Domowy salon kosmetyczny, Porady babuni, Przepisy, Sprawdzone efekty, Właściwości i zastosowanie, Zamiast, Zioła

Oliwka z czerwonej koniczyny na przewlekłe problemy skórne

Oliwka i balsam z czerwonej koniczyny na przewlekłe problemy skórne

Oliwka z czerwonej koniczyny ma zbawienny wpływ na skórę. Koi, goi, łagodzi podrażnienia, wygładza, rozjaśnia, przywraca blask zmęczonej, matowej cerze. Nie jest za późno na jej przygotowanie.

Oliwka i balsam z czerwonej koniczyny na przewlekłe problemy skórne

 

Jeśli spotkamy ziele z dala zanieczyszczeń, warto trochę zerwać, przygotować oliwkę z czerwonej koniczyny lub balsam i stosować  cały rok.

Koniczyna czerwona dla skóry

Tradycyjnie czerwoną koniczynę [Trifolium pratense] stosowano jak zioło przestrajające, do czyszczenia „zatrutej krwi”, zaburzeń menopauzy i problemów skórnych.

Główne działania: antyoksydacyjne, tonizujące, oczyszczające, relaksujące, wykrztuśne, przeciwkaszlowe, rozkurczające, estrogenne, przeciwnowotworowe, regulujące gospodarkę hormonalną, rozkurczające oskrzela.

koniczyna czerwona lecznicze właściwości

Dawne zielniki opisują  ziele jako oczyszczające, regenerujące i odmładzające skórę. Stosowano  w leczeniu problemów dermatologicznych typu: łuszczyca, egzema,  trądzik, owrzodzenia, czyraki, obrzęki.

Badania kliniczne dowodzą kliniczne [1], że czerwona koniczyna  spowolnia  oznaki starzenia się skóry. Izoflawony, które działające ja fitoestrogeny, zwiększają produkcję kolagenu i nawilżają. Poprawiają teksturę, grubość skóry, jej elastyczność, i zmniejszają obkurczanie.

Oliwka z czerwonej koniczyny przepis

Kwiaty świeżo zebrane oczyścić z zanieczyszczeń i insektów, nie myć. Pozostawiać do wyschnięcia na 3,4 dni ułożone cienką warstwą w przewiewnym miejscu. Napełnić kwiatami sterylny słoik do 1/3 wysokości. Można dodać trochę listków. Zalać do pełna dobrej jakości oliwą z oliwek lub olejkiem ze słodkich migdałów. Macerować na słońcu 4-5 tygodni. Przefiltrować i przelać do buteleczek z ciemnego szkła.

Oliwka z czerwonej koniczyny przepis

 

Maceracja na gorąco. Napełniony kwiatami i oliwą otwarty słoik umieścić w kąpieli wodnej. Podgrzewać dwie godziny na bardzo małym ogniu. Zdjąć z ognia razem z garnkiem. Zostawić do wystygnięcia, zamknąć słoik i postawić na słonecznym parapecie tydzień, dwa. Przefiltrować i przelać do buteleczek z ciemnego szkła. Można  dodać  witaminę E, aby zapobiec jełczeniu (8 kropli na 100ml).

Oliwka z czerwonej koniczyny zastosowania

Oliwkę można stosować na powierzchowne oparzenia, podrażnienia i chroniczne problemy skórne typu: łuszczyca, egzema, trądzik, owrzodzenia, czyraki. Nakłada  się bezpośrednio na skórę rano i wieczorem.

Sprawdzi się jako tonik do pielęgnacji włosów, dłoni, zrogowaciałej skóry na kolanach, łokciach, piętach, podeszwach stóp, zmiękczy ją, wygładzi, uczyni delikatniejszą.

Dzięki zawartości fitohormonów i bogactwu antyoksydantów opóźnia procesy starzenia. Przywraca skórze blask, elastyczność,  wilgotność,  ujędrnia skórę i rozjaśnia  optycznie cerę. Hamuje nadmierny łojotok i rogowacenie. Można stosować przeciwzapalnie na skórę podbrzusza  i śluzówki przy upławach, bólach miesiączkowych, dolegliwościach menopauzy.

Oliwkę z czerwonej koniczyny można dodawać do kremów maści, balsamów  lub samodzielnie stosować jako olejek do masażu.

Przepis na balsam z czerwonej koniczyny 100ml
  • Oliwka z czerwonej koniczyny 50 ml
  • Masło shea 40 ml
  • Wosk pszczeli 10g

Umieścić w kąpieli wodnej masło shea i roztopić w nim pszczeli wosk. Starannie wymieszać, lekko ubić trzepaczką. Dodać 50 ml swojego maceratu. Dodać 8 kropli płynnej witaminy E i zmieszać ponownie. Zamknąć słoik i potrząsać energicznie aż zawartość osiągnie konsystencję majonezu.

balsam z czerwonej koniczyny

Przelać do sterylnych pojemników i odstawić do stężenia w lodowce. Przechowywać w temperaturze pokojowej przez kilka miesięcy. Balsam można używać codziennie na cale ciało.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments