Apteka w twojej kuchni, Ciekawostki, Leki z sadu i ogrodu, Medycyna ludowa, Przepisy, Sprawdzone efekty

Maść z żywicy sosnowej na oparzenia, infekcje, bóle

Maść z żywicy sosnowej jest trochę zapomniana, chociaż są jeszcze miejsca, gdzie przekazywane z pokolenia na pokolenie receptury są stosowane.
Maść jest niezwykle skuteczna  w leczeniu oparzeń, blizn, łuszczycy, wrzodów, ukąszeń owadów, trudno gojących się ran, na bóle stawowe, mięśniowe i przeziębienia.

Maść z żywicy sosnowej

Maść z żywicy sosnowej od wielu stuleci wytwarzano w bliskim sąsiedztwie lasów iglastych. Każdy zielarz miał swoją własną recepturę, ale jej podstawowe składniki były zawsze te same – żywica sosnowa lub świerkowa, wosk pszczeli i tłuszcz.

Oto historia, która potwierdza cudowne właściwości maści

W latach 70 moje dziecko poparzyło się straszliwie na wyjeździe z żoną – wrzątek wylany na gołe nogi. Żona sprawę pokpiła i wysmarowała dzieciaka… masłem!!!
Po dobie męczarni zawiozła go do szpitala, a tam lekarze zdzierali z chłopaka spaloną skórę…
Zaczęło się latanie po aptekach aby zdobyć środki przeciwoparzeniowe. Lata 70 = kartki, gigantyczne kolejki. Gdy leciałem z charakterystycznymi butlami specyfików z apteki do domu w drodze zatrzymała mnie jakaś kobieta stojąca w ogonku.
„Ma pan poparzonego w domu” – stwierdziła patrząc na medykamenty. Potwierdziłem. Kobieta ta poradziła mi udać się do pewnej kucharki z dworca (wiekowej już kobiety), która rzekomo potrafi sporządzać genialną maść na oparzenia. …

Na początku sprawę zignorowałem, ale gdy lekarze w szpitalu powiedzieli, że jeżeli stan syna się nie poprawi szybko, to czeka go przeszczep skóry! Zdesperowany poleciałem na wskazany przez napotkaną kobietę adres. Rzeczywiście zastałem kucharkę, która poleciła mi przynieść sobie duże ilości: – oleju – świeżego wosku pszczelego (prosto z ula, nieoczyszczonego – pamiętam jak mówiła, że ma być nawet z martwymi pszczołami) – smalcu – żywicy świerkowej .

Niestety nie pamiętam dokładnie ILE tego zdobyć miałem, ale ilości były spore – samej żywicy przyniosłem pełną papierową torbę (tzw. tytkę). Zaniosłem jej składniki a dwa dni później odebrałem 3 musztardówki wypełnione tłustą maścią, pięknie pachnącą miodowo-leśnie….

Wysmarowałem nogi syna maścią dzień przed wizytą w szpitalu w celu przeszczepu. Następnego dnia lekarz orzekł, że rany się pięknie goją i nie ma sensu robić nic. Syn, którego skóra była tak spalona, że żywcem ją zrywano ma dziś 32 lata i ANI ŚLADU poparzeń
W domu został nam 1 słoiczek maści. Błyskawicznie goi wszystkie oparzenia, jest naprawdę cudowna. Słoiczek stał się niestety w połowie pusty i… nagle człowiek się przestraszył, że jej kiedyś zabraknie.
Źródło 

żywica sosnowa

 

Żywica jest naturalnym opatrunkiem, wytwarzanym przez  drzewo do „leczenia” uszkodzonych miejsc np. po połamanych gałęziach.  Zawiera olejki eteryczne i garbniki o wielu cennych właściwościach m.in  gojących, antyseptycznych, antybakteryjnych, przeciwgrzybicznych. Ma piękny zapach lasu – a raczej las pachnie żywicą.

W Finlandii maść z żywicy sosnowej wg starych domowych receptur  została klinicznie przebadana. Potwierdzono zarówno jej skuteczność jak i bezpieczeństwo stosowania w leczeniu chronicznych ran, oparzeń, infekcji skóry, odleżyn, przewlekłych ran chirurgicznych.

Źródło: Wydział ortopedii i traumatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Helsinkach 

 

Maść z żywicy

Przepis na maść z żywicy sosnowej

Składniki:
180 ml tłuszczu może to być oliwa z oliwek, olej kokosowy, wytopione sadło wieprzowe lub gęsie
60 g żywicy sosnowej zebranej w lesie z dala od dróg
25 wosku pszczelego
1 łyżka utłuczonych goździków i jagód jałowca
2 łyżki pokruszonych igieł sosny, świerku i rozmarynu
Po 3 krople olejków z eukaliptusa, rozmarynu i sosny

Receptura:
Tłuszcz podgrzewać na małym ogniu, dodać pokruszone goździki, jałowiec, igły sosny, świerku i rozmarynu. Mieszać drewnianą łyżką ugniatając aż do rozpuszczenia się żywicy. Temperatura tłuszczu nie może być zbyt wysoka, tłuszcz nie może dymić. Po rozpuszczeniu żywicy, odstawić tłuszcz pod przykryciem na noc. Następnego dnia ponownie podgrzać, przecedzić przez filtr do kawy lub gazę wielokrotnie złożoną, dodać wosk pszczeli, podgrzewając aż do całkowitego rozpuszczenia. Zakroplić olejki eteryczne, wymieszać i przelać do zamykanych szczelnie słoiczków.

Stosowanie:
Delikatnie aplikować na oparzenia, rany, infekcje skórne. Na bóle reumatyczne, mięśniowe i przeziębienia rozcierać dodatkowo masując.

5 1 vote
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Martyna
Martyna
2 lat temu

Dzięki za przydatne informacje!