Medycyna ludowa, Porady babuni, Przepisy, Właściwości i zastosowanie, Zamiast

Syropy z podbiału na kaszel, gardło i problemy oskrzelowe

jak zrobić syrop z podbiału

Kwiaty podbiału  są jest jednym z pierwszych zwiastunów wiosny.  W marcu lub w kwietniu, jeszcze przed rozwojem liści z ziemi wyrastają pędy kwiatonośne, wysokie do 20 cm i gęsto okryte klinowatymi łuskami. Podbiał zakwita zatem na przedwiośniu. Wytwarza na szczycie pędów pojedyncze kwiatostany w formie koszyczków. Są one wypełnione żółtymi, długimi, języczkowatymi, bardzo wąskimi i licznymi kwiatami.

Kwiaty i liście  podbiału [Tussilago] zawierają 10% śluzu, który powleka filtrem ochronnym nabłonek układu oddechowego. Zawierają też flawonoidy np. tilirozyd o silnym działaniu przeciwzapalnym.  Działają osłaniająco, przeciwkaszlowo, przeciwzapalnie i łagodząco. Domowe syropy do słoików przydadzą się na cały rok.

jak zrobić syrop z podbiału

Syropy z podbiału domowe przepisy

Syrop z kwiatów podbiału
Kwiaty zebrane z dala od dróg i fabryk rozłożyć na białym papierze na godzinę by wyszły ewentualne insekty. Układać ciasno w słoiczkach przesypując każdą warstwę cukrem lub zalewając miodem. Odstawić w ciepłe miejsce z dala od światła na 2-3 dni by puściły sok. Przecedzić starannie odciskając. Pozostałe kwiaty zalać w garnku wodą by zakryć ich powierzchnię. Gotować 10 minut. Odcedzić i połączyć z wcześniej wyciśniętym sokiem. Gotować syrop na małym ogniu, przelać do czystych słoiczków. Zakręcić szczelnie, postawić do góry denkami. Stosować po łyżce kilka razy dziennie przy kaszlu i zapaleniu oskrzeli.

Syrop podbiał z tymiankiem
Po 2 garści świeżych rozdrobnionych liści i kwiatów podbiału wymieszać i 3 łyżkami tymianku. Zalać w garnku 6 szklankami wody i doprowadzić do wrzenia. Zmniejszyć ogień do minimum.wolno gotować 20 minut. Po przecedzeniu dodać litr miodu, gotować na małym ogniu 5 minut. Gorący przelać do słoiczków.
Stosować kilka razy dziennie po łyżce, przy mocnym kaszlu nawet co godzinę do uzyskania poprawy. Niemowlętom można podawać po ½ łyżeczki kilka razy dziennie

Syrop oczyszcza drogi oddechowe, działa przeciwzapalnie. Niszczy bakterie i wirusy. Przy astmie zamiast tymianku zastosować macierzankę.

Nietypowy sposób na syrop z liści podbiału wg przepisu Marii Treben

Skuteczny w schorzeniach płuc i nieżycie oskrzeli. W glinianym garnku lub słoiku ułożyć na przemian warstwy liści i cukru dopełniając gdy osiądą. Pełne naczynie zawinąć szczelnie w woreczek foliowy. Wstawić do dołka wykopanego w ogrodzie. Całość przykryć deską i zasypać ziemią. Równomierna temperatura wspomaga proces tworzenia się syropu.
Po 8 tygodniach wykopać naczynie, zagotować uzyskany syrop raz lub dwukrotnie. Po wystudzeniu przelać do słoiczków.  Tym sposobem uzyskany syrop jest  najlepszą ochroną w okresie zimy i grypy. Zażywa się go po łyżeczce.

Syropy z podbiału można dodawać do wody, herbatek ziołowych lub przyjmować łyżeczką. Skutecznie powlekają i działają przeciwzapalnie na błony śluzowe jamy ustnej, gardła i przełyku. Łagodzą podrażnienia górnych dróg oddechowych, ułatwiają odkrztuszanie, działają przeciwzapalnie.

Więcej przepisów leczniczych z podbiału TUTAJ 

podbiału przepisy

0 0 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments