Kwas ALA (5-aminolewulinowy) dziesięciokrotnie zwiększa skuteczność wyciągu z piołunu słodkiego w terapii raka – dowiedli naukowcy z Narodowego Instytutu Singapuru. Chodzi dokładnie o artemidynę – wyciąg izolowany z piołunu słodkiego (Artemisia annua L.), który ma zdolność hamowania rozwoju i niszczenia komórek nowotworowych, o czym pisaliśmy TUTAJ i kwas ALA stosowany w terapiach fotodynamicznych (4)
Artemidynę wyizolowano w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku poszukując lekarstwa na malarię . Za to osiągniecie profesor Youyou Tu w 2015 roku została uhonorowana Nagrodą Nobla. (3)
Receptura produkcji tego związku została opracowana już w starożytnych Chinach w celu leczenia malarii ale dopiero XX-wieczne badania doprowadziły do ponownego odkrycia.
Izolowanie artemidyny jest nie tylko dużo łatwiejsze i tańsze, jest również skuteczniejsza niż popularna chinina, alkaloid pozyskiwany z drzewa chinowego.
Jej działanie polega polega na wchodzeniu w reakcję z żelazem zawartym w plasmodiach, pasożytniczych pierwotniakach wywołujących chorobę.
Komórki rakowe także potrzebują dużej ilości żelaza do reduplikacji DNA w trakcie procesu namnażania, co powoduje zwiększoną jego koncentrację niż w komórkach zdrowych. W trakcie badań wykazano, że po zwiększeniu zawartości żelaza w pobranych komórkach nowotworowych zostały one potraktowane artemidyną – wyniku czego po 8 godzinach pozostało jedynie 25% komórek, a po 16 godzinach zginęły prawie wszystkie.
Jednak ostanie badania wykazały, że lek przeciwmalaryczny z piołunu wzbogacony fotouczulaczem jakim jest kwas ALA (4) powoduje wydzielanie wolnych rodników tlenowych pod wpływem światła. Te z kolei wyzwalają reakcje oksydacji, prowadzące do niszczenia kolejnych organelli komórkowych. W rezultacie tych procesów komórka rakowa umiera.
Duet artymidyna i kwas ALA– działa 10 razy skuteczniej skuteczniej na komórki rakowe niż podawanie samej i ma minimalny wpływ na zdrowe komórki, nie powodując tym samym efektów ubocznych lub w minimalnym stopniu. Miliony ludzi, którzy przyjmują lek przeciwko malarii są żywym dowodem, że jest to bezpieczne. (1) (2)
Zarówno artymidyna jak i kwas ALA są współcześnie stosowanymi lekami dobrze tolerowanymi przez ludzki organizm. W związku z tym, nowa obiecująca metoda leczenia raka będzie mieć znacznie mniej działań niepożądanych – mówi dr Jigang Wang – członek zespołu badawczego
Najbardziej fascynujące jest to, że Chińczycy używali tego leku już w starożytności. Potrzeba było tysiące lat by na nowo odkryć, wyważając już przecież otwarte drzwi.