REKLAMA .

Lwia paszcza oczyszcza. Pomaga na stawy, układ moczowy i nowotwory

Lwia paszcza [Antirrhinum majus] inaczej wyżlin wielki ze względu na piękno i różnorodność kolorów jest chętnie uprawiana do celów ozdobnych.
Jej charakterystyczne kwiaty przypominają paszczę lwa, naciskając podstawę korona zamyka się i otwiera jak pysk. Aksamitne kwiaty przybierają soczyste barwy od białej, poprzez odcienie żółci, różu, czerwieni aż do bordowej. Wyżlin rośliną jednoroczną ze wzniesioną łodygą dorastającą do 60 cm i lancetowatymi liśćmi.

Pochodzi z basenu morza Śródziemnego ale zadomowiła się chłodniejszym klimacie. Nie ma specjalnych wymagań, w uprawie kwitnie od czerwca do pierwszych mrozów. Nie każdy wie jednak że lwia paszcza ma właściwości lecznicze, które dobrze są znane w krajach południowych. Z nasion ekstrahuje się olej jadalny. Kwiaty wraz zbiera się w czasie kwitnienia, suszy w przewiewnym miejscu w cieniu.

Lwia paszcza oczyszcza, pomaga na stawy, układ moczowy i nowotwory

Lwia paszcza właściwości lecznicze

 

Wyżlin zawiera m.in sole mineralne, olejki eteryczne, antocyjany,  flawonoidy, glikolizy, śluzy aktywne substancje lecznicze.

Ma właściwości:

  • Moczopędne, oczyszczające, odtruwające
  • Przeciwhistaminowe, antyalergiczne
  • Przeciwzapalne, przeciwbólowe, kojące,
  • Przeciwdziała obrzękom

Tradycyjnie stosuje się napary z lwiej paszczy

   • jako środek moczopędny, oczyszczający przy infekcjach układu moczowego i płciowego
   • przy reumatyzmie i artretyzmie skracający czas ataku choroby
   • w leczeniu szkorbutu
   • zaburzeniach czynności wątroby i nowotworach
   • zewnętrznie na poparzenia słoneczne, przeciw hemoroidom i łagodzeniu stanów zapalnych w jamie ustnej

Badania wykazały że lwia paszcza ma działanie przeciwdrobnoustrojowe, antyoksydacyjne, antynowotworowe. Wywiera terapeutyczny wpływ na środkowy i obwodowy układ nerwowy [1]

lwia paszcza właściwości lecznicze

 

Lwia paszcza na przepisy lecznicze 

Napar 
4 łyżki drobno pociętych kwiatów lub suszu zawalamy 2 szklankami wrzątku. Po 5 minutach przecedzamy. Wypijamy małymi porcjami kilka razy dziennie. Pomaga w artretyzmie, reumatyzmie, infekcjach układu moczowego, przeroście prostaty. Herbatki możemy pić w celu oczyszczenia organizmu z toksyn.

Okłady
4 łyżki drobno pociętych kwiatów lwiej paszczy parzymy w szklance wrzątku. Bez odcedzania moczymy w naparze gazę i przykładamy do bolących stawów 30 minut. Kurację stosujemy do ustąpienia objawów. Napar można stosować do płukanek, okładów na hemoroidy, wrzody i poparzenia skóry.

Na bolące stawy skuteczny jest też kataplazm chrzanowy. Do startego korzenia chrzanu dodajemy taką samą ilość octu, mąki i soli. Wyrabiamy ze składników ciasto i przykładamy do bolących miejsc na 1-2 godziny.

Kwiaty lwiej paszczy są jadalne. Nieco gorzkie w smaku są doskonałym źródłem minerałów, goryczek i witamin. Można je dodawać do sałatek jako zdrowy dodatek.

Przeczytaj także...

REKLAMA .
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA .
%d bloggers like this: