Miłorząb dwuklapowy [Ginkgo biloba] zwany japońskim jest najstarszym drzewem jakie zna ludzkość.
Uważany za żywią skamieniałość, pozostałość po drzewach Ginkgo adiantoides, które rosły na naszej planecie przeszło 200 milionów lat temu.
W Chinach, Japonii, Korei, skąd pochodzi miłorząb nazywany jest „boskim drzewem życia”. Na Dalekim Wschodzie jest rośliną kultową i ozdobną. Od stuleci mnisi sadzą miłorzęby wokół klasztorów i świątyń.
Miłorząb ginkgo bilboa
To piękne, długowieczne drzewo żyje ponad 2000 lat. Niezwykle silny miłorząb, odporny na niesprzyjające warunki wykazuje swoistą inteligencję. Samoistnie potrafi niszczyć wszelkie atakujące go insekty, grzyby, bakterie i wirusy. Jest odporny na chemiczne skażenie środowiska.
Co więcej, w razie pożaru wytwarza specjalne związki, które hamują rozprzestrzenianie się ognia!
W krajach skąd pochodzi dorasta do ponad czterdziestu metrów wysokości, nasiona wydaje po 40 latach. W Polsce najwyższe okazy spotykane w parkach i ogrodach osiągają 30 metrów. Powodem ich popularności są efektowne jasnozielone liście w kształcie płetw z wyraźnym unerwieniem. Jesienią przybierają piękny żółty kolor, na zimę opadają.
Surowcem zielarskim są liście miłorzębu, zbiera się je kiedy zaczynają żółknąć.
Miłorząb lecznicze działanie
Chińczycy wierzą, że sok znajdujący się w liściach miłorzębu ma nadzwyczajną moc. Poza substancjami aktywnymi to prawie niezniszczalne drzewo przekazuje nam swoją energię. Dodaje sił, wigoru i chroni przed chorobami cywilizacyjnymi.
W Chinach od ponad 5000 lat owoce i nasiona miłorzębu stosowano na kaszel, astmę i infekcje skórne. Z liści robiono przetwory na wiele schorzeń.
Profil energetyczny
Smak gorzki, słodki, termicznie neutralny. Wspomaga energetykę płuc, łagodzi kaszel i duszności. Przeciwdziała stagnacji. Likwiduje zastoje krwi, stymuluje krążenie, rozprasza wilgoć, łagodzi ból. Oddziałuje na serce, płuca i mózg. Wzmacnia energię witalną.
W medycynie współczesnej
Obecnie ekstrakty z liści miłorzębu stanowią jeden z najczęściej stosowanych środków ziołowych na świecie. Właściwości lecznicze miłorząb zawdzięcza flawonoidom i terpenoidom stymulującym układ krążenia, nerwowy i mózg. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające, moczopędne, wykrztuśne, detoksykujące, chroni wątrobę i aktywuje mechanizmy naprawy DNA.
Jak działa miłorząb?
- Poprawia sprawność intelektualną, pamięć, koncentrację
- Udrażnia, uelastycznia i wzmacnia wszystkie naczynia krwionośne
- Likwiduje bóle i zawroty głowy wywołane zaburzeniami krążenia
- Poprawia ukrwienie i nasycenie tlenem serca i mózgu
- Likwiduje skutki miażdżycy: otępienie, demencję, zaburzenia równowagi
- Poprawia słuch i likwiduje szumy w uszach
- Uaktywnia krążenie obwodowe w kończynach
- Pomaga w stanach depresyjnych, wahaniach nastroju
- Działa przeciwzakrzepowo, rozrzedza krew
- Reguluje wydzielanie prolaktyny
- Wspomaga leczenie cukrzycy typu 2 [1]
- Aktywnie neutralizuje wolne rodniki, odmładza
- Zapobiega nowotworom, miażdżycy, chorobom krążenia i przedwczesnemu starzeniu
Przeciwwskazania:
Miłorzębu nie stosuje się razem z lekami działającymi przeciwzakrzepowo: aspiryna, polopiryna, heparyna. Niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, statynami.
Miłorząb przepisy
Herbatka z miłorzębu
Łyżkę rozdrobnionych liści zaparzamy pod przykryciem pół godziny w szklance wrzątku. Pije się 1-2 razy dziennie szklankę naparu do godziny 17.00. Można dosłodzić miodem i dodać cytrynę.
Nalewka z miłorzębu
Suszone lub świeże żółknące liście zalewamy gorącą 40% wódką w proporcji 1:5. Stawiamy w ciemne miejsce na 2 tygodnie. Filtrujemy. Zażywa się łyżeczkę nalewki rozcieńczonej w wodzie 2 razy dziennie: rano i po południu do 17.00
Depresja i wzmocnienie układu nerwowego
Mieszamy w równych proporcjach miłorząb, dziurawiec i melisę. Łyżeczkę mieszanki parzymy 20 minut w szklance wrzątku. Pije się raz dziennie do godz. 17.00
Mieszanka energetyzująca
Zalecana w okresach wytężonej pracy umysłowej, nauki i egzaminów. Przepis
Herbatka na krążenie
Mieszamy w równych ilościach miłorząb z głogiem. Łyżeczkę mieszanki zaparzamy 20 minut w szklance wrzątku. Pije się raz lub dwa razy dziennie do godziny 17.00.
Miłorząb i głóg działają łagodnie, są jednymi z najbezpieczniejszych ziół. Efekty działania są stopniowe, najlepiej je stosować dłuższy czas. Herbatka pomaga w leczeniu słabego krążenia, miażdżycy, bólów głowy, szumów usznych, demencji, Alzheimera, cukrzycy. Poprawia krążenie i metabolizm enzymów. Dotlenia serce i mózg, redukuje zmęczenie. By wzmocnić, przyspieszyć działanie dodaje się liść oliwny.
Mikstura na poprawę pamięci i koncentracji
100 ml nalewki z miłorzębu mieszamy z 2 szklankami soku z czarnej porzeczki lub aronii. Odstawiamy na tydzień do lodówki. Trzy tygodnie stosuje się 2-3 łyżki dziennie do godziny 17.00. Robi 2 tygodnie przerwy i powtarza kurację. Mikstura poprawia krążenie, dotlenienie serca i mózgu, pamięć i koncentrację.
Mikstura wzmacniająca układ nerwowy i krążenia
- Mieszamy po 100 ml: miodu, nalewek z miłorzębu i głogu
- Odstawiamy na kilka dni do lodówki
- Pije się łyżkę mikstury rano 3 tygodnie
- Stosuje w miażdżycy, zaburzeniach pracy mózgu i serca, nadciśnieniu.
Miłorząb dla urody
Wyciągi z liści miłorzębu możemy wykorzystać dla urody. Miłorząb spowalnia procesy starzenia. Ujędrnia zwiotczałą skórę, zmniejsza zmarszczki. Nadaje się do pielęgnacji cery wrażliwej, naczynkowej. Redukuje cellulit. W tym celu dodaje się wyciągi do domowych pillingów, maseczek, olejków.
Dziękuję!.Mam na balkonie i bardzo ładnie mi rośnie.Polecam i pozdrawiam