Dawne receptury, Leki z sadu i ogrodu, Medycyna ludowa, Porady babuni, Przepisy, Sprawdzone efekty, Właściwości i zastosowanie

Orzech włoski – receptury z zielonych, niedojrzałych owoców i liści

zielone orzechy włoskie przepisy

Orzech włoski [Juglans regia] wbrew nazwie, pochodzi z terenów Wołoszczyzny, historycznej krainy położonej między dolnym Dunajem a południowymi Karpatami. Ponoć w XII wieku, św. Jacek Odrowąż będąc w Rzymie tak zasmakował w orzechach, że napchał nimi sakwę i przywiózł je do Polski. Od tego momentu, dzięki zakonnikom szybko się rozeszły po okolicy i całym kraju.

zielone orzechy włoskie przepisy

Drzewa orzecha włoskiego prawdopodobnie zaczęto uprawiać ok. 2500 lat p.n.e. Są wymienione w „Pieśni nad Pieśniami” Salomona: Zeszłam do ogrodu orzechów, by spojrzeć na świeżą zieleń doliny”.

Orzech włoski

W wielu kulturach drzewo orzecha włoskiego uważano za ducha opiekuńczego domostw, które odpędza zło, głód i choroby. Drewno wykorzystywano w stolarstwie, orzechy stanowiły odżywczy pokarm, a pozostałe części rośliny – surowiec leczniczy.

Rzymianie nazywali orzech włoski „żołędziem Jowisza”. W czasach świetności imperium mawiano: „lud spożywa żołędzie, a bogowie orzechy włoskie”. Bezdzietne mężatki nosiły je przy w nadziei na poczęcie dziecka.  Sądzono, że zwiększa płodność, a twarda skorupka daje moc, ochronę i wewnętrzną siłę do stawiania czoła przeciwnościom losów. Zaś spanie pod orzechowym drzewem miało sprowadzać prorocze sny.

Podobne atrybuty przypisywano drzewu orzechowemu za oceanem. Pochodzący z Ameryki czarny orzech [Juglans regia] ma mocniejszy aromat, znacznie bardziej gorzki smak. Łupiny jego owoców są znacznie twardsze, trudne do rozłupania.

W tradycyjnym zielarstwie

Od setek lat do celów leczniczych wykorzystywano liście, dojrzałe i młode zielone orzechy, naowocnię i korę gałązek. Zgodnie z doktryną podpisów rozłupany orzech włoski przypomina wyglądem mózg, toteż wzmacnia pamięć i koncentrację.

orzechy włoskie jak mózg

Z orzechów wyrabiano olej i mączkę do wypieków. Nicholas Culpepper pisał: „Starsze, bardziej tłuste orzechy można używać do leczenia blizn po zgorzelach karbunkułach. Kawałek zielonej łuski włożony do dziury zepsutego zęba łagodzi ból”. Z liści i niedojrzałych orzechów robiono nalewki i mikstury  przeciw pasożytom, upławom i chorobom skórnym.

Profil energetyczny
Smak: gorzki, cierpki, pikantny, dojrzały orzech włoski również słodki
Energetyka: osusza, rozgrzewa, dojrzałe owoce: natura ciepła, nawilżająca
Tkanki: nerki, jelito grube, serce, płuca, skóra , błony śluzowe
Działanie: Rozgrzewa płuca, wzmacnia krew, usuwa blokady z jelit, ożywia śledzionę/ żołądek, usuwa nadmiar wilgoci

Według TCM dojrzałe orzechy wzmacniają żywotną energię nerek, pomagają płucom wychwycić z nich Qi. Zalecane w leczeniu niedoboru płuc z objawami świszczącego oddechu, przewlekłego kaszlu, dusznościami, zaparciami, osłabieniem kolan i pleców.

Liście i zielone skórki rozpraszają zastój, osuszają nadmiar śluzów, wydzielin, hamują krwawienia, upławy. Napinają luźne tkanki. Nalewka z zielonych orzechów działa napotnie, stosuje się w niedoczynności tarczycy. Przetwory z części zielonych stosuje się przy infekcjach grzybiczych, trądziku, egzemie, pasożytach.

Działanie orzechów włoskich

Dojrzałe orzechy cenimy za smak i wartość odżywczą. Są bogate w białko, kwasy tłuszczowe, olejki eteryczne, cynk, fosfor, potas, żelazo, wapń, selen.  Mają wysoką zawartość pierwiastków śladowych, flawonoidów, witamin C, A, E, B PP.

Kora, liść, zielone skórki zawierają sporo jodu, naftochinony (juglon), garbniki, kwasy elagowy, galusowy, krzemionkę, NNKT i olejki eteryczne. Działanie: przeciwutleniające, przeciwzapalne, ściągające, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, przeciwpasożytnicze, antyseptyczne, uspokajające. Kora jest silnym środkiem przeczyszczającym.

Kiedy zbierać zielone orzechy na przetwory?

Niedojrzałe owoce pozyskuje się od końca maja do lipca. Zależy od pogody i stopnia dojrzewania. Orzechy muszą być miękkie. Sprawdzamy przebijając na wylot wykałaczką – jeśli zacznie wyciekać sok – nadają się do przetworów.

przepisy zielone orzechy włoskie

Przy pracy z barwiącymi skórkami zakładamy rękawiczki, by chronić dłonie przed zabrudzeniem. Niedojrzałe, zielone orzechy i liście zebrane do końca czerwca tradycyjnie stosuje się:

  • W zaburzeniach trawiennych, niestrawności, zatruciach, pasożytach i bakteryjnych zakażeniach przewodu pokarmowego
  • Chorobach tarczycy –  syrop z zielonych orzechów włoskich i miodu przepis
  • Przy przewlekłych stanach zapalnych i częstych infekcjach, dla poprawy odporności i ogólnego wzmocnienia
  • Miażdżycy, dla poprawy funkcji mózgu i poprawy paramentów krwi, [1]

Syrop z zielonych orzechów z miodem 

40 niedużych, umytych, osuszonych zielonych orzechów i litr dobrego miodu. Orzechy drobno pokroić lub podziurkować igłą. Zalać w słoikach miodem. Macerować w słonecznym miejscu 40 dni czasem wstrząsając. Przecedzić i przelać do butelek. Przechowywać w ciemnym, chłodnym miejscu. Zażywa się 1 łyżeczkę dziennie na czczo.

syrop z zielonych orzechów włoskich

Syrop ma działanie odtruwające, oczyszczające, hamuje wchłanianie toksyn. Pomaga w oczyszczaniu  krwi, wątroby i układu pokarmowego. Idealny dla osób wycieńczonych chorobami, osłabionych dzieci. Pomaga w leczeniu otyłości, anemii, zaburzeń trawienia, dolegliwości gardła, oskrzeli, łagodzi objawy menopauzy.

Wzmacniający sok

Składniki: zielone orzechy włoskie i 2 razy więcej cukru. Umyte, osuszone orzechy pokroić w plasterki. Układać w wysterylizowanym słoiku przesypując cukrem. Po puszczeniu soku przechowywać w lodówce.

Sok z zielonych orzechów włoskich

Sok jest bogaty w jod, przeciwutleniacze, witaminę C i wzmacniające składniki. Zażywa się 2 razy dziennie 1 łyżkę.  Zalecany przy szkorbucie, niedoczynności tarczycy, anginie, infekcjach.  Jest znakomitym zamiennikiem cukru do herbaty. Rozcieńczonym z wodą można płukać gardło przy anginie i infekcjach.

Orzechowa oliwa

Około 100 g posiekanych orzechów (można dodać liść)  zalać 500 ml oliwy z oliwek. Szczelnie zamknąć słoik, odstawić w ciepłe, ciemne miejsce na miesiąc i przecedzić starannie. Stosuje się łyżeczkę dziennie jako środek przeczyszczający, przeciwpasożytniczy.

Zewnętrznie na owrzodzenia, ropnie, czyraki, trądzik, odmrożenia. Wsmarowana w skórę głowy hamuje wypadanie włosów.  Można stosować na hemoroidy.

zielone orzechy włoskie oliwa

Przeciw biegunce 

Cztery zmielone zielone orzechy  wymieszać z 200 ml płynnego miodu. Miksturę przechowuje się w lodówce. Stosuje łyżkę stołową z herbatką, dzieci łyżeczkę.

niedojrzałe orzechy włoskie

 Napar z liści orzecha włoskiego

Liście najlepiej zebrać do końca czerwca i ususzyć. Łyżkę rozdrobnionych listków zalać 2 niecałymi szklankami wrzątku. Pozostawić pod przykryciem 10 minut, przecedzić. Pije się pół szklanki 3 razy dziennie. Stosuje w nieżycie przewodu pokarmowego, biegunce, zatruciach pokarmowych, wrzodach, krwawieniach z przewodu pokarmowego. Profilaktycznie w zapobieganiu cukrzycy.

Zewnętrznie przy trądziku, owrzodzeniach, ropnych zapaleniach, grzybicy, nadmiernej potliwości stóp. Do nasiadówek przy stanach zapalnych dróg moczowych i narządów płciowych, hemoroidach.

Mikstura na wzmocnienie żołądka

Cztery zmielone zielone orzechy włoskie zalać 500 ml gorącego mleka. Podgrzewać 5 minut. Odstawić na 2 godziny. Pije się 1/2 szklanki 4 razy dziennie, pół godziny przed posiłkiem. Zaleca się w nieżycie żołądka i niestrawności, zamiast nalewki i osób, które nie mogą spożywać alkoholu.

Nalewka z zielonych orzechów włoskich

  • Litr alkoholu domowej roboty np. brandy, bimber ew. ½ litra spirytusu
  • 30 niewielkich, miękkich orzechów
  • ¾ szklanki brązowego cukru
  • ½ litra przegotowanej wody

Posiekane orzechy zasypać cukrem. Po kilku dniach, kiedy puszczą sok zalać alkoholom. Dla wzbogacenia smaku można dorzuć kilka goździków, laskę wanilii, cynamonu lub skórki cytryny. Macerować 40 dni w słonecznym miejscu i przefiltrować.

nalewka z orzecha

Zażywa się 1-4 łyżeczki dziennie rozcieńczone w wodzie. Zastosowania:

  • Zatrucia, niestrawność, biegunki, nieżyt żołądka,
  • Bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, choroby wirusowe przewodu pokarmowego,
  • Niedoczynności tarczycy, Hashimoto, cukrzyca, miażdżyca
  • Pasożyty, infekcje  wirusowe, bakteryjne, grzybicze
  • Zewnętrznie: egzema, trądzik, grzybica skóry i paznokci

Więcej tradycyjnych receptur nalewek tutaj.

4.4 10 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments