W objęciach Morfeusza czyli jak spać by się wyspać
Sen to najlepsze lekarstwo powiadały nasze babki. I nie na darmo, właściwy sen nie tylko daje odpoczynek i regeneruje organizm.
Podczas snu zachodzi wiele ważnych istotnych dla przeżycia i zdrowia procesów, bez właściwego snu nie jest możliwe trwanie w zdrowiu i dobrej kondycji.
Jest wiele naturalnych sposobów by wpaść w objęcia Morfeusza – jednym z najbardziej prostych i najbardziej skutecznych jest aromaterapia olejkami eterycznymi – pomaga przy zasypianiu, zwalcza stres, uspokaja „gonitwę myśli” relaksuje, zapewnia dobry sen.
Wystarczy kilka kropli olejku lub mieszanki olejków zamoczyć na waciku i położyć przy łóżku, skropić poduszkę lub prześcieradło, zrobić sobie aromatyczna kąpiel, użyć kominka zapachowego w sypialni lub delikatnie wmasować w refleksy na stopach lub dłoniach. Przy refleksoterapii należy rozcieńczyć olejek eteryczny w oleju bazowym np. kokosowym, winogronowym czy oliwie z oliwek w stosunku 10:1. Ważne, aby olejki były naturalne, syntetyczne są kilkakrotnie tańsze, ale terapeutycznie zupełnie bezwartościowe.
Olejki bazowe w objęciach Morfeusza
Olejek lawendowy. Najlepszy na problemy z zaśnięciem, relaksuje, wycisza, uspokaja, łagodzi bóle mięśniowe, wspomaga system odpornościowy, wzmaga spokój wewnętrzny. Olejek lawendowy nawet w stanie nierozcieńczonym nie powoduje oparzeń czy nadmiernych podrażnień skóry, wiec można go używać także przy innych dolegliwościach, gdyż wykazuje właściwości silnie odkażające, przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwtrądzikowe .
Z rumianku rzymskiego Działa przeciwdepresyjnie, nasennie, łagodzi napięcia nerwowe, wycisza jest delikatny może być używany także dla dzieci.
Olejek mandarynkowy działa uspokajająco, usuwa napięcie i stany nerwowe. Należy do najbezpieczniejszych olejków wykorzystywanych w aromaterapii i jako taki nadaje się dla dzieci i kobiet w ciąży Zalecany do zwalczania objaw napięcia nerwowego, depresji, bezsenności. Działa uspokajająco i relaksująco. Doskonale działa na układ trawienny. Jako składnik olejku do masażu brzucha pomaga leczyć kolkę, niestrawność i zaparcia. Z tego względu jest szczególnie zalecany dla osób starszych
Olejek walerianowy
działa uspokajająco, nasennie, pomocny w stosowany w stanach rozdrażnienia emocjonalnego, stresu, nadpobudliwości u dzieci, bólów migrenowych działa tez przeciwskurczowo, przeciwbólowo i przeciwzapalnie.
Olejek wetiwerowy inaczej paczulowy
znany od starożytności jako „olejek spokoju” Działa odprężająco, uspokajająco. Zaleca się jako skuteczny środek przy bezsenności, depresjach, napięciach nerwowych i stresie, dodaje sił witalnych.
Olejek Majerankowy
uspokaja, wycisza, pomaga w zasypianiu, poza tym zalecany jest przy astmie i zaburzeniach oddechu. Pomaga także w zwalczaniu bólu głowy i zębów, zmniejsza bóle wywołane przeziębieniem i stanami gorączkowymi.
Olejek ylang ylang ma właściwości uspokajające, wzmacnia układ nerwowy, łagodzi stres i napięcie nerwowe, uśmierza negatywne emocje w tym złość i lęki. Aromaterapia z wykorzystaniem tego olejku eterycznego poprawia humor, dlatego też jego stosowanie może okazać się pomocne w przypadku osób, które przechodzą załamanie nerwowe i cierpią na depresję.
Olejki można stosować w dowolnych kombinacjach, każdy powinien sobie wybrać intuicyjnie ten, który najlepiej mu się podoba.
Można także samemu zrobić aromatyczna poduszkę. Z przewiewnego materiału uszyć małą poszewkę, umieścić wypełniacz np. watę i dowolna kompozycje ziół, płatków róży, skórki mandarynki lub pomarańczy dodać utrwalacz w postaci kilku kropli olejku.
Co jeszcze warto zrobić ?
Na pewno zmienić tryb życia, ustabilizować rytm dobowy, zmodyfikować dietę – spożywać więcej pokarmów bogatych w składniki pomagające organizmowi generować hormony potrzebne do prawidłowego snu – zwłaszcza kwasy Omega 3 i tryptofan, unikać alkoholu, kofeiny, potraw ciężkostrawnych i zadbać o właściwy poziom serotoniny