Apteka w twojej kuchni, Leki z sadu i ogrodu, Przepisy, Sprawdzone efekty

Jak uzupełnić elektrolity – przepis na napój izotoniczny

Elektrolity pełnią fundamentalne funkcje w organizmie:

  • Są odpowiedzialne za przewodzenie impulsów elektrycznych. Te z kolei pobudzają mięśnie szkieletowe i gładkie w tym ten najważniejszy – mięsień sercowy.
  • Pełnią kluczową rolę w układzie nerwowym
  • Odpowiadają za rozprowadzenie płynów w całym organizmie, co wpływa na funkcję komórek, objętość krwi oraz ciśnienie tętnicze.

Dzięki właściwemu poziomowi elektrolitów utrzymywana jest praca serca, przepływ krwi, wymiana informacji miedzy komórkami, przewodzenie impulsów nerwowych, napięcie w błonach komórkowych, równowaga kwasowo-zasadowa, poziom płynów ustrojowych, dotlenienie i odżywienie komórek czyli wszystkie funkcje niezbędne do życia.

W skład elektrolitów wchodzą jony sodowe potasowe i chlorkowe.

Stężenie elektrolitów w organizmie nie jest stałe, ponieważ organizm wydala je podczas procesów metabolicznych miedzy innymi  poprzez  oddychanie, wydzielanie potu, wydalanie moczu.

Do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej może dojść bardzo szybko np. podczas wysokich temperatur, przegrzania organizmu, nadmiernego wysiłku np. sportu, chorób: biegunki, wymiotów, infekcji z podwyższoną temperatura ciała, niedowodnienia organizmu, przyjmowania niektórych leków, stresu i napięcia nerwowego, nadużycia alkoholu, kawy, niewłaściwej diety itd

Przy niedoborze elektrolitów może dochodzić do zaburzeń pracy: układu sercowo naczyniowego, nerwowego, oddechowego, wzrostu ciśnienia tętniczego, obrzęków, bólów i skurczów mięśni, bólów i zawrotów głowy, osłabienia, zmęczenia, omdleń, a w skrajnych przypadkach nawet do śpiączki i śmierci. Szczególnie niebezpieczna utrata elektrolitów jest dla dzieci.

Jak uzupełnić elektrolity

Przepis na napój izotoniczny

Niemal natychmiast wyrównuje poziom elektrolitów:

1/2 szklanki świeżo wyciśniętego soku z  pomarańczy
1/4 szklanki świeżo wyciśniętego soku z cytryny lub limonki
2 szklanki wody lub jeszcze lepiej wody kokosowej 
2 łyżki miodu lub syropu klonowego
1-2 łyżeczki soli nieoczyszczonej kamiennej, himalajskiej lub morskiej

Wymieszać wszystkie składniki, aż do rozpuszczenia soli. Przechowywać w lodowce. Popijać w ciągu dnia w czasie choroby, upałów, wzmożonego pocenia, przed i po zajęciach sportowych, w trakcie stresu i napięcia nerwowego,  zawsze wówczas, gdy organizm jest narażony na utratę elektrolitów by zapobiec odwodnieniu i przykrym objawom.

3.5 4 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments