Apteka w twojej kuchni, Leki z sadu i ogrodu, Przepisy, Warto wiedzieć, Właściwości i zastosowanie, Zamiast

Miód lawendowy wsparcie systemu nerwowego i układu oddechowego

Miód lawendowy wsparcie systemu nerwowego i układu oddechowego

Miód lawendowy o delikatnym kwiatowym aromacie i kuszącym smaku należy do najbardziej lubianych na świecie.  Wielką popularnością cieszy się zwłaszcza we francuskiej Prowansji i na Lazurowym Wybrzeżu. Wyśmienicie smakuje, można powiedzieć, że to rarytas wśród miodów.

Naturalne miody pszczele są bogate w składniki odżywcze i energię ziół. Ich smaki, właściwości i działanie, zależą z jakich roślin pszczoły zbierały nektar i pyłek kwiatowy.  Zatem miód lawendowy „przejmuje” pewne cechy lawendy.

właściwości lecznicze lawendy

Wśród wielu zalet lawenda jest doskonałym wsparciem dla układu oddechowego i nerwowego. Uspakaja pracę serca, zmniejsza napięcie nerwowe, lęk i strach.  Jest dobra na bezsenność spowodowaną stresem emocjonalnym i nadmiernym pobudzeniem. Więcej o roślinie Tutaj.

Miód lawendowy

Smakuje wyjątkowo. Charakteryzuje się średnio słodkim, kwaskowatym, korzennym smakiem, z lekką nutą goryczy. Chętnie dodawany jest do wypieków, deserów, lodów, gorących i zimnych napojów, jogurtów i smarowania grzanek.

Miód lawendowy wsparcie systemu nerwowego i układu oddechowego

Dzięki bogactwu olejków eterycznych i aktywnych związków ma szereg właściwości zdrowotnych, poprawiających samopoczucie. Wśród innych rodzajów miodów charakteryzuje się najwyższym poziomem tyrozyny.

Jest to aminokwas egzogenny, który wzmacnia aktywność neuroprzekaźników, w tym produkcję dopaminy. Poprawia funkcjonowanie mózgu, zwiększa koncentrację i ogólną wydolność, pobudza siłę mięśni, reguluje pracę serca, zmniejsza apetyt. Niski poziom tyrozyny powiązany jest m.in z depresją, ADHD, chorobami Parkinsona i Alzheimera, nasileniem objawów PMS.

Poprawa nastroju i zwiększenie syntezy dopaminy główne zalety, które wyróżniają miód lawendowy, ale nie jedyne. Zawiera substancje przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, liczne kwasy organiczne, fenole, luteolinę i liczne antyoksydanty. Jest bogaty w żelazo.

Zastosowania i właściwości

Miód lawendowy jest naturalnym środkiem o działaniu przeciwzapalnym, antyseptycznym, przeciwskurczowym, przeciwmiażdżycowym, przeciwreumatycznym, relaksującym, uspokajającym, wzmacniającym.

  • Pomaga w leczeniu przeziębień, grypy, stanów zapalnych dróg oddechowych, łagodzi kaszel i podrażnienia. Nawilża gardło i błony śluzowe, skuteczny przy leczeniu suchego kaszlu, zapalenia oskrzeli, płuc, migdałków.
  • Wzmacnia siłę mięśnia sercowego, rozrzedza naczynia krwionośne, poprawia przepływ krwi, zapobiega miażdżycy i nadciśnieniu.
  • Wpływa kojąco na system nerwowy, wysusza, uspokaja, relaksuje, rozluźnia, pomaga w bezsenności i przy bólach głowy.
  • Łagodzi zaburzenia trawienne na tle nerwowym, wspomaga pracę żołądka, jelit i wątroby
  • Wysoka zawartość olejków eterycznych wspomaga leczenie dróg moczowych
  • Pomaga goić drobne rany, oparzenia, ukąszenia owadów – zmniejsza reakcję histaminową na jad.
  • Wzmacnia odporność, kondycję fizyczną i psychiczną.
  • Zalecany przy niedoborach wapnia, problemach układu kostnego, osteoporozy.

Badania wykazały skuteczność w leczeniu drożdżycy i grzybic, w tym Candida albicans, C. krusei i cryptococcus neoformans . [1]. Zwiększa produkcję melaniny i estrogenu, wskazany w leczeniu problemów z niepłodnością.

Praktyczne zastosowania

Drogi oddechowe 

Łyżeczka miodu lawendowego dodana do naparów i herbatek pomoże oczyścić i zrelaksować tkanki dróg oddechowych. Nawilży gardło, złagodzi podrażnienia i suchy kaszel.  Przy początkach infekcji i zapaleniu migdałków skuteczne jest powolne zlizywanie z łyżki miodu, wymieszanego z przyprawami. Przepis

Bezsenność 
Szklanka ciepłego mleka z łyżeczką miodu przed snem pomaga w zasypianiu. Ukoi, Zrelaksuje ciało i umysł, złagodzi bóle reumatyczne, nerwobóle.

Na skórę 
Przy drobnych oparzeniach, trudno gojących niewielkich ranach, ukąszeniach owadów, opryszczce pomoże nasmarowanie bolącego miejsca odrobiną miodu lawendowego. Zmniejszy ból, świąd i przyspieszy gojenie.

lawenda przepisy właściwości

Miód lawendowy może mieć kolory od jasnożółtego, poprzez złoty, bursztynowy do miedzianego. Barwa zależy od odmiany kwiaty lawendy. Umiarkowanie wolno się krystalizuje. Daje wrażenie lekkiego pieczenia w ustach i drapania w gardle. W łagodnym aromacie można wyczuć delikatny zapach lawendy.  100% naturalny miód lawendowy można zakupić w naszym sklepiku Tutaj.

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments