Apteka w twojej kuchni, Medycyna ludowa, Porady, Przepisy, Zioła

Niezapominajki – lecznicze właściwości i ludowe przepisy

Niezapominajki - lecznicze właściwości i ludowe przepisy

Niezapominajki [Myosotis sylvatica] inaczej niezabudki, należą do rodziny ogórecznikowatych. Są spokrewnione z żywokostem i ogórecznikiem. Wraz z nadejściem wiosny drobne, błękitne kwiatuszki pojawiają się na polach, łąkach, w parkach i ogrodach.

Niezapominajki - lecznicze właściwości i ludowe przepisy

Łacińska nazwa myosotis oznacza mysie uszka. Bukiety z niezapominajek ofiaruje się jako dowód przywiązania i pamięci.

Niezapominajki są to kwiatki z bajki, szepczą cicho, skromnie: nie zapomnij o mnie.
Rosną nad potoczkiem, patrzą rybim oczkiem. Gdy się płynie łódką, śmieją się cichutko
I szepcą mi skromnie: Nie zapomnij o mnie
Maria Konopnicka

Właściwości zdrowotne niezapominajek

Drobniutkie kwiatuszki mają właściwości zdrowotne. Dawna medycyna ludowa miała w zanadrzu szereg przepisów na nalewki i  napary z niezapominajek. Stosowano je przy:

  • Gruźlicy płuc i jelit,
  • Chorobach dróg oddechowych, zapalenie płuc, oskrzeli,
  • Stanach zapalnych krtani, gardła, uszu
  • Przy uporczywym kaszlu
  • Krwotokach z nosa
  • Kosmetycznie – okłady z płatków likwidują worki pod oczami, nawilżają i wygładzają cerę
  • Kąpiele w wywarze ujędrniają skórę, uspakajają, wyciszają i pomagają zasnąć.

Niezapominajki zawierają kwas kawowy, chlorogenowy i rozmarynowy. Sporo krzemionki, śluzy i saponiny. Działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, ściągające, wykrztuśne, zmniejszające potliwość.

niezapominajki właściwości lecznicze

Chłodzą i osuszają, mają silne powinowactwo do układu oddechowego, oczyszczają płuca. Wystarczy napar z kilku kwiatów na szklankę wrzątku. Liście, kwiaty i łodygi zbiera się od kwietnia w czasie kwitnienia. Suszy w przewiewnym, zacienionym miejscu.

Niezapominajki przepisy lecznicze

Napar przy  gruźlicy jelit
2 łyżeczki suszu niezapominajki zalać szklanką wrzątku. Odstawić na 4 godziny. Przecedzić. Pije się 3 razy dziennie po 15 ml. Napar można stosować przy uporczywym kaszlu i nadmiernym poceniu się.

Wywar  przy chorobach dróg oddechowych
1 łyżkę ziela zalać szklanką wrzątku.  Gotować na małym ogniu kilka minut. Zestawić z ognia, zaparzać pod przykryciem na 20 minut. Można dosłodzić miodem, sokiem malinowym lub z czarnej porzeczki. Po przecedzeniu pije się  ½ szklanki kilka razy dziennie.

właściwości niezapominajek

Napar z suchych liści i łodyg niezapominajki
2 łyżeczki suszu zalać szklanką wrzątku. Zaparzać pod przykryciem 20 minut. Pije się kilka razy dziennie ½ szklanki w zaburzeniach pracy nerek, żołądka, wątroby i przy astmie oskrzelowej.

Sok z niezapominajek
Stosuje się przy nowotworach jamy ustnej 1 łyżeczkę 3 razy dziennie.

Nalewka
Jedną część świeżego ziela zalać pięcioma częściami wódki, macerować tydzień i przecedzić. Stosuję się pół łyżeczki rozcieńczone wodą 3 razy dziennie w krwotokach z nosa, zapaleniu gardła, krtani, płuc, oskrzeli.

Uwagi:
Niezapominajki zawierają alkaloidy pirolizydynowe, w dużych ilościach toksyczne. Stosując wewnętrznie nie przekraczać zalecanych dawek. Leki homeopatyczne zawierające niezapominajki, stosuje się przy kaszlu z nocnymi potami i przewlekłego zapalenia oskrzeli.

Zastosowania zewnętrzne

Napar leczniczo kosmetyczny
2 łyżki ziela zalać ½ wrzątku. Zaparzać dwie godziny.  Po przecedzeniu przemywa się ropiejące rany, oparzenia, urazy. Można stosować jako tonik do suchej cery.

Wywar do kąpieli
Kilka łyżek ziela zalać litrem wrzątku. Gotować 10-15 minut na małym ogniu. Przecedzony wlać do kąpieli wodnej. Działa przeciwzapalnie, wygładza skórę i pozostawia idealnie nawilżoną. Kąpiel wycisza, działa uspokajająco i pomaga w bezsenności.

Ciekawostki

Niezapominajki symbolizują pamięć, miłość, wierność i szczerość w związku. Pary, które na dłużej się rozstawały, nosiły przy sobie bukieciki na dowód pamięci i wierności.

niezapominajki symbolem pamięci

Na głębszym poziomie niezapominajki pomagają uwolnić umysł od czarnych myśli, leków, poczucia winy. Łagodzą niepokój i ból głęboko tkwiący w podświadomości. Pozwalają odzyskać szacunek do siebie i współczucie dla innych. Esencje kwiatowe pomagają poradzić sobie z żalem po stracie, zachowując wspomnienia.

5 6 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments