REKLAMA

Zawroty głowy – możliwe przyczyny oraz domowe sposoby łagodzenia

Zawroty głowy towarzyszą tak wielu dolegliwościom, że śmiało można powiedzieć iż niemal każdy doświadczył tego nieprzyjemnego uczucia. Obok bólów, zawroty głowy są jedną z najczęstszych skarg, którą słyszą od swoich pacjentów pracownicy służby zdrowia. Wg statystyk zawroty głowy są trzecim najczęściej zgłaszanym objawem podczas wizyty ambulatoryjnej, a 42% dorosłych osób narzeka na nie w pewnym momencie.

Zawroty głowy są objawem a nie chorobą, z konieczności leczenie może być tylko objawowe a medycyna naturalna jest bardzo pomocna w ich łagodzeniu i likwidowaniu. Zawroty głowy - możliwe przyczyny oraz domowe sposoby łagodzenia

Co może powodować zawroty głowy ?

Lista potencjalnych przyczyn jest jest długa od banalnych prostych po ciężkie schorzenia w tym neurologiczne.  Na szczęście w większości przypadków zawroty głowy są spowodowane odwodnieniem i brakiem elektrolitów, stresem lub przemęczeniem, niedoborem snu , niedotlenieniem – domowy test na poziom tlenu TU, nadmierną ekspozycją na słońce, przemęczeniem oczu pracą przy komputerze, niedoborem witaminy B12.

 

Historia ta wydarzyła się na olimpiadzie w Montrealu w 1976 roku. Otóż niemiecki ciężarowiec Rolf Milser, faworyt w swej kategorii wagowej musiał stosunkowo szybko przed zawodami wypocić 3 kg, by uniknąć zakwalifikowania do wyższej kategorii wagowej. Jednak wskutek niedoboru wody i braku elektrolitów cierpiał na  skurcze mięśni i  tak straszne zawroty głowy, że nie był w stanie utrzymać równowagi nie mówiąc o podniesieniu sztangi.  Gdy nawodniono go napojem elektrolitowym pół godziny później wycisnął rekord świata. Niestety, już poza konkurencją …oficjalnie nie kończąc rywalizacji.

Współczesny człowiek utracił  zdolność odczuwania pragnienia, przestają się pojawiać sygnały alarmowe. Przykładem jest upalne lato, kiedy do szpitala trafia wielu pacjentów z objawami odwodnienia, którzy zupełnie nie zdają sobie z tego sprawy – nie odczuwają podstawowej potrzeby picia. A utajone odwodnienie powoduje bóle, zawroty głowy i szereg innych problemów.  Jeśli nie występują inne objawy wystarczy nawodnić organizm najlepiej napojem elektrolitowym, odpocząć i zrelaksować się. Osobom, które powodu nerwów i stresu miewają zawroty głowy ulgę przyniesie herbatka z przetacznika leśnego i skrzypu polnego zmieszanych w równych ilościach, dwie szklanki dziennie przez 2 tygodnie.

Jeśli zawroty głowy pojawiają się przy nagłych ruchach głowy w prawo, lewo, górę dół występująca dolegliwość jest wynikiem przejściowego zaburzenia ukrwienia mózgu.
Pomoc doraźna
Przez minutę trzymać ręce pod strumieniem zimnej wody w ten sposób aby woda pryskała na miejsca w których mierzy się puls.

Szybką ulgę przyniesie kilkuminutowy masaż punktu Tai Chong LV3 na obydwu stopach. Dokładny opis TUTAJ

zawroty głowy akupresura

Bardzo dobre efekty daje domowa hydroterapia wg S. Kneippa szczególnie w przypadku osób z problemami układu krążenia i wrażliwych na zmiany pogody. Napełnić wannę zimną wodą do pół łydki ewentualnie miskę do kostek. Dreptać w niej minutę. Następnie stopy osuszyć energicznym nacieraniem ręcznikiem, założyć ciepłe skarpety i dreptać po podłodze kolejną minutę. Zabieg powtarzać codziennie rano przez 2 tygodnie codziennie wydłużając czas zabiegu o 5 sekund. Dodatkowo kurację warto wspomóc herbatką z cząbrem.

Zawroty głowy na tle miażdżycowym

100 ml nalewki z miłorzębu japońskiego (do nabycia w aptekach) wymieszać z 2 szklankami gęstego syropu z aronii lub czarnej porzeczki. Odstawić do lodówki, po 5 dniach rozpocząć kurację. Pierwsze 5 dni po 1-2 łyżki 2 razy dziennie rano i po południu. Następnie zwiększyć dawkę do 2-3 łyżek 3 razy dziennie w ciągu dnia – nie wieczorem. Po 3 tygodniach zrobić przerwę na 2 tygodnie. Przepis zielarza Z. Nowaka

Kuracja m.in poprawia krążenie mózgowe, zwiększa dotlenienie mózgu, poprawia pamięć, likwiduje zawroty głowy i szumy uszne. Miłorzębu nie stosować razem z lekami przeciwzakrzepowymi, statynami, antydepresantami, środkami nasennymi. W trakcie kuracji unikać czosnku.  W przypadku przeciwwskazań syrop można zastąpić herbatką ziołową z rutą.

Zawroty głowy mogą mieć związek także z

  • niewyleczonymi infekcjami dróg oddechowych szczególnie uszu – należy wyleczyć infekcję,
  • zaburzeniami pracy błędnika – można sprawdzić prostym testem – zamknąć oczy i dotknąć palcem czubka nosa, jeśli nie ma problemu z trafieniem błędnik jest w porządku
  • zmianami nawet mikroskopijnymi w obrębie szyjnego odcinka kręgosłupa – pomocne będą ćwiczenia, masaże lub nastawienie kręgów oraz unikanie długiego siedzenia w jednej pozycji np. przy komputerze

Przy wszystkich typach zawrotów głowy ulgę powinno przynieść uciskanie dołka w okolicy stawu szczękowego obok małżowiny ucha w punkcie Er Meng.

zawroty głowy punkty akupresurowe

Jeśli zawroty głowy pojawiły się nagle i towarzyszą im inne objawy np. niewyraźna mowa, podwójne widzenie, skrócenie oddechu, ból w klatce piersiowej lub nieregularna praca serca, wymioty, gorączka, drętwienie, mrowienie w kończynach, sztywny kark należy szybko wezwać pogotowie ratunkowe.

a

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: