny

Zasadzić sadzonkę przed ukorzenieniem w wilgotnej ziemi na wysokości 2-3 centymetrów. Od razu ustawić w docelowym, słonecznym miejscu tak aby nie przestawiać, bo tego cytryna nie lubi. Przez pierwsze 2-3 lata lepiej pozostawić w jednym miejscu, nie przenosić na balkon. Nie należy też obracać doniczki, niech zawsze ma ten sam kąt padania promieni słonecznych.

Sadzonki powinny zakwitnąć po maksymalnie 4 tygodniach od posadzenia. Pierwsze kwiaty trzeba obrywać aby nie obciążały rośliny. Nie wyrzucać – można je używać w kuchni jako dodatek do sałatek, herbaty, napojów. Sadzonka musi pochodzić z drzewka już owocującego !

Informacja o sadzonkach:
Mam owocujące drzewka cytrynowe, chyba najlepszych odmian we własnym czystym ekologiczne ogrodzie, nigdy nie były używane jakiekolwiek środki chemiczne. Mogę ofiarować bezpłatnie jeśli ktoś będzie we Włoszech w okolicach wybrzeża Amalfi to zapraszam.  Kontakt telefoniczny  znajdziecie TUTAJ

Bogusia della Porta

cytryny ekologiczne

0 0 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marlenka
Marlenka
8 lat temu

Ja jeszcze dbam o nawożenie swoich cytrusów, ostatnio kupiłam taki nawóz: http://zielono.net/produkt/nawoz-do-cytrusow-agrecol-250ml