Nasze babcie mawiały, że bańki „wyciągają chorobę”. Technika stawiania baniek jest znana od tysięcy lat. Stosowali ją Babilończycy, Egipcjanie, Grecy, kultury Bliskiego i Dalekiego Wschodu.
Jak działają bańki?
Terapia bańkami jest zabiegiem małoinwazyjnym. Polega na wynaczynieniu krwi, wywołując lokalne przekrwienie, które jest bodźcem do samoleczenia. Następuje szereg reakcji chemicznych, poprawia się krążenie krwi i limfy, zwiększa wydalanie toksyn, redukuje obrzęk limfatyczny.
Bańki łagodzą bóle, przyspieszają procesy metaboliczne, likwidują przekrwienie, rozpraszają stagnację, rozluźniają mięśnie, wzmacniają siły obronne organizmu.
Według tradycyjnej medycyny chińskiej, ból jest efektem stagnacji krwi, blokad energetycznych, zaburzeń QI. Bańki usuwają te blokady, przywracają naturalny przepływ energii, poruszają krew i limfę, tym samym łagodzą bóle i stany zapalne. W jaki sposób stawiać bańki i w czym pomagają TUTAJ.
Co oznaczają kolory śladów po bańkach?
O poprawnie wykonanym zabiegu świadczą okrągłe ślady: podskórne wylewy krwi w miejscach przystawienia baniek. Mogą przybierać barwę od lekko różowego do granatowego. Niezależnie od odcienia powinny zniknąć po kilku dniach. Są to przebarwienia, na skutek pękniętych tuż pod skórą naczyń krwionośnych.
Według TCM, kolor śladów po bańkach wskazuje na poziom stagnacji krwi, energii Qi, nagromadzenie toksyn lub wilgoci. Im ciemniejsze, tym większa stagnacja, letarg tkankowy.
- Lekko zaróżowiona skóra – zdrowa cyrkulacja krwi
- Ciemnofioletowe, niemal czarne ślady: silna stagnacja, niedobór krwi, związany z ogólnym osłabieniem, niekoniecznie z wynikami morfologii.
- Fioletowe lub ciemnoczerwone z małymi ciemnymi punkcikami: nagromadzenie toksyn, zastój krwi, zimno np. na skutek nadmiernego spożycia wychładzających pokarmów
- Ciemnoczerwone – średnia stagnacja, złe, patologiczne ciepło, pobudzenie
- Jasnoczerwone – niedobór Yin, zbyt mało wilgoci, należy się nawadniać, włączyć do diety więcej warzyw
- Brak śladu, uczucie chłodu na skórze – jeśli bańka prawidłowo postawiona wskazuje na niedobór krwi i energii Qi
- Kropelki wilgoci, krwi lub osocza zbierające się wewnątrz bańki, pęcherzyki na śladach po bańkach – nagromadzenie płynów w tkankach, zimna wilgoć.
- Uczucie swędzenia po bańkach, wiatr lub nadmiar wilgoci.
Kolorowe ślady po bańkach znikają po kilku dniach, przy dużym nagromadzeniu toksyn mogą się utrzymywać do 3 tygodni. Po zabiegach 1-2 razy w tygodniu, kolejne ślady będą coraz jaśniejsze, w miarę jak organizm się oczyszcza z toksyn i blokad.
Lokalizacja
Ślady po bańkach mogą dotyczyć lokalnie struktur położonych tuż pod skórą, mięśni, powięzi albo miejsc połączonych poprzez receptory nerwowe z narządami. W kolejności, od góry zaznaczone strefy płuc, serca, wątroby, żołądka, nerek, jelita grubego.