Lwia paszcza [Antirrhinum majus] inaczej wyżlin wielki, ze względu na piękno i różnorodność kolorów jest chętnie uprawiana do celów ozdobnych.
Aksamitne kwiaty, charakterystyczne kwiaty przybierają soczyste barwy od białej, poprzez odcienie żółci, różu, czerwieni aż do bordowej. Gdy naciskamy podstawę korona zamyka się i otwiera jak paszcza lwa. Stąd nazwa.
Wyżlin jest rośliną jednoroczną ze wzniesioną łodygą dorastającą do 60 cm i lancetowatymi liśćmi. Pochodzi z basenu morza Śródziemnego ale dobrze zadomowił się chłodniejszym klimacie. Nie ma specjalnych wymagań w uprawie. Kwitnie od czerwca do pierwszych mrozów.
Nie każdy wie, że lwia paszcza ma właściwości lecznicze, dobrze znane mieszkańcom krajów południowych. Z nasion ekstrahuje się olej jadalny. Kwiaty wraz z liśćmi zbiera się podczas kwitnienia. Suszy w przewiewnym, zacienionym miejscu.
Lwia paszcza lecznicze właściwości
Tradycyjnie lwią paszczę stosowano jako środek moczopędny i przeciwzapalny. Najczęściej wykorzystywano przy gorączce, szkorbucie, schorzeniach wątroby, nerek, dróg moczowych, hemoroidach i do odtruwania krwi.
W formie okładów na wrzody, czyraki, nowotwory. Energetyka: lwia paszcza paszcza o smaku gorzkim, ochładza, pobudza, nawilża, rozpuszcza stwardniałe złogi.
Herbatkę z lwiej paszczy odczuwam jako gorzką, lekko cierpką i chłodną z natury. Wczesnym wieczorem po wypiciu mocnego naparu zmorzył mnie sen. Następnego dnia wykazywałam więcej cierpliwości, czułam się bardziej spokojna i rozluźniona.
Według medycyny chińskiej lwa pasza z silnie gorzkim smakiem wpływa na meridian serca, uspakaja umysł, wyrównuje Shen, ułatwia zdrowy sen. Przy niedoborowej konstytucji vata, z niedoborem yin, gorzki smak trzeba zrównoważyć ziołami o słodkim smaku lub miodem.
Co mówią współczesne badania?
Wyżlin jest bogaty w sole mineralne, olejki eteryczne, antocyjany, flawonoidy, glikolizy, śluzy i aktywne substancje lecznicze o działaniu:
- Oczyszczającym, odtruwającym, moczopędnym, kojącym, przeciwbólowym, pobudzającym
- Ma działanie antyhistaminowe, przeciwalergiczne, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne
- Przeciwdziała obrzękom, tonizuje ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy układ nerwowy [1]
Tradycyjnie napary z lwiej paszczy stosuje się:
- Jako środek oczyszczający, odtruwający, moczopędny
- We wszelkich stanach zapalnych
- Dla obniżenia gorączki
- W infekcjach układu moczowego i płciowego
- Kamicy moczowej, skąpomoczu
- Przy reumatyzmie i artretyzmie – skraca czas ataku choroby
- W zaburzeniach czynności wątroby
- Guzach i chorobach nowotworowych
- Leczeniu szkorbutu
- Zaburzeniach pamięci, koncentracji, funkcji poznawczych
- Zewnętrznie na poparzenia słoneczne,
- Wrzody, stany zapalne skóry, hemoroidy
- W płukankach łagodzących zapalenia jamy ustnej i gardła
Badania wykazały że lwia paszcza ma działanie przeciwdrobnoustrojowe, antyoksydacyjne, antynowotworowe. Wywiera terapeutyczny wpływ na środkowy i obwodowy układ nerwowy [1]
Lwia paszcza na przepisy lecznicze
Herbatka z lwiej paszczy
4 łyżki drobno pociętych świeżych kwiatów lub suszu zalewamy 2 szklankami wrzątku. Po 5 minutach zaparzania przecedzamy. Pije się małymi porcjami kilka razy dziennie.
Napar łagodzi artretyzm, reumatyzm. Pomaga przy infekcjach układu moczowego, przeroście prostaty. Herbatki można pić w celu oczyszczenia organizmu z toksyn.
Okłady
4 łyżki drobno pociętych kwiatów lwiej paszczy parzymy w szklance wrzątku. Bez odcedzania moczymy w naparze gazę i przykładamy do bolących stawów na pół godziny. Kuracja trwa do ustąpienia objawów. Napar można stosować do płukanek, okładów na hemoroidy, wrzody i poparzenia skóry.
Na bolące stawy skuteczny jest też kataplazm chrzanowy. Do startego korzenia chrzanu dodajemy taką samą ilość octu, mąki i soli. Wyrabiamy ze składników ciasto i przykładamy do bolących miejsc na 1-2 godziny.
Kwiaty lwiej paszczy są jadalne. Nieco gorzkie w smaku są doskonałym źródłem minerałów, goryczek i witamin. Można dodawać do sałatek jako zdrowy dodatek.
B. della Porta
Przez nagminne stosowanie rund upu w rolnictwie korporacyjnym również niektóre zioła mają pewną dawkę Glifosatu .Potrzebne są badanie przez niezależne uznane społecznie laboratoria .Instytucje podlegające ministerstwu rolnictwa jak wody polskie sanepid nie działają odpowiednio Dopuściły do trucia nas i pseudo leczenia przez medycynę I farmację Rokefelerowską ….
Do degradacji środowiska naturalnego zatrucia wód gruntowych zaśmiecenia mórz i Oceanów.