Dawne receptury, Domowy salon kosmetyczny, Sprawdzone efekty, Właściwości i zastosowanie, Zamiast, Ziołowe przepisy

Maść z arniki na urazy, bóle, siniaki, blizny, rozstępy – przepis

maść z arniki jak zrobić przepis

Maść z arniki  słynie z łagodzenia wszelkiego rodzaju bólów na skutek urazów, stanów zapalnych i przy problemach dermatologicznych.

maść z arniki jak zrobić przepis

Na rynku jest wiele preparatów na bazie arniki. Często zawierają chemiczne komponenty  i substancje wywołujące alergię. Maść z arniki z łatwością można przygotować samodzielnie, korzystając z naturalnych składników.

Arnika górska

Jest wiele odmian arniki. Najbardziej znaną, stosowaną od wieków w zielarstwie jest Arnika Górska  [Arnica montana] zwana kupalnikiem. Ta wieloletnia roślina o żółto-pomarańczowych kwiatach  dziko rośnie w górskich lasach, na halach, pastwiskach i łąkach. W Polsce jest objęta ochroną.

arnika górska właściwości

Arnikę można uprawiać na kwiatowych rabatkach. W naturze rośnie na słonecznych stanowiskach, piaszczystych glebach bogatych w humus. W ogrodzie wymaga próchniczego, lekko kwaśnego podłoża. Kwitnie od maja/czerwca do połowy jesieni. Kwiaty zbiera się w okresie kwitnienia, kłącza i korzenie jesienią i wczesną wiosną.

Właściwości arniki

Historia stosowania arniki jest dość długa. Pierwsze pisemne wzmianki pochodzą  z rękopisów św. Hildegardy. Mniszka wykorzystywała w nalewkach i maściach łagodzących bolesne objawy po kontuzjach, na stłuczenia, siniaki, złamania, czyraki, wrzody.

W XVI wieku przewodnicy górscy żuli suszone liście, by zapobiec zmęczeniu podczas długich wspinaczek.  Goethe pisał, że lekarstwo z arniki uratowało mu życie. Wieśniacy sięgali po ziele przy gorączce i „ciała gniciu. Medycyna ludowa stosowała na porażenie mięśni, ciężkie migreny, epilepsję, choroby płuc i przewodu pokarmowego.

arnika górska

Dawna wiedza, o uzdrawiającej mocy arniki została bezpowrotnie utracona. Współcześnie stosuje się  wyciągi maści, nalewki, olejki zewnętrznie. Preparaty homeopatyczne wewnętrznie w leczeniu bólu, stanu zapalnego, gorączki po operacjach i urazach.

Co mówi nauka?

Cała roślina zawiera olejki lotne, garbniki, laktony, flawonoidy łagodzące ból i stany zapalne. Pobudzają krążenie krwi i rozpraszają nagromadzone płyny z objętych urazami tkanek, stawów i mięśni.  Zszywa rany złotymi nitkami bez ropienia – pisał znawca ziół dr. Walser.

Działanie: przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwreumatyczne. Laktony seskwiterpenowe są  wewnętrznie toksyczne. Miejscowo mają działanie antybiotyczne, przeciwbólowe, przeciwdrobnoustrojowe, immunostymulujące.

  • Arnika łagodzi obrzęk, stan zapalny i ból.
  • Pobudza układ krwionośny i rozszerza naczynia wieńcowe.
  • Wzmacnia i uszczelnia ścianki naczyń krwionośnych.
  • Hamuje agregację krwinek i powstawanie zakrzepów.
  • Zmniejsza reakcje alergiczne, razem z krwawnikiem i rumiankiem działa antyhistaminowo
  • Przyspiesza gojenie się ran po operacjach i wyrywaniu zębów.
  • Oczyszcza krew – działa na układ limfatyczny i naczyniowy.
Jest naturalną alternatywą dla leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Wywary, nalewki, maści, kremy stosuje się przy bólach reumatycznych, urazach i kontuzjach. Wyciągi z kwiatów są stosowane w preparatach  do cery z problemami naczyniowymi. Wzmacniają ściany naczyń włosowatych, bez trudności przenikają przez skórę.
Szczególnie dobrze działa na bóle stanów kolanowych. Badania kliniczne wykazały, że u prawie 90% pacjentów [2], cierpiących ból kolan nastąpiła znaczna poprawa. Po aplikacji wyciągu w żelu 2 razy dziennie, znacznie się zmniejszył stan zapalny i ustąpił uporczywy ból.
Domowa maść z arniki
  • ¼ szklanki suszony kwiatów
  • łyżka stołowa rozdrobnionego wosku pszczelego
  • Pół szklanki tłuszczu nośnikowego – olej jojoba, kokosowy, oliwa z oliwek

Zalane olejem kwiaty gotować godzinę w kąpieli wodnej.  Przecedzić i dodać wosk pszczeli. Kolejny raz podgrzewać mieszając do całkowitego rozpuszczenia. Przelać do słoiczków.

domowa maść na stłuczenia, kontuzje ból stawów

Aplikuje się na bolące obszary: skręcenia, złamania, siniaki, blizny pooperacyjne, rozstępy, obrzęki, stany zapalne skóry i bóle stawów, ścięgien. Nie stosować na otwarte rany. Maść można wzbogacić wyciągiem z kasztanowca (pajączki, żylaki),  korą wierzby, dębu, rumiankiem lub kłączem pięciornika.

Olejek z 5 ziół
Doskonały na wszelkiego rodzaju bóle mięśni, stawów, nerwobóle, kontuzje i problemy skórne. Przepis Tutaj

Nalewka z arniki
100 g świeżych kwiatów zalać połową litra 90% alkoholu. Postawić na 2 tygodnie w chłodne, ciemne miejsce i przefiltrować. Do okładów rozcieńcza się 10-15 kropli na 1/2 szklankę ciepłej wody. Kompresy zostawia się na 24 godziny. Przy stłuczeniach, poparzeniach bardzo szybko następuje poprawa.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments