Apteka w twojej kuchni, Dawne receptury, Leki z sadu i ogrodu, Przepisy, Przyprawy

Nalewka Hipokratesa czyli wino korzenne – receptura i działanie

Nalewka Hipokratesa czyli wino korzenne - receptura i właściwości

Nalewka Hipokratesa to wino z przyprawami korzennymi i miodem. Bardzo prosta i szybka w przygotowaniu. Gotowa do spożycia już następnego dnia, za to smak wyborny, nieporównywalny z niczym innym.

Nalewka Hipokratesa czyli wino korzenne - receptura i właściwości

Receptura nalewki pojawia się w najstarszym rzymskim zbiorze przepisów autorstwa Apiciusa na początku V w. Starożytni Rzymianie uwielbiali rozmaite wina z przyprawami. Nie wiadomo dlaczego akurat tę przypisano greckiemu ojcu medycyny – Hipokratesowi. Być może z powodu  leczniczego działania, lub rzeczywiście jest jego autorstwa.

Nalewka Hipokratesa – przepis
  • Jedna butelka czerwonego, wytrawnego gronowego wina
  • ¼ szklanki płynnego miodu
  • 10 ziarenek kardamonu
  • Laska cynamonu (3-4 g)
  • 10  goździków
  • ¼ gałki muszkatołowej
  • Opcjonalnie: kawałek świeżego imbiru wielkości kciuka, suszona skórka pomarańczy

Wino z przyprawami zagrzać w garnku prawie do wrzenia. Zdjąć z ognia. Po przestygnięciu dodać miód i starannie wymieszać. Przelać do słoja i szczelnie zamknąć. Po 24 godzinach przerzedzić przez sitko wyłożone gazą, przelać do butelek.

nalewka hipokratesa winko hipokratesa przepis

Nalewkę można spożywać na zimno i ciepło, leczniczo lub po prostu degustować.  Dawniej przyprawy korzenne były bardzo drogie, nie każdego było na nie stać. Nalewkę podawano jako lekarstwo lub przy specjalnych okazjach w bogatych domach.

Korzyści

Nalewka Hipokratesa wzmacnia odporność, rozluźnia i działa łagodnie uspokajająco. Wieczorem podziała lekko nasennie, przed południem doda energii. Rozpala ogień trawienny, pobudza apetyt i stymuluje wydzielanie soków trawiennych. Pomaga przy przeziębieniach, sezonowych infekcjach wirusowych i bakteryjnych, stanach zapalnych dróg oddechowych, zapaleniu oskrzeli.

Alkohol zawarty w winie wzmacnia działanie przypraw korzennych.

Cynamon cejloński silnie rozgrzewa. Rozprasza zimno, zastoje, osusza z nadmiaru zimnej wilgoci. Pobudza serce, wątrobę, nerki i śledzionę. Łagodzi bóle spowodowane stagnacją krążenia krwi i blokadami kanałów energetycznych. Relaksuje system nerwowy. Zmniejsza przekrwienie tkanki płucnej i rozrzedza śluz. Pomaga kontrolować poziom glukozy we krwi i równoważyć pracę hormonów. Łagodzi dolegliwości trawienne, zapobiega nudnościom wzdęciom i biegunkom.

prawdziwy cynamon cejloński właściwości

Kardamon jest bardzo aromatyczny, o silnym zapachu  niemal jak perfumy. Przyspiesza trawienie bez obciążania układu nerwowego.  Olejki eteryczne zawarte w kardamonie hamują rozwój wirusów, bakterii, grzybów i pleśni.

Goździki rozpraszają dreszcze i zimno. Dezynfekują układ limfatyczny i odtruwają. Wspierają pracę mózgu, zawierają duże ilości antyoksydantów. Pomocne przy dolegliwościach trawiennych, bólach, hamują stany zapalne.

Gałka muszkatołowa na zdrowy sen, pogodę ducha, trawienie. Obok cynamonu i goździków obowiązkowy dodatek do świątecznego aromatycznego grzańca.   Oczyszcza z toksyn, łagodzi bóle i skurcze jelit, tonizuje serce, odmładza tkanki rozrodcze i jelita.

Imbir rozwiewa wilgoć i poprawia nastrój. Rozprasza energetyczne i fizyczne zatory pobudzając krążenie i ruch. Ostrym smakiem rozgrzewa górny odcinek układu trawiennego, dzięki słodkiemu posmakowi koi odcinek dolny. Wzmacnia ogień trawienny w żołądku, stymuluje metabolizm i poprawia przyswajanie. Korzystnie działa przy nieżytach górnych dróg oddechowych, podrażnieniach i przekrwieniu zatok, nosa i gardła. Wspomaga krążenie obwodowe, usuwa uczucie chłodu z kończyn. Rozgrzewa, ale nie wywołuje pocenia.

5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments