Przepisy, Sprawdzone efekty, Zioła

Kolendra właściwości, działanie, przepisy lecznicze

Kolendra jest znana jako przyprawa, ale mało kto wie, że ta niepozorna roślina ma właściwości lecznicze. To zioło jest znane od ponad 7 tysięcy lat, w starożytnej medycynie odgrywała dużą rolę, obecnie jest z powodzeniem stosowana w medycynie ajurwedyjskiej i chińskiej. Wszystkie jej części są jadalne – liście, łodygi, owoce, nasiona i korzenie. Jest źródłem witamin i minerałów takich jak wapń, fosfor, żelazo, mangan, magnez, kwas foliowy, niacynę, beta karoten oraz witaminy B, C, A i K

 

kolendra

W medycynie wschodniej kolendra używana jest w zaburzeniach trawiennych, zaburzeniach wątroby, trzustki, pęcherzyka żółciowego, wzdęciach, niestrawności, zatruciach pokarmowych chorobach układu moczowego, infekcjach górnych dróg oddechowych. Liście kolendry zwiększają apetyt i są polecane dla pacjentów z anoreksją. Kolendra w dużym stopniu zwiększa produkcję witaminy D przez organizm.

Kolendra przepisy

Leczniczy napój
Na wzdęcia i problemy trawienne można przygotować następujący napój: wymieszać z maślanką liście kolendry, nasiona kminku i dodać szczyptę soli kamiennej. Wypić po posiłku – zapobiegnie wzdęciom, gromadzeniu się gazów i problemom trawiennym.

Herbatka z nasion kolendry – gotować kilka minut łyżkę nasion w 1\2 l wody – jest pomocna przy problemach z nerkami, leczy owrzodzenie jamy ustnej i obrzęki, obniża poziom cholesterolu. W przypadku biegunki, nasiona namoczyć na noc, a następnie spożywać z maślanką wcześnie rano.

Sok
Z kolei sok z kolendry w Indiach jest stosowany do leczenia nudności i porannych mdłości, zapalenia okrężnicy i niektórych chorób wątroby.
W połączeniu z innymi ziołami jak np. imbir stosuje się w infekcjach górnych dróg oddechowych i kaszlu.

Wywar z nasion kolendry
Jest znakomity na oczyszczenie krwi, oraz kiedy krew jest zbyt gęsta. Sześć gram nasion gotować w ½ litra wody, do czasu aż połowa wody się wygotuje. Pić ciepły napój.
Łagodny wywar z nasion kolendry jest również stosowany do przemywania oczu, aby zmniejszyć podrażnienia i pieczenie.

Olejek kolendry można zażywać przy nieżycie układu oddechowego, zaburzeniach trawienia i stanach lękowych.

Zastosowania kulinarne.

Kiedyś kolendra była często stosowana na kontynencie europejskim, teraz stosowana jest przede wszystkim w kuchni azjatyckiej, z dodatkiem kolendry przyrządza się dania curry, sosy, zupy, ciasta, pieczywo i inne produkty. Korzenie kolendry są wykorzystywane do zup i past curry w kuchni tajskiej. Natomiast w kuchni arabskiej używa się w potrawach z jagnięciny i mięsnych farszach. Znana w Emiratach Arabskich smaczna mieszanka przypraw – Taklia składa się właśnie z usmażonych liści kolendry i czosnku – używa się do ryb i mięs, do smażenia i grillowania
Liście można stosować w sałatkach.

 

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments