REKLAMA

Miodunka plamista na płuca i drogi oddechowe – przepisy

Miodunka plamista  [Pulmonaria officinalis] dawniej zwana płucnikiem jak sama nazwa wskazuje jest znana z leczniczego działania na płuca i drogi oddechowe.

Rozrzedza wydzielinę płucną, dzięki czemu sprawdza się w leczeniu chorób, którym towarzyszy suchy kaszel takim jak zapalenie płuc, oskrzeli, krtani, astma, alergie, mukowiscydoza, gruźlica, rozedma płuc, przewlekły kaszel, krwioplucie.

Miodunka zakwita wczesną wiosną, zdarza się że nawet w końcu zimy. Rośnie w lasach, łąka i ogrodach jako roślina ozdobna. Surowcem leczniczym jest ziele zbierane do kwietnia i liście do maja.

Miodunka podobnie jak skrzyp polny jest rośliną bogatą w krzem, ponadto zawiera duże ilości garbników, saponin, flawonoidów, soli mineralnych i witamin. Poza działaniem leczniczym na drogi oddechowe korzystnie działa na układ pokarmowy,  szczególnie błony śluzowe żołądka i jelit, zewnętrznie na skórę oraz co ostatnio odkryto, poprawia komunikacji neuroprzekaźników, co daje nadzieję na pozyskanie z niej w przyszłości komponentów do produkcji leków na choroby neurodegeneracyjne jak demencja, choroby  Alzheimera, Parkinsona.

miodunka plamista

Kwitnące pędy miodunki – młode liście i kwiaty były na przednówku wykorzystywane kulinarnie.

Miodunka – przepisy

Herbatka z miodunki
2 łyżeczki świeżego lub suszonego ziela miodunki zalać szklanką wrzątku. Zaparzać pod przykryciem 15 minut. Pić 2 lub 3 razy dziennie przy suchym kaszlu, chorobach układu oddechowego.
Napar działa wykrztuśnie, przeciwzapalnie, osłaniająco, ułatwia oddychanie.

Odwar z miodunki
2 łyżeczki ziela zalać szklanką wody. Gotować na małym ogniu 10 minut. Zdjąć z ognia, odstawić pod przykryciem na pół godziny. Pić kilka razy w ciągu dnia po małym kieliszku by złagodzić podrażnienie błon śluzowych, przyspieszyć gojenie ran. Można stosować zewnętrznie do łagodzenia zmian skórnych i ran – trądzik, wrzody, hemoroidy oraz jako płukanki gardła i jamy ustnej.

Miodunka plamista - cenne wiosenne zioło

Mieszanka na gruźlicę płuc o. Klimuszki
Wymieszać w równych ilościach ziele miodunki, poziewnika, przetacznika, rdestu, skrzypu, podbiału, babki lancetowatej i kocanki.
Kopiastą łyżkę mieszanki zalać szklanką wrzątku. Odstawić na 3 godziny. Pić 3 x dziennie po szklance przed posiłkiem.

Macerat z miodunki
0,5 szklanki ziela zalać 2 szklankami przegotowanej, chłodnej wody. Odstawić do naciągnięcia na 5-6 godzin. Przecedzić. Pić w ciągu dnia 200 ml w kilku porcjach w celu oczyszczenia i odtrucia organizmu.

Nalewka ziołowa na oczyszczenie organizmu i płuc 
Wymieszać po 5 g ziela miodunki, poziewnika, przetacznika, rdestu, skrzypy, podbiału, babki lancetowatej i kocanki. Zioła wsypać do szklanego słoja. Zalać butelką czerwonego, wytrawnego wina wymieszanego z 200 ml spirytusu. Zalać zioła alkoholem. Odstawić na 2 tygodnie. Po tym czasie zioła przecedzić starannie odciskając. Do uzyskanego płynu dodać miodu. Wymieszać, odstawić na tydzień. Pić po kieliszku 3 razy dziennie.
Nalewka działa ochronnie i regeneracyjnie na płuca, oczyszcza organizm, wzmacnia odporność.

Kwiaty miodunki w cieśnie
Ze szklanki mąki, 2 jajek, 100 g cukru wyrobić ciasto. Dodać kilka garści kwiatów miodunki. Wymieszać. Na patelni rozgrzać olej i smażyć placuszki z kopiastej łyżki ciasta podobnie jak racuchy.

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: