Ciekawostki, Jak kupować, Porady, Warto wiedzieć, Zamiast

Oleje roślinne – które nadają się do spożycia, a które omijać z daleka

Oleje roślinne pozyskuje się z nasion, owoców, pestek roślin w różnych procesach produkcyjnych. Najlepsze właściwości posiadają oleje roślinne tłoczone na zimno, nierafinowane. Produkcja olejów rafinowanych składa się z kilku etapów przy wielokrotnym zastosowaniu wysokich temperatur z użyciem chemikaliów, toksycznych rozpuszczalników.  W efekcie końcowym powstaje biologicznie uszkodzony produkt , nie rozpoznawany przez ludzki organizm .
Zarówno oleje roślinne rafinowane jak i całkowicie lub częściowo hydrogenizowane czyli poddawane procesom termicznym w obecności wodoru i katalizatorów metalicznych, są ryzykowne dla zdrowia i nie nadają się do spożycia. [1], [2], [3]

Oleje roślinne - które nadają się do spożycia, a które omijać z daleka

Zobaczmy, które najbardziej popularne oleje roślinne nadają się do konsumpcji 

Olej rzepakowy
Zakup oleju rzepakowego z niemodyfikowanych nasion, „niewzbogacanego” glifosatem graniczy niemal z cudem. Wyjątkowo, przy odrobinie szczęścia można zdobyć nadwyżkę od rolnika, który wytłoczył z dobrego ziarna na własne potrzeby. Prawie każdy olej rzepakowy ze sklepowej półki, nawet z etykietą tłoczony na zimno należy omijać szerokim łukiem. Ostatnie badania nie pozostawiają wątpliwości jak bardzo jest szkodliwy.  Tak samo należy omijać oleje kukurydziany i sojowy, które niemal w 100% produkowane z nasion GMO.

Olej słonecznikowy
Podobnie jak oleju rzepakowego najlepiej jest unikać. Olej ten charakteryzuje wysoka zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i bardzo niekorzystny stosunek omega 6 do omega 3, co generuje przewlekłych procesów zapalnych. Oleje słonecznikowe dostępne w sprzedaży są rafinowane. Często na etykietach możemy  zobaczyć napis „z pierwszego tłoczenia” co znaczy że był tłoczony raz, ale co wcale nie oznacza że na zimno bez użycia chemikaliów. Trzeba uważnie czytać skład gdzie małym drukiem będzie informacja, że jest rafinowany.

Oliwa z oliwek
Najstarszy z tłuszczów roślinnych używany przez człowieka. Wyśmienity dodatek do wszelkich potraw, szczególnie sałatek i wspaniały kosmetyk.  Dobrej jakości oliwa z oliwek, wbrew temu co się powszechnie mówi nadaje się do smażenia, szkodliwa staje się dopiero po wielu godzinach obróbki, jak wykazały badania dopiero po 24 godzinach.  Dobra oliwa ma kwasowość na poziomie 0,3% górna granica kwasowości oliwy ekstra virgin to 0,8%. Warto zwracać uwagę na inne detale, by nie kupić podrabianej. Oliwa jest wyśmienitą bazą do komponowania różnych sosów sałatkowych, można ją aromatyzować ziołami nadając różne smaki – oto przykłady

oleje jadalne które kupować

Olej kokosowy 
Olej kokosowy jest jednym z najzdrowszych tłuszczy roślinnych, ma wysoką temperaturę dymienia, nadaje się do smażenia. Pomimo całej nagonki jaką w ostatnich miesiącach rozpętały koncerny tłuszczowe, nie ma żadnych dowodów jakoby był szkodliwy. Bardzo wydajny, dzięki czemu stosunkowo tani ma długą listę zastosowań kulinarnych, dla zachowania zdrowia i urody.

Olej konopny
Zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy, idealny stosunek kwasów tłuszczowych omega i rzadkie białko o składzie podobnym do białka w surowicy ludzkiej krwi. Olej konopny powraca znowu do łask. Nasze babkom nie potrzebne były badania naukowe, doskonale wiedziały co jest zdrowe. Olej konopny ma lekko orzechowy zapach, doskonale nadaje się do sałatek, zup, sosów lub po prostu polania chleba. Nie można na nim smażyć.

Olej sezamowy
Ma wysoką zawartość wapnia, ma właściwości detoksykacyjne, oczyszcza organizm i wątrobę ze szkodliwych produktów przemiany materii, reguluje pracę hormonów. Przydatny szczególnie dla kobiet w okresach skoków hormonalnych, z chorobami tarczycy i odchudzających się.Zawiera sezaminę, która przyspiesza mechanizm utleniania kwasów tłuszczowych, redukuje zbędny tłuszcz. Przepis na pozbycie się oponki TUTAJ

Olej lniany
Produkowany z lnu zwanego złotem polskich pól ma idealny stosunek kwasów omega, ma właściwości oczyszczające, przeciwzapalne i regenerujące śluzówkę. Z niektórych ziaren tłoczy się tzw. olej budwigowy, wrażliwy na temperaturę, dlatego linie produkcyjne są schładzane a sam olej musi być przechowywany w lodówce a transportowany w termosach. Olej lniany stosuje się w przeciwnowotworowej kuracji dr Budwig.

jakie oleje najzdrowsze

Olej z pestek dyni
Jest najlepszym źródłem selenu i cynku, zawiera go więcej niż owoce morza. W chłodnych sezonach dobrze jest go stosować w celu zwiększenia oporności i produkcji hormonu szczęścia produkcji serotoniny – zawiera dużo tryptofanu. Olej dyniowy przysłuży się do uzdrowienia jelit, organów wewnętrznych i krwi. Jest składnikiem leków na choroby prostaty, wątroby, dróg żółciowych i nerek. Ma orzechowy smak, nadaje się do sałatek i stosowania na zimno.

Podsumowanie: 
Do obróbki termicznej, smażenia bez obaw można używać wyłącznie: smalec – jeden z najzdrowszych tłuszczy , masło klarowane, olej kokosowy i oliwę z oliwek jeśli jest dobrej jakości. Żadnych innych olejów roślinnych. Człowiek od zarania dziejów na co dzień używał tylko tych podstawowych tłuszczów, okazjonalnie innych. Nie było epidemii otyłości, chorób metabolicznych cywilizacyjnych. To co teraz jest w sprzedaży to wybryk ostatnich kilkudziesięciu lat.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Obserwator
Obserwator
6 lat temu

Dodam olej kokosowy nierafinowany na zimno a rafinowany do smażenia

sekretyzdrowia
sekretyzdrowia
6 lat temu
Reply to  Obserwator

kokosowy nierafinowany ma wysoką temperaturę dymienia, można na nim smażyć