Lecznicze właściwości miodu można również wykorzystywać zewnętrznie.
Miód doskonale działa na skórę, na Wschodzie stosuje się go z powodzeniem w kosmetyce jak również w formie kompresów i okładów przy infekcjach układu oddechowego, reumatyzmie i artretyzmie.
Przy zaziębieniu, stanach zapalnych dróg oddechowych, kaszlu również u małych dzieci i niemowląt doskonale sprawdza się kompres z miodem położony na klatkę piersiową.
Potrzebne składniki:
Miód naturalny
Mąka
Oliwa lub olej kokosowy
Serwetka
Gaza
Plaster aptekarski
Sposób zastosowania:
Wymieszać na dłoni odrobinę miodu i mąki tak aby powstała papka nie była zbyt lepka. Dodać kilka kropli oliwy, wymieszać raz jeszcze i obtoczyć mąką.
Przełożyć na serwetkę, owinąć gazą, umieścić na piersiach omijając okolice serca i przymocować plastrem. W przypadku zapalenia płuc zastosować również na plecach.
U dorosłych pozostawić na całą noc, u małych dzieci i niemowląt powyżej 6 miesiąca życia nie dłużej niż 2-3 godziny.
Podczas zabiegu może występować pocenie, ale to proces naturalny – organizm pozbywa się infekcji. Rezultaty będą widoczne już po pierwszym zastosowaniu – przede wszystkim okład z miodu złagodzi kaszel, ułatwi odkrztuszanie, zmniejszy ból gardła, zwiększy wydolność oddechową, zmniejszy lub wyeliminuje bóle mięśni i „łamanie w kościach”
W przypadku bólów o podłożu reumatycznym:
3 łyżki miodu rozpuścić w litrze ciepłej wody, dobrze wymieszać. W roztworze zanurzyć bawełnianą szmatkę, wycisnąć i owinąć bolące stawy. Przykryć dodatkowo ręcznikiem. Okład trzymać całą noc.
Przy bolących stawach stóp i dłoni nałożyć skarpetki lub rękawiczki.