Artykuły, Ciekawostki, Harmonia duszy i ciała

Woreczek (pęcherzyk) żółciowy: emocje, równowaga i zioła

Woreczek (pęcherzyk) żółciowy: emocje, równowaga i zioła

Woreczek (pęcherzyk) żółciowy jest częścią układu żółciowego. Umiejscowiony tuż pod prawym płatem wątroby, na wysokości dziewiątego i dziesiątego żebra. To mały narząd  w kształcie gruszki o długości 8-10 cm.

woreczek pęcherzyk żółciowy zlokalizowany pod wątrobą

Woreczek żółciowy zbiera żółć wytwarzaną przez wątrobę, zapełniony mieści jej około 35–50 ml. Kiedy organizm wyczuwa obecność tłuszczu w przewodzie pokarmowym, jelito cienkie uwalnia hormon peptydowy – cholecystokininę, która sygnalizuje opróżnienie żółci do dwunastnicy. Żółć emulguje tłuszcz i rozkłada na mniejsze cząsteczki, dzięki czemu inne enzymy, głównie trzustkowe łatwiej go trawią.

Woreczek żółciowy według medycyny wschodniej

Woreczek żółciowy jest powiązany ściśle z wątrobą, podobnie jak pęcherz moczowy z nerkami. Jednak w przeciwieństwie do pęcherza, w którym gromadzą się odpady z nerek, przechowuje wyłącznie czysty płyn – żółć – choć sam jej nie wytwarza. Nie transportuje substancji odpadowych, stąd medycyna wschodnia zalicza go wyjątkowy narząd, tak pod względem fizycznym jak i energetycznym.

Według TCM woreczek żółciowy posiada zarówno cechy organów świetlistych Fu, związanych z energią Yang, jak i Zang – powiązanych z Yin.  Zadaniem Zang jest produkcja i magazynowanie esencji, rolą Fu jest przetwarzanie, transport i odprowadzanie odpadów. Organy świetliste oddzielają wszystko co czyste, przejrzyste od tego co brudne, ciemne.  Z jednej strony woreczek żółciowy ma pustą strukturę Yang, ale w przeciwieństwie do innych narządów fu nie ma bezpośredniego kontaktu z otoczeniem, pokarmem i odpadami.

Stąd postrzegany jest jako punkt zwrotny, gdzie na przemian występuje ciepło/zimno, światło/ciemność, Yin/Yang. Jako organ Yin – odbiera żółć od wątroby i ją przechowuje, a Yang – uwalnia ją do dwunastnicy. Cały czas utrzymując równowagę w spolaryzowanych, wahadłowych cyklach.

Tysiące lat temu medycyna wschodnia przekazywała, że żółć jako jedna z głównych esencji witalnych „uchodząc z woreczka żółciowego nie opuszcza ciała. I rzeczywiście współczesna nauka potwierdza, że 95% żółci ponownie zostaje wchłonięte w jelicie krętym.

Pęcherzyk żółciowy a cechy emocjonalne

Nasze emocje są fizycznie obecne w ciele, wchodzą w reakcje z komórkami i tkankami. Ich rodzaj, cechy charakteru są ściśle związane z poszczególnymi narządami. Z woreczkiem żółciowym związane jest zaufanie, osąd, odwaga, poczucie sprawiedliwości, podejmowanie słusznych, właściwych decyzji. Każdy, kto doświadczył nadszarpniętego zaufania, wie jakie niesie niszczycielskie skutki.

pęcherzyk żółciowy emocje odwaga szok

Woreczek żółciowy zapewnia odwagę i determinację w działaniu. Przy jego osłabieniu widoczny jest brak odwagi, inicjatywy, asertywności. Zwykle towarzyszy temu dezorientacja, niezdecydowanie, nieśmiałość, brak poczucia własnej wartości i zaufania. Co nie musi oznaczać tchórzostwo, ale rodzaj wycofania, poblokowanie emocji, uczuć, osądu rzeczywistości.

