Złoty wąs na trzustkę, śledzionę, jelita – zastosowania, przepisy
Złoty wąs [Callisia fragrans] z gatunku komelinowatych pochodzi z Meksyku i Ameryki Południowej. Od przeszło 100 lat uprawiany jest jako ozdobna roślina doniczkowa na całym świecie.
Wyglądem przypomina młodą kukurydzę. Ma mięsiste jasnozielone lub pstrokate zielono-kremowe liście. Pod wpływem światła mogą przybierać fioletowe odcienie. Szybko się rozrasta, pełzające łodygi łatwo zapuszczają korzenie jak tylko mają kontakt z ziemią. W warunkach domowych dorasta do metra.
Złoty wąs w starożytności był ceniony przez jako roślina lecznicza. Majowie chętnie stosowali przy chorobach skóry, oparzeniach, bólach stawów.
Złoty wąs właściwości lecznicze
Liście Callisia Fragrans zawierają biologiczne czynne flawonoidy, fosfolipidy i ich kompozycje kwasów tłuszczowych. Przeciwutleniacze, witaminę C, B12, mikroelementy żelazo, miedź, nikiel i substancje bioaktywne [1], leczące wiele zaburzeń fizjologicznych. Rosyjscy badacze mówią o właściwościach antynowotworowych.
- Złoty wąs skutecznie zwalcza patogenną mikroflorę
- Reguluje pracę śledziony, kory nadnerczy, czynności wydzielnicze trzustki
- Stabilizuje równowagę kwasowo-zasadową układu pokarmowego, usuwa złogi
- Oczyszcza naczynia krwionośne, wzmacnia ich ścianki, reguluje ciśnienie krwi
- Leczy stany zapalne dróg żółciowych, żołądka, jelita cienkiego
- Rozcieńcza mokry śluz, zmniejsza obrzęk błon śluzowych oskrzeli u astmatyków, co znacznie poprawia ogólny stan chorych i często prowadzi do całkowitego wyleczenia
- Sok ze złotego wąsa ma bardzo dobre właściwości gojące rany, dobrze leczy dolegliwości skórne: liszaje, wrzody.
- Likwiduje bóle i ma bardzo dobre właściwości immunostymulujące
- Sok ze złotego wąsa ma bardzo dobre właściwości gojące rany, leczy liszaje, wrzody, oparzenia i dolegliwości skórne
- Znajduje zastosowanie w leczeniu miażdżycy, chorób metabolicznych, układu hormonalnego, stanów zapalnych prostaty.
W Rosji złoty wąs sławę zyskał dzięki rosyjskiemu uzdrawiaczowi-homeopacie z Woroneża, Włodzimierzowi Nikołajewiczowi Ogarkowi, według którego „to najlepsza roślina do leczenia chronicznego zapalenia trzustki.
Złoty wąs przepisy
Okłady z liścia złotego wąsa
Okłady z liści stosuje się przy chorobach skórnych, wrzodach, egzemie, łuszczycy, można przykładać na halluksy, tłuszczaki i inne zmiany.
Napar
1 duży ok. 20 cm liść umyć, rozdrobnić, zalać w termosie lirem wrzątku. Odstawić na dobę. Stosuje się w chorobach metabolicznych, trzustki, wątroby, cukrzycy, problemach trawiennych, przeziębieniu i w celu odkwaszenia, oczyszczenia organizmu z toksyn.
Wywar
Dowolną część rośliny umyć, rozdrobnić, włożyć do emaliowanego garnka i zalać zimną wodą. Podgrzewać do zagotowania, kiedy zawrze zdjąć z ognia i odstawić na 7 godzin. Ma takie samo zastosowanie jak napar.
Mikstura przy chorobach serca
3 duże liście umyć, osuszyć i wycisnąć z nich sok. Dodać 300 g miodu, 3 łyżki wyciśniętego soku z cytryny, wymieszać. Przyjmuje się 1 łyżkę mikstury 3 razy dziennie, pół godziny przed posiłkiem. Pomaga w arytmii i bólach serca.
Nalewka ze złotego wąsa
40 kolanek złotego wąsa zalać 0,5 litra wódki. Odstawić w ciemne miejsce na 20 dni. Stosuje się do nacierania i kompresów na chore, bolące stawy. Doustnie zażywa 3 razy dziennie 1 łyżkę przed jedzeniem. Kurację stosuje się tydzień, po 10 dniach przerwy powtarza.
Olejek ze złotego wąsa
Z pędów i liści wycisnąć sok. Wytłoki zalać oliwą z oliwek – na 1 część pulpy 3 części oleju. Odstawić w ciemne, ciepłe miejsce na 3 tygodnie i przefiltrować. Stosuje się w chorobie zwyrodnieniowej dysków międzykręgowych , zapaleniu korzonków nerwowych, bólach stawów, krzyża, kręgosłupa, lędźwi. Przy nadżerce macicy można stosować tampony namoczone w oleju i nalewce ze złotego wąsa. 20 kolejnych dni wprowadza się tampon do pochwy raz dziennie na 30 minut.
Maść
Pozostały sok wymieszać z podgrzanym smalcem:1 część soku na 3 części tłuszczu. Stosuje przy bólach stawów i kręgosłupa.
Mikstura antynowotworowa
Przygotować nalewkę z 10-15 dużych kawałków złotego wąsa i litra alkoholu. Odstawić na 2 tygodnie codziennie wstrząsając. Zażywa się 30 ml nalewki mieszanej 7 minut z olejem lnianym. Wypija duszkiem, bez popijania i zagryzania czymkolwiek. Stosuje się 3 razy dziennie 20 minut przed posiłkiem lub 2 godziny po posiłku 10 dni. Po 5 dniach przerwy powtarza. Nie stosuje przy raku wątroby.
Wąs moje ulubione ziółko zrobiłam z niego enzym w/g Bołotowa bo mam nadzieję że pomoże mi w walce z cukrzycą