REKLAMA

Oddech lwa natychmiast redukuje stres i zwiększa koncentrację

Oddech lwa jest jedną z technik oddechu stosowaną przez joginów. Pozwala na natychmiastowe uwolnienie ciała od stresu, napięć i blokad energetycznych. Łagodzi napięcie w klatce piersiowej, brzuchu i twarzy. Rozluźnia ciało, dodaje energii. Wzmacnia koncentrację, stabilność i zmysł równowagi.
Ćwiczenie stymuluje organy wewnętrzne, narządy jamy ustnej, mięśnie twarzy, szyi i oczu. Oddech lwa pomaga w pobudzaniu mięśnia, o którym większość z nas nie słyszała – platysmy znajdującej się przedniej części gardła. Dzięki temu pomaga ujędrnić podbródek, twarz i szyję spowodowane wiotczeniem tkanki skórnej i utratą kolagenu. Pomaga zredukować drugi podbródek.

Oddech lwa

Prawidłowy oddech lwa ma niewiele wspólnego z ćwiczeniami jakich uczą zachodni trenerzy jogi. Pozycja nie ma znaczenia. To praca z oddechem stabilizuje wykonywanie określonych pozycji, nie odwrotnie. Istotą ćwiczenia jest głęboki oddech połączony z wydawaniem dźwięku wychodzącego z dolnych partii brzucha. Przypomina ryczącego lwa. Początkowo ćwiczenie jest dosyć trudne do wykonania, w miarę praktyki dźwięk będzie stawał się coraz głośniejszy.

Oddech lwa wprawia w wibracje wszystkie komórki i narządy ciała, działa jak wewnętrzny masaż. Krótkie ćwiczenie 3-4 minuty odpręża ciało i umysł.

oddech lwa

Jak wykonać oddech lwa

Przyjmujemy wygodną pozycję np.

  • stajemy prosto ze stopami rozstawionymi na szerokość bioder
  • klękamy z pośladkami na piętach
  • siadamy w lotosie lub pół-lotosie

Koncentrujemy się na głębokim przeponowym oddechu. Wyobrażamy sobie ryczącego lwa i staramy się go naśladować. Robimy wydech przez szeroko otwarte usta z językiem wystawionym głęboko, opadającym na brodę wraz z wydechem „wyrzucając” wszystko negatywne na zewnątrz ciała. Staramy się wydostać dźwięk z jak najgłębiej z ciała.  Powtarzamy kilka razy.

Umysł jedzie na oddechu jak na koniu powiadają mistrzowie ZEN. Ćwiczenia oddechowe najprostszy sposób na uspokojenie, wyciszenie, unormowanie rytmu serca, odprężenie ciała i umysłu. Oddech lwa przy pomocy dźwięków dodatkowo wprowadza ciało w stan wibracji.  Już po chwili umysł zwalnia i powraca niczym nie zmącony spokój.

oddech lwa ryczącego

 

Bogusia della Porta

W poniższym nagraniu człowiek który, który uczył mnie jak wykonać oddech lwa i gardłową technikę z półprzymkniętą przeponą przy maksymalnym otwarciu gardła. Tutaj wykonuje prawie akrobatyczne pozycje.

 

 

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: