Syrop na kaszel na bazie marchwi jest jednym z najbardziej skutecznych lekarstw. Można go stosować u dzieci powyżej pierwszego roku życia i dorosłych.
Rozrzedza flegmę i stosunkowo szybko oczyszcza płuca. Usuwa gorącą wilgoć, łagodzi podrażnienia dróg oddechowych. Rozpuszcza i usuwa flegmę. Niesie ulgę przy kaszlu ostrym, przewlekłym, zapaleniu oskrzeli, katarze siennym, sezonowych alergiach. Redukuje bolesność stawów, kości i mięśni. Łagodzi stres i niepokój.
Syrop marchwi jest od wieków stosowanym lekarstwie na kaszel w medycynie ludowej i wschodniej. Stosunkowo szybko niesie ulgę przy uciążliwym kaszlu, z uczuciem bólu w klatce piersiowej i „bulgotaniu” w płucach.
Syrop na kaszel z marchewki przepis
- ½ kg marchewki z uprawy domowej lub ekologicznej
- 4 łyżki miodu – lipowy, gryczany, wielokwiatowy lub spadziowy
- łyżka posiekanego, świeżego imbiru
- woda i opcjonalnie sok z cytryny
Marchewki pokroić w talarki, zalać wodą 3-4 cm powyżej powierzchni. Podgrzewać do wrzenia, dorzucić imbir. Gotować kilka minut, aż marchewka będzie miękka. Zblendować na purée albo rozgnieść widelcem i przetrzeć przez sitko, wlewając ponownie do mikstury odcedzony płyn. Na koniec dodać miód, opcjonalnie sok z cytryny i starannie wymieszać.
Dawkowanie:
Stosuje się 4-6 łyżek codziennie, do ustąpienia uporczywego kaszlu. Syrop powinien oczyścić płuca z flegmy w ciągu 2-3 dni. Przechowywać w chłodnym miejscu lub lodówce.
Korzyści dla zdrowia
Marchewka to wyjątkowo zdrowe warzywo. Bogate w witaminy z grupy B1, B2, B6, C, E, H, K, PP. Zawiera magnez, potas, mangan fosfor, żelazo, wapń, miedź. Nadający pomarańczowy kolor beta-karoten, w jelicie cienkim po zmieszaniu z solami kwasu żółciowego przekształca się w silny utleniacz witaminę A. Ma dobroczynny wpływ na niedobory krwi, anemię, hamowanie białaczki. [1]
Jest jednym z warzyw, które poddane obróbce cieplnej zyskują na wartości. Tuż po ugotowaniu prawie o 35% wzrasta w niej zawartość przeciwutleniaczy [2], związków fenolowych i kwasu askorbinowego. Zapewnia lepszą ochronę przed uszkodzeniami oksydacyjnymi niż surowa.
Według medycyny wschodniej marchew jest tonikiem dla płuc, skóry i oczu. Wzmacnia śledzionę, która filtruje wirusy z krwi, odżywia wątrobę, poprawia krążenie QI. Usuwa gorącą wilgoć, oczyszcza krew. Rozpuszcza i usuwa flegmę, ułatwia odksztuszanie. TMC zaleca przy długotrwałym kaszlu, osłabionej śledzionie, braku apetytu, któremu towarzyszy niski poziom energii i sił życiowych, słabym wzroku.
Naturalny marchewkowy syrop na kaszel ma przyjemny smak, jest lubiany przez dzieci. Dodatkowo zawiera rozgrzewający imbir, który rozprasza zimną stagnację. Poprawia cyrkulację krwi, energetyzuje, łagodzi ból i działa antyhistaminowo. Miód dodaje lekkości, łagodzi i nawilża drogi oddechowe, usuwa nadmiar kapha z płuc.
Ja tych domowych syropów nie stosuję. Na samą myśl o czosnku i cebuli mnie odrzuca. Wolę już kupić ziołowy syrop [usunięto tekst reklamowy], który ma delikatny miodowy smak i jest w pełni naturalny.
Ja tych domowych syropów nie stosuję. Na samą myśl o czosnku i cebuli mnie odrzuca. Wolę już kupić ziołowy syrop , który ma delikatny miodowy smak i jest w pełni naturalny.
Jakoś nie mam przekonania do domowych sposobów, chociaż herbatę z miodem, cytryną i imbirem uwielbiam. Jak coś mnie zaczyna łapać to od razu biorę przeciwzapalny lek z apteki, bo błyskawicznie blokuje infekcje i dolne drogi oddechowe pozostają czyste. Dzięki temu syropowi szybko wracam do zdrowia, chociaż odbija się to na moich jelitach
Ja używam goździków na kaszel ból gardła zjadam 5 goździków dziennie oczyszcza wątrobę jest pikantny ale bardzo zdrowy można cherbatke zrobić i wypić wraz z liściem laurowym pomaga ze śluzu usuwa śluz dobry dla palaczy rano wypić nie więcej jak z 2 łuczki i za 2 godziny znowu nie pic na szybko nie można ,
A ja zaczęłam korzystać z domowych sposobów. Mam syrop z pędów sosny , miód z mniszka, kwiaty bzu czarnego itd. Jak zaczyna się przeziębienie piję herbatę z tymianku i kwiatów czarnego bzu z miodem. Nie odwiedzam lekarzy Zaczynam przygodę z własną kompozycją herbaty