REKLAMA

Napij się wody z miedzianego naczynia

Miedziane naczynia: garnki, dzbanki, kubki, rondelki, patelnie niegdyś były wyposażeniem każdej kuchni. Wyszorowane, zawieszone nad piecem, pod sufitem odbijały światło święcąc niczym słońce .

 

miedziane naczynia kuchnia

Do dziś w miedzianych dzbankach podaję się wodę w indyjskich restauracjach.

Okazuje się, że nasi przodkowie żyjący w niezbyt czystych warunkach mieli „nosa”-  najnowsze badania pokazują, że  naczynia miedziane zabija drobnoustroje powodujące biegunkę i mogą służyć za rozwiązania mikrobiologicznego oczyszczania wody pitnej.  Miedziane powierzchnie na oddziałach OIOM, według badań klinicznych zabijają aż 97% bakterii powodujących zakażenia szpitalne i przyczyniających się do śmierci pacjentów.

Ale nie tylko – np. woda z miedzianego naczynia absorbuje jony miedzi – pierwiastka śladowego wręcz niezbędnego w wielu procesach zachodzących w organizmie.  Niestety, w diecie Polaków powszechne są nie tylko niedobory niektórych witamin ale również występują braki  mikroelementów w tym miedzi.

niedobory miedzi

 

Według medycyny ajurwedyjskiej również woda odstała w naczyniu miedzianym tak zwana „tamara jal” ma moc równoważenia trzech doszy (Vata, Pitta i Kapha).

Ponadto miedź jest niezbędna ponieważ:

Reguluje pracę układu pokarmowego
Miedź ma właściwości pobudzające perystaltykę jelit, zabija szkodliwe bakterie i zmniejsza stany zapalne, dzięki czemu jest doskonałym lekarstwem na wrzody, niestrawność i zakażenia. Według ajurwedy przy problemach trawiennych dobrze jest wypić wcześnie  rano szklankę wody, która stała przez noc w miedzianym naczyniu.

Reguluje funkcjonowanie wątroby i nerek
Oczyszcza je i pomaga w lepszym wchłanianiu składników odżywczych z pożywienia.

Przyspiesza leczenie ran
miedź doskonale leczy wszelkie zranienia i skaleczenia.  Mimo, że organizm potrzebuje jej w śladowych ilościach to jest wręcz niezbędna w wielu procesach zachodzących w organizmie.

Spowalnia starzenie
zarówno na poziomie komórkowym jak i zwalczając wolne rodniki.  Bez miedzi nie ma możliwości tworzenia się nowych komórek i zastępowania nowymi tych umierających.

Działa wspomagająco na układ sercowo-naczyniowy.
Według wielu badań miedź jak stwierdzono pomaga w regulacji ciśnienia krwi, częstotliwości akcji serca czyli pulsu i obniża trójglicerydy. Pomaga również zapobiegać gromadzeniu się blaszek i blokowaniu naczyń krwionośnych

Stymuluje mózg i układ nerwowy
Mózg działa na zasadzie impulsów nadawczych ( zleceń) poprzez synapsy od jednych do innych neuronów. Neurony pokryte są powłoką zwaną otoczka mielinową, która działa jak pewnego rodzaju czynnik izolujący – bez miedzi i innych i innych pierwiastków nie ma przewodnictwa – mózg powoli i systematycznie zamiera jeśli nie ma minimalnej ilości odpowiednich składników.
Pytanie:  jak często lekarz medycyny akademickiej leczący choroby neurologiczne np. na Alzheimera pyta o dietę lub zleca szczegółowe biochemiczne badania osocza na poziomie mikro i makroelementów?

Napij się wody z miedzianego naczynia

Reguluje funkcje tarczycy
Eksperci twierdzą, że wspólna będą cechą osób z chorobami tarczycy – zarówno niedoczynność i nadczynność jest  niski poziom miedzi w organizmie.  Miedź jest jednym z najważniejszych pierwiastków śladowych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania tarczycy.

