Nauka, Profilaktyka, Warzywa, Właściwości i zastosowanie

Kapusta chroni przed rakiem i innymi chorobami

Kapusta chroni przed rakiem i innymi chorobami, Ale istotne jest pod jaka postacią jest spożywana… Kolejny raz naukowcy w swych badaniach odkrywają zdrowotne korzyści, tego co było instynktownie dobrze znane naszym przodkom. Tym razem George Mateljan Foundation, na podstawie prawie 500 badan ogłosiła, ze spożywanie kapusty 3-5 razy w tygodniu chroni przed rakiem i innymi poważnymi chorobami.

Za korzyści dla zdrowia odpowiadają prawdopodobnie związki, które zawiera kapusta:

Antyoksydanty
Kapusta zawiera silne przeciwutleniacze, takie jak witaminy A i C oraz związki takie jak tiocyjaniny, luteina, zeaksantyn, izotiocyjany i sulforafan, które stymulują enzymy odpowiedzialne za oczyszczanie organizmu z toksyn i mogą chronić przed rakiem piersi, jelita grubego i prostaty. Sulforafan dodatkowo zapobiega przerzutom.
Antyoksydanty pomagają również chronić organizm przed stresem oksydacyjnym. Chroniczny stres oksydacyjny może być czynnikiem ryzyka rozwoju raka.

Kapusta chroni przed rakiem i innymi chorobami

Substancje przeciwzapalne
Kapusta zawiera wiele składników przeciwzapalnych, wśród nich są antocyjany, rodzaj polifenoli (wyjątkowo bogata jest w nie czerwona kapusta)

Glukozynolany
są to glikozydowe związki siarki i azotu, które nadają warzywom kapustnym ich gorzkawy smak, związki te zawierające siarkę pełnią funkcję chroniącą rośliny przed chorobami, wykazując silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne oraz rozkładają w indole i sulforafany substancje rakotwórcze. Np. Indolo-3-karbinol zatrzymuje podział komórek nowotworowych piersi – innymi słowy zatrzymuje ich wzrost bez zabijania komórek prawidłowych.

kapusta zielonaCo ciekawe, różne rodzaje kapusty zawierają różne wzory glukozynolanów, co sugeruje, ze należy starać się jeść rożne rodzaje kapusty.

George Mateljan Fundation twierdzi:
„… Glukozynolany są głównym atutem kapusty jeśli chodzi o właściwości przeciwnowotworowe zapobiegające m.in. rakowi pęcherza moczowego, sutka, jelita grubego i prostaty”

Witaminy i związki mineralne
Jedna porcja kapusty dostarcza 85 procent dziennego zapotrzebowania na witaminę K1, która zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ u wielu osób stwierdza się niedobór.
Poza tym kapusta jest bogata w witaminy z grupy B, w tym kwas foliowy, witaminę B6, B1, B5. Sok z kapusty jest ogromnym źródłem witaminy U pomocna w owrzodzeniach i stanach zapalnych.

Kapusta chroni przed rakiem i innymi chorobami

Jak jeść?  Najlepiej na surowo lub szybko obgotowaną na parze.  Ale lepsze właściwości ma kapusta kiszona… odkryli naukowcy. Dawniej na jesieni gospodynie kisiły kapustę w beczkach i na cala zimę było to cenne źródło witamin i składników odżywczych . Dziś w nielicznych domach się kisi, większość z nas od czasu do czasu kupuje w sklepie.

Ale i tu czai się pułapka. W sklepach sprzedaje się kapustę kwaszoną. Wiele osób na pewno, nie wie jaka jest różnica – ale zasadnicza !

kapusta kiszona

Taka, że kapusta kiszona zawiera wszystkie wymienione składniki oraz naturalne bakterie kwasu mlekowego (nie ma ich nawet w reklamowanych jogurtach! Powstają one w procesie fermentacji. Proces ten trwa około 2 tygodni jest całkowicie naturalny, do kiszenia używa się wyłącznie soli.

Z kolei kapusta kwaszona nie wnosi nic prócz kalorii, cukru i chemii. Kwasi się ją sztucznie i szybko, przez dodanie do kapusty (lub innych warzyw) cukru, octu i chemii-może to być benzoesan sodu czy sorbinian potasu. Kapusta kwaszona jest jasna, nie jest kwaśna i ma praktycznie zawsze ten sam smak. Czasem jeśli chemii jest dużo, można odczuwać pieczenie, zgagę, wzdęty brzuch.
Kwaszenie jest szybkie i tanie, dlatego większość producentów, w tym handlarzy na bazarkach tak właśnie kwasi kapustę

5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments