REKLAMA

Lwia paszcza oczyszcza. Pomaga na stawy, układ moczowy i nowotwory

Lwia paszcza [Antirrhinum majus] inaczej wyżlin wielki ze względu na piękno i różnorodność kolorów jest chętnie uprawiana do celów ozdobnych.
Jej charakterystyczne kwiaty przypominają paszczę lwa, naciskając podstawę korona zamyka się i otwiera jak pysk. Aksamitne kwiaty przybierają soczyste barwy od białej, poprzez odcienie żółci, różu, czerwieni aż do bordowej. Wyżlin rośliną jednoroczną ze wzniesioną łodygą dorastającą do 60 cm i lancetowatymi liśćmi.

Pochodzi z basenu morza Śródziemnego ale zadomowiła się chłodniejszym klimacie. Nie ma specjalnych wymagań, w uprawie kwitnie od czerwca do pierwszych mrozów. Nie każdy wie jednak że lwia paszcza ma właściwości lecznicze, które dobrze są znane w krajach południowych. Z nasion ekstrahuje się olej jadalny. Kwiaty wraz zbiera się w czasie kwitnienia, suszy w przewiewnym miejscu w cieniu.

Lwia paszcza oczyszcza, pomaga na stawy, układ moczowy i nowotwory

Lwia paszcza właściwości lecznicze

 

Wyżlin zawiera m.in sole mineralne, olejki eteryczne, antocyjany,  flawonoidy, glikolizy, śluzy aktywne substancje lecznicze.

Ma właściwości:

  • Moczopędne, oczyszczające, odtruwające
  • Przeciwhistaminowe, antyalergiczne
  • Przeciwzapalne, przeciwbólowe, kojące,
  • Przeciwdziała obrzękom

Tradycyjnie stosuje się napary z lwiej paszczy

   • jako środek moczopędny, oczyszczający przy infekcjach układu moczowego i płciowego
   • przy reumatyzmie i artretyzmie skracający czas ataku choroby
   • w leczeniu szkorbutu
   • zaburzeniach czynności wątroby i nowotworach
   • zewnętrznie na poparzenia słoneczne, przeciw hemoroidom i łagodzeniu stanów zapalnych w jamie ustnej

Badania wykazały że lwia paszcza ma działanie przeciwdrobnoustrojowe, antyoksydacyjne, antynowotworowe. Wywiera terapeutyczny wpływ na środkowy i obwodowy układ nerwowy [1]

lwia paszcza właściwości lecznicze

 

Lwia paszcza na przepisy lecznicze 

Napar 
4 łyżki drobno pociętych kwiatów lub suszu zawalamy 2 szklankami wrzątku. Po 5 minutach przecedzamy. Wypijamy małymi porcjami kilka razy dziennie. Pomaga w artretyzmie, reumatyzmie, infekcjach układu moczowego, przeroście prostaty. Herbatki możemy pić w celu oczyszczenia organizmu z toksyn.

Okłady
4 łyżki drobno pociętych kwiatów lwiej paszczy parzymy w szklance wrzątku. Bez odcedzania moczymy w naparze gazę i przykładamy do bolących stawów 30 minut. Kurację stosujemy do ustąpienia objawów. Napar można stosować do płukanek, okładów na hemoroidy, wrzody i poparzenia skóry.

Na bolące stawy skuteczny jest też kataplazm chrzanowy. Do startego korzenia chrzanu dodajemy taką samą ilość octu, mąki i soli. Wyrabiamy ze składników ciasto i przykładamy do bolących miejsc na 1-2 godziny.

Kwiaty lwiej paszczy są jadalne. Nieco gorzkie w smaku są doskonałym źródłem minerałów, goryczek i witamin. Można je dodawać do sałatek jako zdrowy dodatek.

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
kurkuma skuteczniejsza niż leki

Kurkuma bardziej skuteczna niż niektóre leki syntetyczn...

Kurkuma [Curcuma longa] jest ziołem tradycyjnie stosowanym w medycynie wschodniej od tysięcy lat. Aj[...]

%d bloggers like this: