Artykuły, Medycyna ludowa, Porady babuni, Sprawdzone efekty, Terapie naturalne, Warto wiedzieć, Zamiast

Opatrunki solne „wyciągają chorobę”

Opatrunki solne wyciągają chorobę, kompresy, okłady z soli

Opatrunki solne, kompresy, okłady z soli przez wieki były tradycyjnym środkiem zaradczym. Stosowano je w domach, lecznicach i szpitalach polowych.

W całej całej historii ludzkości sól była czymś więcej niż tylko przyprawą. Powszechnie wykorzystywano ją jako lekarstwo. Oczyszczano rany, kompresowano, na sucho i mokro nacierano ciało. Nasze babki mawiały, że „sól wyciąga chorobę”.

Opatrunki solne wyciągają chorobę, kompresy, okłady z soli

Sól jest niezbędna żywym organizmom do przetrwania, bierze czynny udział wielu procesach fizjologicznych. Świadczy o tym jej obecność w pocie, ślinie, łzach, krwi, moczu. Bez kwasu solnego w żołądku człowiek nie zdołał by trawić ani przyswajać składników odżywczych.

Sól pomaga utrzymać  utrzymać odpowiedniego poziomu wody w naczyniach krwionośnych, tkankach i komórkach. Wymusza wydalanie płynów poza błony komórkowe i dba o równowagę elektrolitową. Ludzie udający się na pustynię i do wilgotnej dżungli wiedzą, że bez soli się umiera.

słony smak

Jest niezbędna dla procesów termogenezy – wytwarzania ciepła przez organizm. Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwdrobnoustrojowo i przeciwhistaminowo. Niszczy zarazki, poprawia krążenie, przyspiesza przemianę materii, oczyszcza z toksyn, nadmiaru flegmy, śluzów, zimnej wilgoci.

Gorące opatrunki solne uwalniają powoli ciepło, które wolno przenika do wewnątrz rozluźniając tkanki. Poprawia się krążenie i zaopatrzenie w tlen. Elektrolity transportują elektrony i przewodzą impulsy nerwowe. Zapobiegają stagnacji. Gwarantują ruch, wymianę płynów i energii, zapewniają równowagę poziomu wilgoci w tkankach. Poprawiają pracę limfy, przeciwdziałają stagnacji w węzłach chłonnych, łagodzą przekrwienie tkanek i twarde obrzęki, odprowadzają nadmiar śluzu.

Opatrunki solne

Okłady z gorącej soli na sucho są niezastąpione przy ostrych zapaleniach ucha, zatok i różnego rodzaju bólach.  Jak i na co stosować TUTAJ. Opatrunki solne na mokro są aktywnym sorbentem. Wyciągają wszelkie zanieczyszczenia z chorych narządów, oraz z powierzchniowych tkanek płyny wraz z zarazkami, wirusami, bakteriami. Wszystko co powoduje stan zapalny i chorobę. Po wsiąknięciu w tkaninę, do tkanek napływają zdrowe płyny.

Opatrunki solne działają lokalnie, tylko na chory narząd lub obszar ciała. Niezbędna jest nieoczyszczona sól kamienna lub Epsom oraz przewiewna tkanina „oddychająca” Najlepiej gaza lub bandaż higroskopijny. Roztwór soli powinien być 8-10%. Wyższe stężenie może niszczyć naczynia włosowate.

Opatrunki solne działają stopniowo. Zwykle poprawa następuje po tygodniu, lub dłużej, bywa, że pomogą od razu. Przy pierwszych oznakach przeziębienia, katarze, bólu głowy poprawa może nastąpić po godzinie lub dwóch.

Jak przygotować opatrunki solne?

Na roztwór 9% do litra przegotowanej wody wsypać 90 gramów nieoczyszczonej soli i wymieszać. Odpowiednio 80 i 100 g dla roztworów 8-10%. W ciepłym minutę moczyć 8 warstw bandażu bądź innej tkaniny. Lekko odcisnąć, by nie kapała woda.

opatrunki solne jak zrobić

Bolące miejsce przetrzeć wilgotną ściereczką, nałożyć 8 warstw lub obandażować. Nakryć suchym bawełnianym ręcznikiem i trzymać całą noc. Dawniej używano materiałów z wełny jagnięcej, ponoć najlepsze.

Głęboko lecznicze opatrunki solne stosuje się na stany zapalne tkanek i narządów wewnętrznych: stawów, mięśni, nerwów, korzonków nerwowych, zakażenia krwi nawet nowotwory. Nakłada się miejscowo na czoło, tył głowy, szyję, plecy, kręgosłup, kończyny i dotknięte chorobą obszary. Nie należy zabezpieczać folią ani żadnymi tworzywami sztucznymi.

okłady solne z roztworem soli

Przy chorobach płuc (z wyjątkiem krwotoków płucnych) bandażuje się klatkę piersiową. Wystarczająco mocno, ale tak by nie utrudniało oddechu. Przy problemach jamy brzusznej odpowiednio obszar brzucha. Rano po zdjęciu bandaża, należy go przepłukać i wysuszyć. Wieczorem powtórzyć procedurę.

  • Krótkie gorące okłady solne stosuje się przy bólach na skutek zimnej, wilgotnej stagnacji. Przykłada na szyję, policzki, brodę, łokcie, kolana, stopy, dłonie. Głęboko rozgrzewają tkanki, jony soli stymulują kanały energetyczne.
  • Okłady solne o temperaturze ciała regenerują tkanki po stłuczeniach, oparzeniach, pomagają na owrzodzenia i modzele.
Nacieranie ciała

Przy bardzo słabym krążeniu, dużym osłabieniu, gdy skóra jest zimna i blada stosuje się nacieranie ciała. Namacza naturalną gąbkę lub tkaninę w ciepłym roztworze soli. Naciera metodycznie całe ciało, aż skórą się zaróżowi. Obszary w danym momencie nie nacierane powinny być zakryte.

4.2 15 votes
Article Rating