Domowy salon kosmetyczny, Sprawdzone efekty, Właściwości i zastosowanie, Zamiast, Zioła

Olejek z łopianu znakomicie regeneruje skórę i włosy. Przepis

Domowy olejek z łopianu znakomicie regeneruje skórę i włosy. Przepis

Łopian od wieków ceniono za wielostronne działanie lecznicze i jako kosmetyk.  Jego aktywne związki są składnikiem wielu środków pielęgnacyjnych do skóry i włosów. Szczególną popularnością cieszą się olejki do włosów na bazie korzenia łopianu.

jak wygląda łopian

Większość z nich ma w swoim składzie parafinę i różne chemiczne dodatki. Stąd do pielęgnacji włosów i skóry warto samemu zrobić domowy olejek z łopianu.

Olejek z łopianu

Łopian jest jednym z najlepszych ziół regenerujących włosy, zawiera duże ilości siarki, fosforu. Przy uporczywym, nadmiernym wypadaniu włosów pomagają płukanki lub olejek z łopianu.

Korzeń i nasiona łopucha działają na gruczoły łojowe, wydzielające tłustą substancję smarującą. Sebum pomaga nawilżać skórę i włosy, działa też przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie.

Domowy olejek z łopianu znakomicie regeneruje skórę i włosy. Przepis

Olejek z łopianu specyficznie reguluje pracę gruczołów łojowych. Gdy nie funkcjonują prawidłowo mogą być albo niedoczynne bądź nadmiernie aktywne. Skutkuje to różnymi objawami: skórą suchą/łuszczącą się lub odwrotnie tłustą, trądzikiem, wysypkami. Szeroki zakres działania łopianu pomaga zatem na różnego rodzaju problemy skóry i włosów.

Olejek z korzenia łopianu działa:
  • Przeciwgrzybiczo, przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie.
  • Regeneruje komórki skóry, chroni przed wolnymi rodnikami.
  • Wspomaga regenerację cebulek włosowych.
  • Pomaga na suchą, łuszczącą skórę, trądzik, łuszczycę, egzemę, czyraki.
  • Przyspiesza regenerację słabo gojących się ran, oparzeń,  owrzodzeń.
  • Stymuluje porost włosów, zatrzymuje wypadanie.
  • Poprawia stan suchych, zniszczonych włosów.
Domowy olejek z łopianu przepis

Naturalny, wysokiej jakości olejek z korzenia łopianu jest łatwy do samodzielnego wykonania. Na początek przygotowuje się ekstrakt na zimno z olejem bazowym:

  • Na bazie oleju migdałowego dla skóry wrażliwej
  • Oliwy z oliwek przy przesuszonej skórze i włosach
  • Oleju szafranowego dla skóry z niedoskonałościami, stanami zapalnymi

Łopian jest rośliną dwuletnią. Korzeń zbiera się jesienią pierwszego roku , lub wiosną drugiego. Trzeba go oczyścić, pokroić na drobne kawałki. Rozłożyć cienką warstwą na minimum dobę by nadmiar wody odparował.

domowy olejek z łopianu przepis

Na około 100 ml olejku potrzeba:

  • Łyżka rozdrobnionego, osuszonego rozdrobnionego korzenia łopianu.
  • 100 ml oliwy z oliwek lub innego nośnika do potrzeb własnej skóry.
  • Buteleczka z zakraplaczem z brązowego szkła.

Kawałeczki łopianu zalewamy w słoiku olejem bazowym. Zakręcamy i  odstawiamy na 4 tygodnie w temperaturze pokojowej w ciemnym miejscu. Codziennie trzeba wstrząsać naczyniem. Pomoże to ekstrahować składniki aktywne i zapobiegnie  pleśnieniu.

Przecedzamy przez gazę silnie odciskając zioła. Przelewamy do ciemnej buteleczki. Olejek z łopianu można przechowywać do roku w miejscu bez dostępu światła.

Zastosowania olejku z łopianu

Przy uporczywym, nadmiernym wypadaniu włosów  stosuje się 1-2 razy w tygodniu. Delikatnie wmasowywać w skórę głowy zaczynając od czubka. Rozczesać grzebieniem i owinąć ręcznikiem. Można nałożyć czepek foliowy i pozostawić  1-2 godziny.  Skutecznie hamuje wypadanie włosów, nawet odwraca łysienie. Z czasem zaczną pojawiać się tzw. baby hair.

Dodatkowo warto zastosować płukanki z łopianu i tataraku – przepis

W ten sam sposób olejek można wykorzystać do suchych, zniszczonych włosów, łupieżu, swędzącej skóry głowy, grzybicy. Przy bardzo suchych włosach kilka kropli olejku codziennie nakłada się na końcówki.

Olejek z łopianu stosuje się do pielęgnacji problematycznej tłustej, zanieczyszczonej cery, trądziku. Także suchej, zaognionej, łuszczącej się. Nadaje się na twarz, dekolt, plecy i inne obszary.  Przy łuszczycy dobrze jest rozprowadzić olejek i owijać skórę na noc bandażem.

4.5 4 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments