Nauli to dosyć prosta metoda masowania organów wewnętrznych zwłaszcza żołądka, jelit, okrężnicy, wątroby i śledziony. To krótkie ćwiczenie pozwala podtrzymać ogień trawienny i zachować czystość jamy brzusznej.
Według ajurwedy Agni czyli ogień trawienny to siła napędowa całego organizmu. Spala wszystko co trafia do żołądka i odpowiada za wchłanianie pokarmu. Słaby ogień trawienny oznacza kiepski metabolizm, słabe wydalanie toksyn, zastoje w krążeniu energii. Większość energii człowieka pochodzi z energii pobranej z pożywienia więc można sobie wyobrazić, jak wielka jest rola agni, bez niego nie byłoby możliwe strawienie pokarmu.
Wschodni mędrcy i medycy uważają, że człowiek ma tyle lat, jak silny jest jego Agni. To właśnie on warunkuje prawidłowy metabolizm, dzięki czemu do wszystkich komórek i tkanek dostarczane są substancje odżywcze, a wszystkie niepotrzebne odpady sprawnie usuwane z organizmu.
Ćwiczenie nauli przypomina jogiczne asany i jest techniką głębokiego przeponowego oddechu angażującą wszystkie mięśnie brzucha.
Pozycja nie jest trudna, chociaż na początku może się tak wydawać. Wprowadzona do codziennej rutyny przyniesie szereg korzyści dla zdrowia, dobrego samopoczucia i sylwetki
- Poprawi trawienie, przyspieszy metabolizm i wydalanie toksyn
- Pozwoli pozbyć się zaparć i wzdęć
- Usunie nadmiar flegmy, śluzu lub tłuszczu
- Wzmocni mięśnie kręgosłupa, pomoże w budowaniu mocnego rdzenia kręgowego
- Zmniejszy ochotę na słodycze i niezdrowe pokarmy
- Poprawi napięcie mięśni jamy brzusznej, wysmukli sylwetkę
- Odmłodzi organizm od wewnątrz i zewnętrznie
Nauli technika wykonywania krok po kroku
Przed wykonaniem pozycji należy dobrze jest kilka spokojnych wdechów i wydechów. Ważna uwaga: nauli należy wykonywać z pustym żołądkiem, najlepiej rano 15-20 minut przed śniadaniem
- Stań ze stopami rozstawionymi na szerokość bioder i ugnij kolana
- Pochyl się do przodu jak na rysunku, dłonie kładąc na udach
- Weź głęboki wdech, po czym powoli wypuść powietrze mocno zasysając brzuch i klatkę piersiową. Postaraj się przesunąć wnętrze jamy brzusznej jak najbliżej do kręgosłupa. Po jednym wydechu wstrzymaj dalsze oddychanie.
- Napręż mięśnie jamy brzusznej, po czym zmieniając nacisk prawej i lewej ręki poruszaj mięśniami jamy brzusznej z prawej strony do lewej i z lewej do prawej naśladując falowanie. Powtórz ćwiczenie 7 razy.
Przeciwwskazania:
Nauli nie powinny wykonywać kobiety w ciąży, w trakcie miesiączki, osoby z nadciśnieniem, chorobami serca, przepukliną brzuszną