Harmonia duszy i ciała, Porady, Sprawdzone efekty

Oddech lwa natychmiast redukuje stres i zwiększa koncentrację

oddech lwa ryczącego

Oddech lwa jest jedną z technik oddechu stosowaną przez joginów. Pozwala na natychmiastowe uwolnienie ciała od stresu, napięć i blokad energetycznych. Łagodzi napięcie w klatce piersiowej, brzuchu i twarzy. Rozluźnia ciało, dodaje energii. Wzmacnia koncentrację, stabilność i zmysł równowagi.
Ćwiczenie stymuluje organy wewnętrzne, narządy jamy ustnej, mięśnie twarzy, szyi i oczu. Oddech lwa pomaga w pobudzaniu mięśnia, o którym większość z nas nie słyszała – platysmy znajdującej się przedniej części gardła. Dzięki temu pomaga ujędrnić podbródek, twarz i szyję spowodowane wiotczeniem tkanki skórnej i utratą kolagenu. Pomaga zredukować drugi podbródek.

Oddech lwa

Prawidłowy oddech lwa ma niewiele wspólnego z ćwiczeniami jakich uczą zachodni trenerzy jogi. Pozycja nie ma znaczenia. To praca z oddechem stabilizuje wykonywanie określonych pozycji, nie odwrotnie. Istotą ćwiczenia jest głęboki oddech połączony z wydawaniem dźwięku wychodzącego z dolnych partii brzucha. Przypomina ryczącego lwa. Początkowo ćwiczenie jest dosyć trudne do wykonania, w miarę praktyki dźwięk będzie stawał się coraz głośniejszy.

Oddech lwa wprawia w wibracje wszystkie komórki i narządy ciała, działa jak wewnętrzny masaż. Krótkie ćwiczenie 3-4 minuty odpręża ciało i umysł.

oddech lwa

Jak wykonać oddech lwa

Przyjmujemy wygodną pozycję np.

  • stajemy prosto ze stopami rozstawionymi na szerokość bioder
  • klękamy z pośladkami na piętach
  • siadamy w lotosie lub pół-lotosie

Koncentrujemy się na głębokim przeponowym oddechu. Wyobrażamy sobie ryczącego lwa i staramy się go naśladować. Robimy wydech przez szeroko otwarte usta z językiem wystawionym głęboko, opadającym na brodę wraz z wydechem „wyrzucając” wszystko negatywne na zewnątrz ciała. Staramy się wydostać dźwięk z jak najgłębiej z ciała.  Powtarzamy kilka razy.

Umysł jedzie na oddechu jak na koniu powiadają mistrzowie ZEN. Ćwiczenia oddechowe najprostszy sposób na uspokojenie, wyciszenie, unormowanie rytmu serca, odprężenie ciała i umysłu. Oddech lwa przy pomocy dźwięków dodatkowo wprowadza ciało w stan wibracji.  Już po chwili umysł zwalnia i powraca niczym nie zmącony spokój.

oddech lwa ryczącego

 

Bogusia della Porta

W poniższym nagraniu człowiek który, który uczył mnie jak wykonać oddech lwa i gardłową technikę z półprzymkniętą przeponą przy maksymalnym otwarciu gardła. Tutaj wykonuje prawie akrobatyczne pozycje.

 

 

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments