Jak odnaleźć siebie, jak porzucić fałszywe przekonania i osądy, jak wyłuskać w świecie przeciążonym informacjami to co najważniejsze.
Umysł człowieka w trakcie rozwoju ewolucyjnego przeszedł olbrzymią drogę, wytwarzając potrzebne narzędzia służące przetrwaniu i polepszaniu życia wykraczające poza automatyczne reakcje i odruchy jak np. uczenie się czy pamięć. Jednak efektem ubocznym tego procesu jest swoisty rodzaj uzależnienia od umysłu i oddanie się mu we władanie. Umysł zamiast być użytecznym narzędziem stał się niemal naszym władcą.
Jesteśmy całkowicie uzależnieni od umysłu, przyzwyczajamy się do sieci powiązań synaptycznych neuronów, zapominając czym jest rzeczywistość, tracimy kontrolę nad widzeniem oddając się we władanie fałszywym przekonaniom, osądom, irracjonalnej logice – nigdy nie próbując ich podważać.
Przychodząc na świat, jesteśmy otwarci, ufni i czujemy łączność ze światem. Już na wczesnym etapie dzieciństwa zaczynamy kształtować zręby systemu myślenia uzależnionego, którymi zaczyna posługiwać się nasze ego, w efekcie czego umysł niejako zasłania nam prawdę, nie pozwala rozpoznać tego co istotne ani poczuć się szczęśliwym.
Umysł współczesnego człowieka jest przeciążony do granic możliwości. Ogrom informacji, którymi jesteśmy bombardowani z każdej strony generuje taką ilość bodźców, których nie jesteśmy w stanie przetworzyć, wyłuskać to co ważne, oddzielić to co istotne, od tego co jest kompletnie zbędne. Tracimy instynkt, zdrowy rozsądek i sprawną analizę sytuacji, które zastępowane są przez emocje.
Czy można się od tego odciąć, odnaleźć siebie, wyłuskać to co istotne, być spójnym i autentycznym i jeśli tak to w jaki sposób to zrobić, jak otworzyć umysł, nie przywiązywać się do informacji, nie bać doświadczeń mówi Damian Sobański twórca projektu Findyourself