Przepisy, Właściwości i zastosowanie, Zdrowie na talerzu, Zioła

Owoc głogu wzmacnia serce fizycznie i emocjonalne

Fructus Crataegi owoc głogu wzmacnia serce fizycznie i emocjonalnie

Stare księgi zielarskie opisują owoc głogu jako podnoszący na duchu, wspierający serce w chwilach mroku, smutku po stracie.

Fructus Crataegi owoc głogu wzmacnia serce fizycznie i emocjonalnie

Głogi [Crataegus] dziko wyrastają w widnych lasach i na ich obrzeżach, przy domostwach, przydrożach. Często się je sadzi w żywopłotach i przy sadach jako naturalną ochronę klimatyczną. Mają gładkie, ząbkowane liście, od spodu jaśniejsze. Pod koniec lata pojawiają się jajowate jajowate, czerwono-brunatne owoce z dwoma lub trzema pestkami w środku.

Lecznicze działanie

Głóg wspiera serce fizycznie, duchowo i emocjonalnie. Dobry dla tych, którzy nie czują własnej mocy, wewnętrznych sił, wówczas i serce staje się słabe, zdezorientowane. Pomoże osobom, które posuwają się naprzód tylko siłą woli, nie są w stanie znaleźć równowagi między zaangażowaniem a odpoczynkiem.

Głóg dla serca

W medycynie chińskiej owoc głogu  jest przede wszystkim uważany za środek trawienny, który wspomaga wątrobę w produkcji żółci i pomaga ścianom jelit lepiej przyswajać tłuszcze i składniki odżywcze. Łagodzi stagnację pokarmową i przywraca równowagę energetyczną. Ponadto tonizuje serce, układ krwionośny, odżywia krew. Ma tendencję do regulowania metabolizmu płynów, spowalniania ostrych reakcji oczyszczania organizmu jak biegunki, czy silne pocenie.

Owoc głogu profil energetyczny
Smak: kwaśny
Energetyka: równoważy (wysusza lub nawilża, chłodzi lub ociepla),
Tkanki: serce, żołądek, śledziona, wątroba,
Działanie: odżywcze dla mięśni i krwi, zmniejsza stagnację, zastoje w przewodzie pokarmowym, tonizuje, uspokaja serce, reguluje ciśnienie

Uspakaja układ nerwowy, zmniejsza ciepło.  Wskazany w stanach pobudzenia, drażliwości, niepokoju, nerwowości. Przynosi korzyści wyściółkom stawów, mazi stawowej, więzadłom, krążkom kręgowym. Jest dobrym przeciwutleniaczem, naprawia uszkodzenia układu krążenia, łagodzi stany zapalne  tkanki łącznej, przydatny w artretyzmie i zapaleniu ścięgien.

We współczesnym zielarstwie

Głóg jest jednym z najlepszych ziół wzmacniających serce. Tonizuje mięsień sercowy i poprawia jego wydolność, pomaga utrzymać elastyczność naczyń krwionośnych, nieznacznie zwiększa siłę skurczów i wyrównuje pracę serca.

Mieszanki kwiatu i owocu głogu rozmiękczają złogi miażdżycowe, wpływają korzystnie na naczynia w mózgu, poprawiają pamięć i koncentrację, mają działanie moczopędne, przeciwreumatyczne, przeciwuczuleniowe, dobrze wypływają na tarczycę. Herbatki z głogu są przydatne na ból gardła, i objawach astmy nasilających się pod wpływem stresu.

Przygotowanie surowca

Owoce głogu dojrzewają we wrześniu i październiku. Dojrzałe łatwo się odrywają, opadają po potrząśnięciu gałęzią. Niektóre drzewka są bardziej „przyjazne” do zbierania, mają mniej kolców, inne więcej.

Po zebraniu owoce głogu trzeba oczyścić, sprawdzić czy nie mają robaczków. Najłatwiej to zrobić przy pomocy tłuczka na drewnianej desce do krojenia.

Delikatnie rozbijam owoce, sprawdzam czy nie ma robaków, wyjmuję pestki i suszę lub robię nalewkę. Jeśli są robaczki, usuwam je, a owoce wykorzystuje. Suszę w temperaturze 50 stopni, w otwartym piekarniku.

Owoc głogu przepisy

Herbatka z owocu głogu
Łyżeczkę suszonych, rozdrobnionych owoców zalać szklanką wrzątku. Parzyć kwadrans, pije się raz dziennie dla wzmocnienia serca i układu krwionośnego. Można parzyć razem w mieszance z kwiatem.

herbatka z owocu głogu

Nalewka z owoców głogu
Pół szklanki owoców głogu zalać 500 ml wódki. Odstawić w ciemne miejsce na 2 tygodnie, co drugi dzień wstrząsać. Przefiltrować, przelać do butelki. Stosuje się 3 razy dziennie łyżkę nalewki. Bardzo dobry naturalny środek uspokajający, pomaga w przemęczeniu, nadmiernej pobudliwości połączonej z bezsennością.

Wyciąg z owoców głogu na uczulenia, alergie
Zalać szklanką chłodnej, przegotowanej wody 3 łyżeczki suszonych i rozdrobnionych owoców. Pozostawić na noc pod przykryciem. Rano płyn przelać do osobnej szklanki. Owoce zagotować w małej ilości wody. Obydwa płyny wymieszać. Pije się 3–4 razy dziennie, pół szklanki między posiłkami.

Remedium na zaniki pamięci
Owoców głogu 4 łyżki, 2 melisy, łyżkę korzenia arcydzięgla wymieszać w słoiku, zalać 500 ml wódki. Po 10 dniach przecedzić. Stosuje się 3–4 razy dziennie łyżkę nalewki rozcieńczoną w wodzie.

przepisy z głogu sos

Sos  głogowo żurawinowy

Owoce głogu ugotować do miękkości, przetrzeć przez sitko. Połączyć z ugotowaną żurawiną, można dodać do smaku ugotowanych malin lub jabłek. Podlać w garnku 10 łyżkami czerwonego, gronowego wina i odrobiną wody. Przyprawić cynamonem, imbirem, gałką muszkatołową. Można dodać mielonego goździka, pieprzu cayenne, odrobinę startej skórki pomarańczy.  Doprawić 2 łyżkami cukru i podgrzewać na małym ogniu mieszając do uzyskania pożądanej konsystencji. Sok ma lekko cierpki, ciekawy smak, jest świetnym dodatkiem do potraw mięsnych.

5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments