Męty w oku wyglądają jak pływające ciemne, szare lub przezroczyste obiekty. Mogą przybierać kształty dziwnych zawijasów, plamek, nitek, pajęczynek, robaczków. Są ruchome. Kiedy próbujemy na nich zatrzymać wzrok poruszają się w polu widzenia.
Najbardziej zauważalne, gdy patrzymy na jasne, dobrze oświetlone powierzchnie: błękitne niebo, białą kartkę papieru, ekran. Męty w oku irytują, ale większość z nich robi tylko górę z kretowiska. Jest nieszkodliwa dla wzroku i nie grozi ślepotą.
Czym są męty w oku ?
Między soczewką a powierzchnią siatkówki znajduje się ciało szkliste, galaretowata, przezroczysta substancja zbudowaną z wody, kolagenu i kwas hialuronowego. Jej zadaniem jest zachowanie właściwej formy i kształtu gałki ocznej. I to właśnie tu powstają te „latające obiekty”.
Męty to cząsteczki produktów rozpadu przemiany materii, białek, krwinek, które włączą się ze sobą w grudki rzucając cień na siatkówkę oka. Powstają na skutek osłabienia spójności, elastyczności ciała szklistego, które zaczyna się obkurczać lub gęstnieć.
Z czasem mogą blaknąć i stawać się mniej zauważalne. Należy jednak zachować czujność kiedy:
- Tworzy się cień w bocznym polu widzenia
- Pojawia się coraz więcej nowych mętów
- Pole widzenia zostaje zawężone lub przymglone
- Towarzyszą im błyski lub aura, ale bez objawów migreny
Zwiotczenie ciała szklistego, wywierając zbyt duży nacisk, może spowodować odwarstwienie siatkówki i utratę wzroku.
Przyczyny powstawania mętów
Z medycznego punktu widzenia główną przyczyną zjawiska jest naturalny proces starzenia. Wymienia się również czynniki typu: krótkowzroczność, wysoki poziom cukru we krwi, stany zapalne, urazy. Organizm się starzeje, więc w pewnym wieku różne zaburzenia i choroby są zjawiskiem normalnym. Takie wyjaśnienia są dziś standardem.
Tradycyjne systemy lecznicze mają zupełnie inne podejście. Większość mętów jest postrzegana jako objaw większych zmian, które skutkują niedoborem w obrębie oczu. Innymi słowy zaburzony metabolizm, przepływ energii, krwi i płynów ustrojowych sprawia, że narząd wzroku nie jest wystarczająco odżywiony.
Z punktu widzenia ajurwedy męty w oku są objawem zaburzenia vata dosha, bioenergii odpowiedzialnej za ruch, komunikację komórek i aktywności układu nerwowego. Według medycyny chińskiej oczy odzwierciedlają stan umysłu, ciała i ducha. Składają się z esencji serca, wątroby, nerek, płuc i śledziony, wzmocnionych energią Qi. Esencje tych pięciu organów płyną w górę, by nawodnić oczy. Zatem ich kondycja bezpośrednio przekłada się na wzrok.
Za oczy w szczególności odpowiada wątroba i powiązany z nią pęcherzyk żółciowy. Zawsze gdy występują jakiekolwiek problemy z oczami należy przywrócić równowagę w tych organach. Zjawisku mętów towarzyszą czasem inne objawy: dzwonienie w uszach, zawroty głowy, sucha skóra, włosy, słabe, łamliwe paznokcie, niepokój, niecierpliwość, niska odporność na stres.
Jak się pozbyć mętów w oku?
Należy usunąć pierwotną przyczynę, odciążyć wątrobę, odżywić krew i płyny by zapewnić prawidłową wilgotność ciała szklistego. Tradycyjnie wykorzystuje się zioła odżywiające krew, stosowane np. w anemii: owoc dzikiej róży, pokrzywa, liść czarnej porzeczki, perz, arcydzięgiel, mniszek, rumianek. Oraz mieszanki ziół z powinowactwem do głowy i oczu, w połączeniu z ogólnymi odżywczymi, wspierającymi wątrobę.
Przy tzw. niedoborze krwi w wątrobie pomagają: borówki, arcydzięgiel, dzięgiel chiński, lukrecja, traganek, korzeń białej piwonii. Natomiast najbardziej wątrobę osłabiają: stres, odżywianie nieodpowiednie dla własnej konstytucji, długotrwałe przyjmowanie syntetycznych leków i suplementów.
Rośliny wspierające oczy:
- Miłorząb – poprawia przepływ krwi do tylnej części oka.
- Zielona herbata – chroni tkankę oka, bogata w przeciwutleniacze, luteinę, witaminę E, ułatwia przyswajanie cynku, który wzmacnia siatkówkę
- Świetlik – w ziołolecznictwie najbardziej ceniony za dobroczynne działanie na oczy.
- Ponadto: kwiat chryzantemy, robinia akacjowa, mniszek, rozmaryn, owoc i liść czarnej porzeczki, borówki, jagody, winogrona, morele, marchewka
Należy zadbać, by gałki oczne były zrelaksowane i nie tworzyło się napięcie w mięśniach wokół szyi i głowy. Fatalnie odbija się na wzroku wielogodzinne, bez przerw wpatrywanie w monitory urządzeń elektronicznych.
Medytacja płomienia świecy
Pomocna jest medytacja trataka. Polega na wpatrywaniu się bez mrugania w płomień świecy, aż oczy zaczną łzawić. Fale energii świetlnej emitowanej z płomienia, trafiają do oczu, tylnych płatów mózgu i szyszynki.
Korzystnie wpływa na wzrok, usuwa zmęczenie oczu, uspakaja, wycisza umysł. Wzmacnia pamięć, koncentrację, wyostrza intuicję i wyobraźnię. Należy zwyczajnie skupić się na oddechu wpatrując w płomień świecy.
Pomocne są posty przerywane, pół-głodówki, okna żywieniowe, w czasie których organizm uruchamia autofagię. Samoistnie transformuje i usuwa uszkodzone białka.
Jagody najlepsze dla oczu
W sezonie warto jeść dużo jagód, można robić przetwory stosowane w medycyny ludowej. Sprawdzi się jagodowo porzeczkowy przecier przepis Tutaj, albo nalewka.
W dużym słoju układać warstwami czarne jagody i rodzynki, można delikatnie przesypywać cukrem. Zalać wódką, przykryć i odstawić. Po tygodniu ubić drewnianym tłuczkiem. Ponownie odstawić na trzy tygodnie i przefiltrować. Stosuje się mały kieliszek raz dziennie.