Stany zapalne stawów
Miedź ma bardzo silne właściwości przeciwzapalne, łagodzi  dolegliwości bólowe spowodowane stanami zapalnymi, również w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów. Uczestniczy w budowie i odnowie białek podporowych kości i ścięgien (synteza kolagenu i elastyny).

Produkcja melaniny
Tyrozynaza jest metalo-enzymem uczestniczącym w wielu etapach powstawiania melaniny (pigment odpowiedzialny za kolor włosów, skóry i oczu)  Jednym z bezpośrednich czynników aktywujących tyrozynazę są jony miedzi. A więc jednym z objawów niedoboru miedzi może być siwienie i skazy na skórze.

Niedokrwistość
Miedź zwiększa przyswajanie żelaza i uczestniczy w syntezie hemoglobiny, dzięki czemu zapobiega niedokrwistości.

UWAGI
Do zrobienia wody tamara jal potrzebne jest naczynie z czystej miedzi bez domieszek innych metali.
Wieczorem do opłukanego naczynia wlać wodę, przykryć szklanym spodeczkiem, po 8 godzinach woda jest gotowa. Pić  nie więcej niż 2-3 kubki wody dziennie, nie przechowywać w lodówce.
Nie myć naczynia płynami do mycia naczyń. Jeśli zaczyna zbierać się śniedź w środku, wetrzeć 1/2 cytryny po 10-15 minutach spłukać wodą lub użyć sody oczyszczonej.

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

10
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
TomekMarlenamo.proHalinus F.o.opozda Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
Anita
Gość
Anita

Przecież miedź nie rozpuszcza się w wodzie!

sekretyzdrowia
Gość
sekretyzdrowia

nie rozpuszcza, ale jony miedzi przechodzą do wody , podobnie jak jony srebra ze srebrnych naczyń

Grzegorz
Gość
Grzegorz

To prawda, na zachodzie szafki kuchenne są wyłożone miedzią, radzę jeść srebrnymi sztućcami i odkażać tym samym organizm kompleksowo.

Lala108
Gość
Lala108

Tylko trzeba pamiętać żeby zachować umiar ponieważ można zachorować z nadmiaru srebra w organizmie . Jak z wszystkim w życiu zachować balans. 🙂

o.opozda
Gość
o.opozda

Od domowych patelni po garnki najlepszych szefów kuchni. Miedź jest najlepszym i najbezpieczniejszym wyborem w produkcji naczyń. Wspaniale przewodzi ciepło, dając nam równomiernie rozłożoną i stałą temperaturę. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat właściwości miedzi polecam stronę http://www.copperalliance.pl/edukacja-i-praca/fakty-zwiazane-z-miedzia.

o.opozda
Gość
o.opozda

Miedź przeciwdrobnoustrojowa, oprócz tego co jest wymienione w artykule, zaczyna być również używana jako materiał do wykonywania powierzchni dotykowych w szkołach i w transporcie publicznym. Jeżeli temat kogoś zainteresuje to na tej stronie są opisane takie realizacje http://www.antimicrobialcopper.org/pl.

Halinus F.
Gość
Halinus F.

Kupiłam prostokątny kawał miedzi (w sklepie z metalami kolorowymi, na wagę, wymiar taki jaki potrzebny) zwinęłam w rulon, włożyłam do długiego szklanego dzbanka…woda nawet smaczna. Zastanawiam się, czy nie włożyć czegoś podobnego do garnka, w którym gotuję zupkę… ??Co wy na to ?

mo.pro
Gość
mo.pro

nie wkładaj, raczej użyj „miedzianej” wody

Marlena
Gość
Marlena

kupiłam miedziany dzbanek i woda z niego ma metaliczny posmak. Orientuje się ktoś dlaczego? Dzbanek wykonany z czystej miedzi

Tomek
Gość
Tomek

Mam ten sam problem kupiłem miedziany dzbanek woda ma metaliczny posmak. I ni jak się dowiedziec czy to normalny objaw czy oszukana miedz?

REKLAMA
%d bloggers like this: