Historia terapii olejem rycynowym sięga tysięcy lat. Najwcześniejsze pisemne wzmianki pochodzą ze starożytnego Egiptu, Chin i ajurwedy. Egipcjanie wykorzystywali olej do wyrobu pachnideł, jako środek nawilżający, kosmetyczny , na podrażnione oczy i dolegliwości trawienne.
W średniowieczu olej rycynowy sprowadzono do Europy, gdzie stał się powszechnym remedium na zaparcia, wypadanie włosów, dolegliwości skórne, ból i obrzęki. Nasze babki nie wyobrażały sobie by zabrakło go w domowej apteczce.
Babcine remedium
Olej rycynowy [Oleum Ricini] Oleum Palmae Christi (dłoń Chrystusa) pozyskuje się pozyskuje się z nasion rącznika pospolitego [ricinus communis]. Wyciska się na zimno i odparowuje otrzymując jasnożółtą ciecz.
Rącznik i jego nasiona zawierają rycynę, jedną z najsilniejszych trucizn. W okresie zimnej wojny była używana do produkcji zabójczego „bułgarskiego parasola”, wyposażonego w wysuwaną igłę z niewielką ilością śmiertelnej rycyny. Z tego powodu żadnych części rącznika nie należy spożywać.
Metodę pozwalającą na rozkład toksycznej rycyny znali już przed 4 tysiącami lat Egipcjanie, Hindusi i Chińczycy. Olej rycynowy składa się z kwasów tłuszczowych, z czego 90% to kwas rycynolowy stosowany do produkcji kosmetyków, środków higieny osobistej, leków i tworzyw sztucznych.
Olej rycynowy ma jasnożółtą barwę i gęstą konsystencję. Silnie nawilża, stosowany wewnętrznie rozgrzewa, zewnętrznie chłodzi.
Działanie: : przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne, przeciwalergiczne, przeciwbólowe, gojące, regenerujące, wzmacniające. Łagodzi podrażnienia, obrzęki, ból i świąd.
Dzięki unikalnej kompozycji kwasów tłuszczowych jest świetnym kosmetykiem.
- Wnika głęboko w skórę, zmiękcza ją i nawilża.
- Stymuluje produkcję kolagenu i elastyny
- Poprawia kondycję włosów, przyspiesza porost, nawilża, regeneruje
W tradycyjnym zielarstwie
Medycyna chińska stosuje terapie olejem rycynowym dla poprawy krążenia, łagodzenia stanów zapalnych, regeneracji tkanek i leczenia niepłodności. Ciepłe kompresy na brzuch stymulują przepływ krwi do macicy i jajników. Pomagają na blizny, zrosty, mięśniaki, torbiele, cysty, zablokowane jajowody i podobne schorzenia. TCM uważa za najprostszą terapią przy problemach z układem rozrodczych i płodnością.
Ajurweda uważa, że terapie olejem rycynowym mają pozytywny wpływ na osocze, krew, kości, układ rozrodczy. Wykorzystuje się z zabiegach panchakarma, do detoksykacji, oczyszczania wątroby i jelit, u osób cierpiących na astmę, bóle stawów i jako kosmetyk.
Terapie olejem rycynowym
Zaparcia
Olej rycynowy jest silnym środkiem przeczyszczającym. Okazjonalnie, doustnie można przyjmować łyżeczkę kolejne 3 dni. Delikatniejszą formą jest nacieranie brzucha zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Kompresy
Namoczony kawałek bawełnianej tkaniny w ciepłym oleju rycynowym przykłada się do bolących obszarów. Zabezpiecza folią i nakrywa kocykiem by zatrzymać ciepło. Zastosowania:
- Bóle i obrzęki stawów, pleców, krzyża, gościec, dolegliwości kobiece (okolice miednicy), detoks wątroby (pod prawym żebrem), chrapanie (obszar żołądka), nadpobudliwość (splot słoneczny).
- Zapalenie wątroby, choroby układu limfatycznego: Postępować jak wyżej. Położyć się na plecach, nogi umieścić na poduszce i godzinę się zrelaksować.
- Przewlekła chrypka, zapalenie strun głosowych, kompres z oleju rycynowego z sodą oczyszczoną na szyję
Maść i balsam oleju rycynowego przepis TUTAJ.
Dla skóry
Olej rycynowy jest znakomitym, naturalnym środkiem nawilżającym, gojącym, regenerującym, przeciwstarzeniowym. Stosuje się bezpośrednio na skórę lub w mieszankach z oliwą, olejem kokosowym lub/sodą oczyszczoną.
Zastosowania: Brodawki, kurzajki, czyraki, grzybica, siniaki, liszaje, trądzik, zmarszczki, wysuszona, zwiotczała skóra. Ciemne plamy na twarzy, dłoniach nakłada się papkę z sodą oczyszczoną.
W połączeniu ze smalcem gęsim ma wiele zastosowań. Przepisy TU
Pielęgnacja włosów
- Włosy wypadające.
Wmasować we włosy w równych proporcjach wymieszany olej rycynowy, oliwę z oliwek i sok z cytryny. Nałożyć folię, na to ręcznik. Po 30-60 minutach umyć włosy. Stosuje się 3 razy w tygodniu. Zabieg zatrzyma wypadanie i pobudzi porost włosów. - Naturalne przyciemnianie włosów.
kilka kropli wymieszać z pianką do włosów lub odżywką. Nie spłukiwać. Nakładać na włosy regularnie przez dłuższy czas. - Osłabione, rzadkie brwi i rzęsy.
Delikatne wmasować olej rycynowy, po godzinie zmyć. Codzienne stosowanie sprawi, że brwi i rzęsy będą grubsze i naturalnie ściemnieją.
Suche, podrażnione oczy
Na zespół suchego oka ajurweda od wieków stosuje krople z olejem rycynowym. Nawilżają rogówkę, spojówki, zapobiegają rozwojowi zaćmy. Jedną kroplę czystego olejku można aplikować wieczorem, przed snem. Niektórzy mieszają z kokosowym wykonując masaż wokół oczu i powiek.