Pęcherzyk żółciowy postrzegać jako punkt zwrotny między strachem i odwagą. Brak zaufania do siebie skutkuje rozproszeniem, lękiem przed podejmowaniem decyzji. Uczucie szoku, paniki jest z nim ściśle powiązanie. Jeśli po jakimś nagłym, zaskakującym, szokującym zdarzeniu fizycznym lub emocjonalnym szybko wracamy do formy, to oznacza że woreczek żółciowy jest silny, w stanie równowagi.  A to zapewnia jasność myślenia, skupienie, właściwy osąd, zdecydowane działanie i zachowanie zdrowego rozsądku w obliczu trudności i problemów.

I odwrotnie. Gdy organ jest słaby, w stanie nierównowagi pojawia się brak odwagi, niezdecydowanie, impulsywność, podejmowanie pochopnych, nieprzemyślanych decyzji i trzymanie złości, urazy, nieodpuszczanie. Podobnie jak przy osłabionej wątrobie – łatwe wpadanie w gniew, drażliwość, poczucie utraty kontroli, skupienie na szczegółach, przez co traci się szerszy obraz. Tu zwykle podejmowane są natychmiastowe decyzje krótkoterminowe, ale mające wpływ na większe aspekty w przyszłości.

Narządy powiązane

Wątroba zwana „generałem”, jako „prawa ręka „cesarza” (serca) tworzy myśli, idee, ocenia „położenie” organizmu,  na podstawie zebranych informacji, kreuje strategię i plan działania. Woreczek żółciowy jest „doradcą” generała, realizatorem planów i nadzorcą ich wykonania. Jeśli jest w dysharmonii, wpływa na pracę wątroby i odwrotnie. To bliskie połączenie widać szczególnie w przepływie żółci, która jest silnym przeciwutleniaczem wspierającym oczyszczanie wątroby.

Woreczek żółciowy jest ogniwem łączącym wątrobę ze śledzioną/żołądkiem. Równowaga Qi wątroby sprawia, że zdrowa żółć jest właściwie produkowana i wydalana co przekłada się na dobre trawienie. Przy stagnacji wątroby, pojawiają się zaburzenia materii w organie, produkcja żółci jest zaburzona, co skutkuje dysharmonią żołądka i śledziony. Pojawia się niestrawność, nieświeży oddech, mdłości, refluks, wzdęcia, odbijanie, zaparcia.

Według TCM  pięć narządów Zang i  sześć Fu jest związane z działaniem pęcherzyka żółciowego. Jeśli ten nie jest w równowadze, pozostałe nie będą podążać we właściwym kierunku, otrzymując „błędne dane”.

kamica żółciowa, kamienie żółciowe, woreczek żółciowy

Woreczek żółciowy jest ściśle powiązany również z sercem, jego „zdecydowanie” pomaga sercu kontrolować umysł. Wzmacnia i nadaje kierunek Shen, które „mieszka” we krwi i reprezentuje ducha – świadomość, funkcje mentalne i emocjonalne, stan żywotności człowieka. Oceniany jako świadomość, poprzez kontakt wzrokowy – przytomność, oraz siły witalne.  Z perspektywy energii pięciu żywiołów, pęcherzyk żółciowy podtrzymuje ogień serca.

W rytmie dobowym obydwa organy działają o przeciwstawnych porach. Pęcherzyk żółciowy jest najsłabszy między 11:00–13:00 w czasie maksimum serca. Natomiast między 23:00 a 01.00 jest najbardziej aktywny, jednocześnie ta pora to minimum energetyczne serca. Również gorzki smak oddziałuje na serce, ale również może być objawem zaburzeń woreczka żółciowego.

Pęcherzyk żółciowy jest jednakowoż powiązany z nerkami, które wpływają na kości i szpik kostny, oraz razem z wątrobą za ścięgna i elastyczność ciała. Wspomaga również utrzymanie witalności i siły mięśni. Kiedy nie będzie rozluźniony do godziny 23.00, wątroba nie będzie w stanie prawidłowo usunąć toksyny z krwi podczas swojego maksimum między 1 a 3 w nocy. Stąd po zarywaniu nocy w tych godzinach pojawiają się bóle mięśni i ogólne zmęczenie.

Objawy zaburzeń pęcherzyka żółciowego

Często występują zaburzenia pęcherzyka żółciowego są powiązane nieprawidłowościami pracy wątroby. Głównie to problemy trawienne, zastój żółci, gromadzenie się flegmy, biegunki, wreszcie złogi i kamienie.

objawy zaburzeń pęcherzyka żółciowego kamica

Inne teoretycznie „niepowiązane” dolegliwości to:

  • Niewyraźne widzenie, ból, swędzenie, zaczerwienienie oczu, zażółcenie białek, zapalenie spojówek
  • Bóle i zawroty głowy, męty w oczach,
  • Problemy z uszami i słuchem, szumy w uszach, infekcje z ropą
  • Bóle po prawej stronie ciała, w okolicach żeber, bioder, klatki piersiowej
  • Sztywność i słabość nóg
Niedobór pęcherzyka żółciowego:
  • Słaby, cienki, powolny puls
  • Język blady, pokryty cienką warstwą białego nalotu
  • Częste wzdychanie, łatwe popadanie w strach, niepokój,
  • Niespokojny sen, częste budzenie, nocne poty i kołatanie serca
  • Niemożność podejmowania decyzji, stagnacja, letarg
Nadmiar gorąca:
  • Gorzki posmak i suchość w jamie ustnej i gardle
  • Szumy uszne, bóle po bokach głowy
  • Zaczerwienienie twarzy, bezsenność, drażliwość
  • Język czerwony z żółtym nalotem
  • Puls szybki, gorący, mocny, żylasty –  widocznie wyżej unosi opuszek „badającego” palca
Zioła dla woreczka żółciowego

Do czołowych ziół regulujących pracę woreczka żółciowy należą: mniszek, ostropest plamisty, kurkuma, łopian, mięta, glistnik, szafran, oraz inne wspomagające wątrobę. Bardzo wskazany wrośniak różnobarwny.

przepisy nalewka z wrośniaka

  • W niedoborze pęcherzyka żółciowego, należy uzupełnić je ziołami ogólnie tonizującymi qi, odżywczymi, wzmacniającymi nerki. Przykładowe: lukrecja, żeń-szeń, dzięgiel chiński, tarczyca bocznokwiatowa, bajkalska, babka lancetowata, korzeń piwonii.
  • Przy nadmiarze gorąca należy uzupełnić podstawowe zioła chłodzącymi, relaksującymi, wspomagającymi serce. Będą to głównie zioła gorzkie, ostro -drażniące jak lawenda, werbena i kwaśne – głóg, dzika róża.
  • Wilgotne gorąco woreczka żółciowego powstaje na skutek stagnacji Qi lub rozstroju emocjonalnego. Objawia się nerwobólami, wzdęciami, uczuciem pełności w trzewiach i ciężkości w głowie. Do tego gorzki smak w ustach, słaby apetyt, ciemny, skąpy mocz, ociężałość kończyn, czerwony język pokryty grubo żółtym nalotem. Tętno szybkie, puls „mokry”, przypominający rozgotowany makaron.Tu należy dodać zioła rozpraszające nadmiar wilgoci i ciepła. Przykłady: korzeń kurkumy, tarczycy bajkalskiej, dzwonkowca, piołun, bylica pospolita, roczna, imbir świeży, korzeń piwonii, lukrecja.

Woreczek (pęcherzyk) żółciowy: emocje, równowaga i zioła

  • Zastój w pęcherzyku żółciowym objawia się nadmiarem flegmy w połączeniu stagnacją w żołądku, klatce piersiowej lub głowie. Mogą pojawiać się zaburzenia trawienia, nudności, wymioty, wzdęcia ucisk klatki piersiowej, częste wzdychanie, zawroty głowy, niepokój, mgła mózgowa. Język zażółcony, bądź biały, śliski, tłusty. Tu należy przeprowadzić detoks, oczyścić woreczek żółciowy, usunąć nadmiar wilgotnej flegmy. Szczególnie przydatne: ostropest, rzepik, pokrzywa, babka, cynamon, bazylia, bukwica, drapacz.
Kamica żółciowa

Jest efektem stagnacji pęcherzyka żółciowego, nagromadzeniem gorąca i flegmy, słabego przepływu  qi wątroby. Objawy, naturalne sposoby wspomagania organizmu i zapobieganie Tutaj.

4 4 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments