Idealne rozwiązanie dla osób, które chcą zrzucić kilka kilogramów, a nie chcą drastycznie zmieniać swojego trybu życia i nawyków żywieniowych. Zmniejsza łaknienie, zapobiega napadom wilczego głodu, poprawia metabolizm, nasila produkcję moczu – jest bogata w witaminy, sole mineralne, aminokwasy, błonnik i flawonoidy.
Składniki:
Łupiny lub strąki młodej fasoli
Liść czarnej porzeczki
Liść maliny
Liść pokrzywy
Ocet jabłkowy
Wywar ze świeżych ziół
20-30 g młodych strąków fasoli gotować w 2 litrach wody na bardzo wolnym ogniu około 45-60 minut. Przecedzić przez drobne sitko. Odstawić na 12 godzin. Na dnie zbierze się osad. Odlać ostrożnie płyn tak aby pozostał czysty i klarowny. Zagotować ponownie. Wrzucić garść liści czarnej porzeczki, maliny, pokrzywy. Zaparzać pod przykryciem 10 minut. Przecedzić. Pić przestudzony.
Wywar z suszonych ziół
Łupiny starej fasoli wysuszyć i sproszkować – po prostu rozgnieść. Pozostałe zioła można użyć w formie suszonej lub świeżej. Ugotować wywar z łupin fasoli 2 garście na 2 litry wody, do gorącego wywaru wsypać garść liści pozostałych ziół.
Parzyć pod przykryciem 10 minut. Przecedzić, pozostawić do ostygnięcia.
Pić 3 razy dziennie 30 minut po posiłkach. Raz lub 2 razy dziennie do napoju dodać 1 łyżeczkę octu jabłkowego domowego, lub ekologicznego, niepasteryzowanego.
Strąki i łupiny fasoli są bogate w aminokwasy, witaminę E i cholin. Ta ostatnia która uczestniczy metabolizmie węglowodanów, białek i tłuszczów (stapia i transportuje molekuły tłuszczu) alantoinę, kwercetynę.
Wywar z łupin i strąków fasoli w lecznictwie ludowym jest stosowany przy leczeniu cukrzycy, obniża poziom cukru we krwi, zapobiega skokom insuliny, chorobach dróg moczowych i kamicy nerkowej, reumatyzmie i chorobach trzustki wg. profesora Ożarowskiego w chorobach trzustki pić wraz z liśćmi borówki brusznicy.